Panorāma

Eiropadomē spriež par zaļāku Eiropu

Panorāma

Attaisnots bez sodāmības

Ierobežos A. Lemberga finanšu pārskaitījumus

Bankas kontu bloķēšanu Lemberga sieva prasa skaidrot gan Latvijas amatpersonām, gan Trampam

Pēc bankas kontu bloķēšanas uz vairākām dienām ASV sankciju sarakstā iekļautā Aivara Lemberga sieva ar aicinājumu skaidrot situāciju vērsusies pie virknes Latvijas amatpersonu un pat ASV prezidenta Donalda Trampa.

Aivars Lembergs, kurš uzreiz pēc paziņojuma par viņa iekļaušanu melnajā sarakstā pauda, ka nekādas būtiskas sekas tas uz viņu neatstās, tagad apstiprina – kopš pirmdienas, 9. decembra, vakara bloķēts gan viņa, gan sievas bankas konts. Kristīne Lemberga ar aicinājumu skaidrot šo situāciju vērsusies pie virknes Latvijas amatpersonu un pat ASV prezidenta Donalda Trampa.

Savukārt pats Lembergs, kurš pērn deklarējis 70 tūkstošus eiro skaidrā naudā, ceturtdien preses konferencē uzskaitīja, cik daudz dažādu maksājumu pēdējo pāris dienu laikā nav varējis veikt.

“Es nevaru saņemt pensiju, viņa nevar saņemt algu, un līdz ar to mēs nevaram iegādāties pārtiku ģimenei, mēs nevaram samaksāt par bērnudārzu. Mēs nevaram samaksāt par siltumu, elektrību, dzīvokļa apsaimniekošanu, nevaram samaksāt nodokļus par īpašumu, nevaram nopirkt zāles, nevaru samaksāt advokātiem,” uzskaitīja Lembergs.

Banku uzraugs skaidro – lai arī ASV devusi 30 dienas, lai pārtrauktu norēķinus ar sankciju sarakstā iekļautajām personām, tūlītējs lēmums par maksājumu apturēšanu pieņemts, lai iegūtu laiku saprast, kā tieši sankcijas pareizi ieviešamas. No ceturtdienas, 12. decembra, bloķētie konti atkal strādā, bet ar būtiskiem ierobežojumiem.

“Lemberga kungam, neskatoties uz to, ka viņš ir sankcijās, viņam būs iespējas paturēt pamatkontu. Pensija tiks ieskaitīta, bet bankas vērtēs un mēs vienosimies, kas ir primārie maksājumi un primārās vajadzības, kas personai tiks limitētas,” norādīja FKTK priekšsēdētāja Santa Purgaile.

Pie līdzīgiem nosacījumiem atjaunota arī Ventspils brīvostas pārvaldes kontu darbība. No tās valdes plānots atstādināt visus pašvaldības pārstāvjus, un Ārlietu ministrija cer, ka līdz 30 dienu termiņa beigām izdosies panākt ostas izslēgšanu no sankciju saraksta.

“Mēs nevaram ar 100% pārliecību teikt, ka viens vai otrs risinājums būs pietiekams, lai ASV mainītu savu lēmumu. Bet, protams, ka saziņa notiek un tai skaitā ekspertu līmenī, lai saprastu, kāds ir sankciju mērķis, kā ASV kolēģi redz šo sadarbību, un, protams, ka šī saziņa turpināsies,” sacīja Ārlietu ministrijas Juridiskā departamenta direktore Kristīne Līce.

KONTEKSTS:

Amerikas Savienotās Valstis iekļāvušas  Lembergu globālajā Magņitska sankciju sarakstā, liecina ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojums. Tajā Lembergs nosaukts par oligarhu; uzskaitīti iemesli iekļaušanai sarakstā.

Vēl sankciju sarakstā iekļautas  četras organizācijas - Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija.  

ASV noteiktās sankcijas ir jāievēro arī bankām Latvijā. ASV ir izteikušas brīdinājumu, ka jebkurš, kurš veiks finanšu pārskaitījumus sankcionētajām personām, arī var tikt pakļauts ASV sankcijām.

Lai novērstu sankciju ietekmi, pēc valdība rosinājuma Saeima steidzami lēma par Rīgas un Ventspils brīvostu pārņemšanu valsts pārvaldībā. Plāno dibināt jaunu pilnībā valsts kontrolē esošu kompāniju ar 35 000 eiro pamatkapitālu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti