Panorāma

Latvijas pilsoni K. Misāni patur apcietinājumā

Panorāma

Uz NEPLP virza TV žurnālistus

50 miljonu atmazgāšanas lietā otrs apcietinātais

«ABLV Bank» lieta: ES iepludināta «netīrā» nauda no Baltkrievijas un Krievijas 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

“ABLV Bank” 50 miljonu eiro atmazgāšanas lietā kopumā 12 personām ir tiesības uz aizstāvību, sešām personām ir aizdomās turēto statuss, pret piecām ir sākts kriminālprocess, žurnālistus informēja Ģenerālprokuratūras prokurori.

ĪSUMĀ:

  • “ABLV Bank” 50 miljonu eiro atmazgāšanas lietā kopumā figurē 12 personas:
    - no tām sešas ir aizdomās turētie,
    - pret piecām ir sākts kriminālprocess,
    - četri ir ārzemnieki, kuri nav Latvijā; par viņiem izsniegti tiesiskās palīdzības lūgumi.
  • No 12 figurantiem septiņi ir “ABLV” darbinieki, tai skaitā bijušais valdes loceklis.
  • Prokuratūra: Atmazgāta nauda pārsvarā no Krievijas un Baltkrievijas.
  • Prokuratūra: “Netīra” nauda iegūta, krāpjoties un nemaksājot nodokļus.
  • Naudu ieplūdināja pārsvarā Lielbritānijā reģistrēto uzņēmumu kontos “ABLV Bank”.
  • Pēc tam nauda pārskaitīta uz kontiem citās kredītiestādēs Latvijā un citur.
  • Savukārt grupējuma organizators nebija Latvijas pilsonis.
  • Izmeklētāji vērtē arī bankas kā juridiskās personas atbildību šajā nodarījumā. 

Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors Dainis Šteinbergs informēja, ka saskaņā ar izmeklēšanas informāciju shēmā bija iesaistīti dalībnieki no vairākām valstīm. Pārsvarā Krievijā un Baltkrievijā noziedzīgi iegūtie līdzekļi – lielākoties, izvairoties no nodokļu nomaksas un krāpšanas rezultātā – tika legalizēti, ieplūdinot tos Eiropas Savienības finanšu sistēmā.

Sākumā noziedzīgās grupas dalībnieki nelikumīgajā ceļā iegūto naudu pārskaitīja uz savā kontrolē esošajiem norēķinu kontiem ārpus Eiropas Savienības.

Tad nauda nonāca Eiropas Savienībā (ES), piemēram, Lielbritānijā un Kiprā reģistrētajos uzņēmumos, kuri atvēra norēķina kontus “ABLV Bank”. Nākamajā posmā, kad nauda ieskaitīta kontā “ABLV Bank”, atsevišķi bankas darbinieki sniedza padomus, kādā veidā veikt maksājumus, lai tie neliktos aizdomīgi, un atbalstīja šķēršļu novēršanu naudas pārskaitījumiem, informēja prokurors.  

Viņš skaidroja, ka saskaņā ar izmeklēšanas rezultātiem tādā veidā bankas darbinieki palīdzēja gan ieskaitīt naudu “ABLV Bank” kontos, gan pārskaitīt to uz citām kredītiestādēm Latvijā un ārpus Latvijas.

Pašlaik lietā 12 personām ir tiesības uz aizstāvību – no tām sešām personām ir aizdomās turēto statuss, pret piecām personām ir uzsākts kriminālprocess, viena no šīm personām ir aizturēta. No 12 personām četras ir ārvalstu pilsoņi, kuri neatrodas Latvijā un par kuriem ir nosūtīts tiesiskās palīdzības lūgums.

No 12 personām, kurām ir tiesības uz aizstāvību, septiņas ir “ABLV Bank” darbinieki, tai skaitā viens bijušais valdes loceklis, atklāja Šteinbergs.  

Savukārt grupējuma organizators nebija Latvijas pilsonis.

Šteinbergs arī atzina, ka lietā figurējošo personu loks varētu mainīties, jo izmeklēšana ir tikai sākotnējā posmā.

Izmeklētāji vērtē arī bankas kā juridiskās personas atbildību šajā nodarījumā. 

Lietas ietvaros arī arestēti naudas līdzekļi 1,5 miljonu eiro apmērā.

Prokurors arī atklāja, ka informācija par iespējamo nodarījumu saņemta no Finanšu izlūkošanas dienesta un tā nav saistīta ar ASV pārmetumiem “ABLV Bank” par sankciju režīma pārkāpšanu. Viņš arī noliedza, ka izmeklēšanā ir saņemta kāda informācija no ASV.

Savukārt Baltkrievijā izmeklēšana par šī grupējuma darbību notika paralēli, un Latvijas izmeklētāji sazinājās ar baltkrievu kolēģiem, kuri izteica vēlmi sadarboties, informēja Šteinbergs.

KONTEKSTS:

Latvijas tiesībsargājošās iestādes izmeklē lietu par 50 miljonu eiro atmazgāšanu, saistībā ar to 28. janvārī likvidējamajā “ABLV Bank” notika izmeklēšanas darbības. Lietā kratīšanas veiktas arī Baltkrievijā.

Procesā figurē 12 personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību, arī bankas darbinieki. Vairākas no šīm personām tika aizturētas, tostarp  juristam Andrim Putniņam un privātbanķierim Andrim Ovsjaņņikovam piemērots apcietinājums.

 "ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 2018. gada 26. februārī pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju pēc reputācijas problēmām, ko komercbanka piedzīvoja pēc tam, kad ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās

"ABLV Bank" 2018. gada marta sākumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) iesniedza pašlikvidācijas plānu. Iesnieguma projektu sagatavoja bankas akcionāru sapulces ievēlētie likvidatori. Plānu FKTK akceptēja 2018. gada 12. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti