Sadaļas Sadaļas

500 eiro vienreizējo pabalstu izmaksās arī par aprūpes iestādēs esošajiem bērniem

Vienreizējo atbalstu 500 eiro apmērā saistībā ar Covid-19 izplatības dēļ izsludināto ārkārtējo situāciju piešķirs arī par tiem bērniem, kuri no 2021. gada 1. marta līdz ārkārtējās situācijas beigām atrodas bērnu aprūpes iestādēs, ieslodzījuma vietās, audzināšanas iestādēs un sociālās korekcijas iestādēs.

Šāda pabalsta piešķiršanu atbalstījusi Saeima.

Lai gan sākotnēji tas nebija paredzēts, tomēr Labklājības ministrija secināja, ka nepieciešams sniegt papildus atbalstu bērniem, kuri atrodas bērnu aprūpes iestādē, ieslodzījuma vietā un sociālās korekcijas izglītības iestādē, lai nodrošinātu bērnu individuālās vajadzības, piemēram, personīgā datora iegādei attālināto mācību nodrošināšanai.

Tiesības pieprasīt atbalstu ir bērna likumiskajam pārstāvim – vecākam, aizbildnim, bērnu aprūpes iestādes vadītājam. Bet par bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas bērnu aprūpes iestādē, atbalstu var pieprasīt bērnu aprūpes iestādes vadītājs, un bērniem, kuri atrodas bērnu aprūpes iestādē uz vecāku iesnieguma pamata, atbalstu var pieprasīt vecāks. Savukārt par bērniem, kuri atrodas ieslodzījuma vietā vai sociālās korekcijas izglītības iestādē, atbalstu var pieprasīt vecāks, aizbildnis vai audžuģimene.

Lai saņemtu vienreizēju atbalstu, vecāks, aizbildnis, audžuģimene vai bērnu aprūpes iestādes vadītājs vēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Bērnu aprūpes iestāde saņemto atbalstu par katru bērnu uzskaita atsevišķi un izlieto atbilstoši katra bērna individuālajām vajadzībām. Proti,

bērnu aprūpes iestādei ir jānoskaidro katra bērna viedoklis un  individuālās vajadzības, ja tas ir iespējams, un piešķirtais finansējums jāizlieto atbilstoši konkrētā bērna vajadzībām.

Atbalsts nav izlietojams bērnu aprūpes iestādes pamatvajadzību nodrošināšanai. Ja bērns maina aprūpes formu, iestādi vai sasniedz pilngadību, paredzēts princips "nauda seko bērnam".

Savukārt, ja bērns, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu, nepiekrīt, ka vecāks, aizbildnis vai audžuģimene saņem šo atbalstu, jo nerūpējas par bērnu un piešķirto atbalstu izlietotu citām vajadzībām, bērns var vērsties bāriņtiesā.

Saskaņā ar Labklājības ministrijas datiem par 30 bērnu aprūpes iestādēm 2021.gada 31. janvārī bērnu aprūpes iestādēs atradās 566 bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni, no tiem vecumā no 0–3 gadiem 25 bērni, vecumā no 4–12 gadiem 212 bērni un no 13 līdz 17 gadiem 329 bērni. Uz vecāku iesnieguma pamata bērnu aprūpes iestādēs atrodas 63 bērni.  

Ieslodzījuma vietā atrodas 8 mātes ar 9 bērniem un viena nepilngadīga meitene līdz 18 gadiem. Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem un tās nodaļā atrodas 13 bērni līdz 18 gadu vecumam, sociālās korekcijas izglītības iestādē atrodas 28 bērni līdz 18 gadiem, tai skaitā 6 bērni no bērnu aprūpes iestādēm.

KONTEKSTS:

Valdība akceptēja un Saeima apstiprināja vienreizēja 500 eiro pabalsta izmaksu par katru bērnu. Pabalsts tiks izmaksāts par kopumā 364 097 bērniem un šim mērķim tiks tērēti 182 miljoni eiro.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt