Likums Covid-19 iegrožošanai zaudēs spēku trīsarpus gadus pēc tā pieņemšanas

2024. gada 1. janvārī spēku zaudēs Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums, ko pieņēma pandēmijas laikā 2020. gada jūnijā. Par likuma atzīšanu par spēku zaudējušu galīgajā lasījumā lēmusi Saeima.

Lieto "Telegram"?

Seko mums un saņem svarīgākās ziņas pirmais ✍️ 

👉 Parakstīties uz jaunumu saņemšanu vari šeit!

Likums tika pieņemts 2020. gadā, lai paredzētu atbilstošus piesardzības pasākumus, kas nodrošina ar sabiedrības drošības un veselības interesēm samērīgu privātpersonu tiesības un pienākumus un efektīvu valsts institūciju darbību saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību valstī. Jau sākotnēji bija noteikts, ka likums ir spēkā tik ilgi, kamēr pastāv epidemioloģiskās drošības draudi saistībā ar Covid-19.

Izmaiņu notācijā norādīts uz Veselības ministrijas informāciju, ka pēdējā gada laikā Eiropā novērojami periodiski mēreni infekcijas viļņi ik pēc 2–3 mēnešiem. Epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka Covid-19 izplatība pakāpeniski samazinās. Cilvēku skaits ar apstiprinātu Covid-19 un pacienu skaits stacionāros ar pamata diagnozi Covid-19 Latvijā turpina samazināties.

Tādēļ valdība lēmusi Covid-19 svītrot no bīstamo infekcijas slimību saraksta. Slimību profilakses un kontroles centrs iepriekš norādījis, ka Covid-19 klīniskās īpatnības kopš 2020. gada ir būtiski mainījušās un infekcija vairs neizraisa tik lielu apdraudējumu sabiedrības veselībai.

Arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) šogad maijā ieteikusi, ka ir pienācis laiks pāriet uz Covid-19 pandēmijas ilgtermiņa pārvaldību, jo ir vērojama šī vīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita samazinājuma tendence, ar Covid-19 saistīto hospitalizāciju un stacionēšanas intensīvās terapijas nodaļās skaita samazināšanās, kā arī iedzīvotājiem ir augsts imunitātes līmenis pret SARS-CoV-2 vīrusu.

Atceļot likumu Covid-19 iegrožošanai, atsevišķas tā normas saglabās un integrēs Epidemioloģiskās drošības likumā.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīcībā paliks izstrādātais Vienotais digitālais epidemioloģiskais rīks (EPID rīks). Tāpat turpinās darboties Vakcinācijas informācijas sistēma.

Tā kā pasaulē joprojām ir vietas, kur var pieprasīt uzrādīt Covid-19 sertifikātu, Latvijā saglabās iespēju saņemt šādus sertifikātus, lai ceļojot tos varētu uzrādīt pēc pieprasījuma.

Joprojām esot svarīgi turpināt monitorēt Covid-19 situāciju Latvijā, tāpēc saglabās diagnostikas un ziņošanas kārtību infekcijas gadījumiem.

Plāno īpašu regulējumu attiecībā uz karantīnas režīmu ieslodzījuma vietās un attiecināt to uz jebkuru bīstamas infekcijas slimības izplatību.

KONTEKSTS:

Koronavīruss Covid-19 sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņoja par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludināja augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Laika gaitā vīruss izplatījās visā pasaulē, un, lai to ierobežotu, tika ieviesti stingri drošības pasākumi, tostarp masku valkāšana, obligāta vīrusa testu veikšana, kā arī pašizolēšanās saslimšanas gadījumā.

Jaunais Covid-19 omikrona paveids "Eris" Latvijā ir parādījies vēlāk nekā citās valstīs un lēnām izplatās valsts teritorijā, tas vērojams notekūdeņu monitoringa datos. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka "Eris" izplatība Eiropas Savienības valstīs sasniedz vidēji 60%, taču nav pierādījumu, ka šis paveids izraisītu smagāku slimības gaitu par iepriekšējiem omikrona paveidiem.

Infektologi norāda – lai arī infekcija tagad izplatās straujāk, situāciju šobrīd nevar raksturot kā satraucošu. Speciālisti atgādina, ka viens no efektīvākajiem profilakses pasākumiem pret gripu un Covid-19 ir vakcinācija. No 20. septembra vakcinācijas kabinetos pieejamas arī jaunās pielāgotās vakcīnas pret Latvijā dominējošo Covid-19 omikrona XBB.1.5 apakštipu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti