Dienas ziņas

Paplašinās iespējas saņemt Covid-19 balstvakcīnu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pret Covid-19 vakcinētajiem piešķirs pabalstu

Covid-19 slimniekiem ar sertifikātu slimības pabalstu piešķirs jau no pirmās darbnespējas dienas

Ar Covid-19 saslimuši cilvēki, kuriem ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai kuri ir saņēmuši atzinumu par nepieciešamību atlikt personas vakcināciju pret Covid-19, slimības pabalstu varēs saņemt jau no pirmās darbnespējas dienas. To paredz ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu".

“Par” likuma grozījumiem balsoja 59 deputāti, bet “pret” bija 7 parlamentārieši, 17 deputāti no balsošanas atturējās.

Likuma grozījumi paredz, ka personai, kurai ir sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai kura ir saņēmusi atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19 un kurai laikposmā no šā gada 25.oktobra līdz 31.decembrim izsniegta darbnespējas lapa sakarā ar saslimšanu ar Covid-19, slimības pabalstu piešķir un izmaksā no pirmās darbnespējas dienas. Slimības pabalstu piešķir 80% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Saeimā izskatot likumprojektu, neatbalstīja priekšlikumu, kas noteica šādu slimības pabalstu kārtību attiecināt arī uz pret Covid-19 nevakcinētajiem. Šo priekšlikumu iesniedza deputātes Ramona Petraviča un Ieva Krapāne. Petraviča aicināja “pārtraukt diskriminēt nevakcinētos cilvēkus”, atvēlot vienādu atbalstu visām sabiedrības grupām.

Savukārt deputāte Evita Zālīte-Grosa (Jaunā konservatīvā partija) sacīja: “Mēs nespiežam nevienu vakcinēties, tas ir pirmkārt. Otrkārt, šis likumprojekts nav ne diskriminējošs, ne kādam kaut ko ņem nost. Vakcinēto personu ziņā mēs, protams, mazliet atbalstām, bet principā jau tā regula paliek tāda, kāda viņa arī bijusi līdz šim. Un ieguvumi no šī likumprojekta ir gan darba devējam, gan darba ņēmējam.” 

Ar grozījumiem noteikts, ka no 6.novembra līdz 31.decembrim personām ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām no darbnespējas pirmās līdz trešajai dienai izsniegs darbnespējas lapu B un par šo periodu piešķirams un izmaksājams slimības pabalsts.

Ja persona būs nosūtīta veikt analīzes par saslimšanu ar Covid-19 un analīzes ir pozitīvas, tad slimības pabalstu piešķirs slimības pabalstu piešķirs par laiku no darbnespējas pirmās dienas līdz dienai, kad persona būs atguvusi darbspējas. Savukārt, ja analīzes ir negatīvas, bet darbnespēja turpinās, izsniegtā darbnespējas lapa B noslēdzama trešajā darbnespējas dienā un tad atverama darbnespējas lapa A. 

Līdz šim visām personām, saslimstot ar Covid-19 vai akūtu augšējo elpceļu infekciju, par pirmajām 10 darbnespējas dienām tika izsniegta darbnespējas lapa A, kuru apmaksā darba devējs un, sākot ar 11.darbnespējas dienu, tika izsniegta darbnespējas lapa B, par kuru tiek izmaksāts slimības pabalsts. Ar grozījumiem paredzēts, ka turpmāk noteiktajā laika periodā šāda kārtība attieksies uz personām, kurām nebūs sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai kuras nebūs saņēmušas atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid–19.

Vienlaikus ar grozījumiem noteikts, ka personas ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju, kurām piešķirtais vecāku pabalsta periods beidzas laikā no šī gada 11.oktobra un kuras ārkārtējās situācijas apstākļu dēļ nevar atgriezties darbā, varēs pieprasīt vecāku pabalsta turpinājuma izmaksu.

To varēs izmaksāt par periodu no 11.oktobra līdz dienai, kad persona sāks gūt ienākumus kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, bet ne ilgāk kā līdz šī gada 15.novembrim. Par šo periodu vecāku pabalsta turpinājumu izmaksās iepriekš piešķirtā vecāku pabalsta apmērā, bet ne vairāk kā 700 eiro mēnesī. Vecāku pabalsta turpinājumu neizmaksās, ja persona veic saimniecisko darbību un gūst ienākumus vai tai ir piešķirts dīkstāves pabalsts.

Tāpat ar grozījumiem personām ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju atjaunots slimības palīdzības pabalsts. To varēs pieprasīt gadījumā, ja bērns vecumā līdz 10 gadiem (ieskaitot) ar Covid-19 saistītu apstākļu dēļ nedrīkst apmeklēt bērnudārzu vai mācības skolā notiek attālināti un vecākam nav iespējas strādāt attālināti. Pabalstu varēs saņemt arī par bērnu ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem.

Pabalstu varēs pieprasīt 10 darba dienu laikā no dienas, kad karantīnas dēļ slēgta pirmsskolas izglītības grupa vai iestāde vai uzsākta mācību procesa organizēšana attālināti, vai no dienas, kad dienas aprūpes centra vai dienas centra pakalpojumi vairs nav pieejami, bet ne vēlāk kā līdz nākamā gada 31.janvārim.

“Atbalsta mehānismi ir ļoti svarīgi gan uzņēmējiem, gan arī jaunajiem vecākiem,” uzsvēra labklājības ministrs Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija). 

Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

“Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits strauji pieaug, un vakcinācija ir viens no galvenajiem rīkiem cīņā ar pandēmiju. Svarīgi ievērot epidemiologu norādījumus un atjaunot jau iepriekš spēkā esošos nosacījumus, taču šoreiz nodrošinot atbalstu tām personām, kurām ir sadarbspējīgs sertifikāts vai atzinums par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19,” iepriekš pauda par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!").

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt