50 miljonu eiro atmazgāšanas lietā figurē arī «ABLV Bank» darbinieki

Lietā par 50 miljonu eiro atmazgāšanu figurē astoņas personas, tai skaitā likvidējamās “ABLV Bank" darbinieki. Četras personas tika aizturētas. Savukārt divām personām prokuratūra vēlētos piemērot apcietinājumu, zināms LTV.

ĪSUMĀ:

  • Prokuratūra, izmeklējot 50 miljonu eiro atmazgāšanu, izņēma “milzīgu apjomu materiālu”
  • Procesā ir astoņas personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību, arī bankas darbinieki.
  • 4 no šīm personām tika aizturētas.
  • Savukārt 2 personām prokuratūra vēlētos piemērot apcietinājumu.
  • Lietā figurē divas valstis – Baltkrievija un Latvija.
  • Šie notikumi neietekmēs Latvijas finanšu sistēmas starptautisko novērtējumu.
  • “Moneyval” ziņojums jau ir publicēts, balsojums par novērtējumu – februārī.  

 Otrdien, 28. janvārī, “ABLV Bank" galvenajā ēkā Rīgā notika procesuālās darbības, un tikai ap pulksten 23 ēku pameta liela daļa tiesībsargājošos iestāžu darbinieku.

Tomēr arī pēc tam ēkas logos gaismas turpināja degt. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā komentārus par šiem notikumiem nesniedza, norādot, ka darbības veiktas prokuratūras uzdevumā. Tikmēr prokuratūras pārstāve Laura Majevska atklāja, ka kratīšanās izņemts liels apjoms materiālu.

“Šobrīd notiek darbs ar materiāliem, kas izņemti šajās kratīšanās. Ir izņemts milzīgs apjoms materiālu, un prokurors kopā ar izmeklētājiem šobrīd strādā pie lietas.

Šobrīd procesā kopumā ir astoņas personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību, tostarp arī bankas darbinieki,” informēja Majevska.

Pagaidām ziņas par aizturētajiem ir skopas. Majevska Latvijas Radio pastāstīja, ka šobrīd kriminālprocesā ir četras aizturētās personas, tostarp ir arī bankas darbinieki, notiek pratināšanas, plašāka informācija pagaidām netiek sniegta.

Prokurors Dainis Šteinbergs LTV arī apstiprināja, ka šajā lietā aizturētas 4 personas un ka arī Baltkrievijā notiek izmeklēšana par noziedzīgiem nodarījumiem, kuru rezultātā iegūtie līdzekļi tikuši legalizēti Latvijas komercbankā.  

 Trešdien pēcpusdienā uz tiesu drošības līdzekļa piemērošanai nogādāts viens no aizdomās turētajiem šajā lietā.

Viņš savu vārdu žurnālistiem neatklāja, bet prokurors Dainis Šteinbergs LTV apstiprināja, ka tas nav "ABLV Bank" darbinieks.

Vispirms tiesā ieradās valsts nodrošinātais aizstāvis, bet īsu brīdi pirms tiesas sēdes sākuma ieradās advokāts, kurš aizdomās turēto pārstāvēs uz noslēgtās vienošanas pamata. Līdz ar to valsts nodrošinātais aizstāvis tiesas sēdē nepiedalījās, ziņoja LTV.

Tikmēr “ABLV Bank" komunikācijas departamenta vadītājs Jānis Bunte iepriekš uzsvēra – banka sadarbojas ar tiesībsargājošajām iestādēm.

“Vēlos norādīt, ka sabiedrība vienmēr ir apliecinājusi savu vēlmi sadarboties ar visām institūcijām un vienmēr to ir darījusi, jo mūsu interesēs ir, lai notiktu rūpīgas pārbaudes gan par kreditoriem, gan par bankas darbību. Mēs esam ieinteresēti, lai kreditoru pārbaudes notiktu rūpīgi. Tādēļ ir piesaistīts auditors, kurš veica neatkarīgas kreditoru pārbaudes,” klāstīja Bunte.

Prokuratūras pārstāve Laura Majevska Latvijas Radio norādīja, ka vēl joprojām lietā figurē divas valstis – Baltkrievija un Latvija.

Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa, lūgta komentēt, kā notiekošais varētu ietekmēt Latvijas finanšu sistēmas starptautisko novērtējumu, norādīja, ka šis gadījums nekādu ietekmi uz “Moneyval” ziņojumu neatstās, jo visi procesi jau ir pabeigti un “Moneyval” ziņojums jau ir publicēts.

22. janvārī "Moneyval" novērtēja Latvijas progresu, atzīstot uzlabojumus 11 rekomendāciju izpildē, bet atstāj uzraudzības statusu Latvijai. Latvijas efektivitāti jeb likumu piemērošanu cīņā pret naudas atmazgāšanu gan vēl vērtēs FATF (Finanšu darījumu darba grupa), gala lēmumu pieņemot februāra beigās.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā Latvijas Radio paskaidroja, ka trešdien banku uzraugs nekādu jaunāku informāciju par situāciju ''ABLV Bank'' nesniegs. Otrdien komisijas pārstāve Dace Jansone medijiem norādīja, ka Finanšu un katitāla tirgus komisija (FKTK), ievērojot izmeklēšanas intereses, nevar sniegt plašākus komentārus. Taču tā ir informēta par tiesībsargājošo iestāžu darbībām.

 KONTEKSTS:

Latvijas tiesībsargājošās iestādes izmeklē lietu par 50 miljonu eiro atmazgāšanu, saistībā ar to 28. janvārī likvidējamajā “ABLV Bank” notika izmeklēšanas darbības. Lietā kratīšanas veiktas arī Baltkrievijā.

 "ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 2018. gada 26. februārī pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju pēc reputācijas problēmām, ko komercbanka piedzīvoja pēc tam, kad ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās

"ABLV Bank" 2018. gada marta sākumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) iesniedza pašlikvidācijas plānu. Iesnieguma projektu sagatavoja bankas akcionāru sapulces ievēlētie likvidatori. Plānu FKTK akceptēja 2018. gada 12. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti