Latvija Covid-19 un pērtiķu bakas svītro no bīstamo infekciju saraksta

Ņemot vērā, ka slimības Covid-19 izraisītājs mutējot vairs nav radījis vīrusa paveidu, kas radītu lielu apdraudējumu sabiedrības veselībai un smagāku slimības gaitu, valdība otrdien, 24. oktobrī, lēmusi Covid-19 svītrot no bīstamo infekcijas slimību saraksta.

Grozījumus Ministru kabineta noteikumos "Kārtība, kādā veicama personu obligātā medicīniskā un laboratoriskā pārbaude, obligātā un piespiedu izolēšana un ārstēšana infekcijas slimību gadījumos" sagatavoja Veselības ministrija (VM).

VM norādījusi, ka vairs nav racionāli paredzēt iespēju, ka, inficējoties ar Covid-19 izraisītāju, būtu veicama personu obligātā medicīniskā un laboratoriskā pārbaude, izolēšana un ārstēšana.

No bīstamo infekcijas slimību saraksta svītrotas arī pērtiķu bakas, kas Eiropā sāka izplatīties 2022. gada vidū. Tā kā šobrīd epidemioloģiskā situācija Latvijā un arī pasaulē ar pērtiķu baku uzliesmojumu nepasliktinās, nav nepieciešams turpmāk saslimšanas gadījumus ar pērtiķu bakām uzskatīt par saslimšanu ar bīstamu infekcijas slimību, kad veicama personu obligātā medicīniskā un laboratoriskā pārbaude, izolēšana un ārstēšana, norādījusi VM.

VM informēja, ka infekciju slimību sarakstā kopumā ir 13 bīstamās infekcijas slimības un 5 infekcijas slimības. Speciālisti sabiedrības veselības jomā seko līdzi situācijai, lai pārvaldītu infekcijas slimību gadījumus, uzliesmojumus un epidēmijas un nodrošinātu sabiedrības veselības aizsardzību epidemioloģiskās drošības jomā, nepieciešamības gadījumā veicot personu laboratorisko izmeklēšanu, ārstēšanu, izolēšanu.

Slimību profilakses un kontroles centrs iepriekš norādījis, ka Covid-19 klīniskās īpatnības kopš 2020. gada ir būtiski mainījušās un infekcija vairs neizraisa tik lielu apdraudējumu sabiedrības veselībai,

tomēr joprojām tiek rekomendēts pret Covid-19 arī šajā sezonā vakcinēties iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem; ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem; pieaugušos ar nopietnām hroniskām blakusslimībām; vidējas vai augstas imūnsupresijas pacientus, t.sk. pusaudžus un bērnus no 6 mēnešu vecuma; grūtnieces.

Vienlaikus pasaules valstu līderi, mācoties no Covid-19 pandēmijas sekām, apņēmušies neatkārtot kļūdas infekciju apkarošanā, bet laboratorijas gatavojas nākamajam pandēmijas vīrusam, kas kaut kad var atkal satricināt pasauli. Piemēram, ASV valdība no jauna iedarbinājusi atbalsta programmu, lai iedzīvotāji varētu saņemt bezmaksas Covid-19 paštestus. 

Pasaules Veselības organizācija šā gada maijā saistībā ar Covid-19 paziņoja par starptautiski nozīmīgas sabiedrības veselības ārkārtas situācijas atcelšanu, norādot, ka laiks pāriet uz Covid-19 pandēmijas ilgtermiņa vadību.

Latvijā 2024. gadā spēku zaudēs Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums, bet, lai nodrošinātu sabiedrības veselībai svarīgu normu nepārtrauktību, daļu iekļaus Epidemioloģiskās drošības likumā un Pacientu tiesību likumā.

KONTEKSTS:

Koronavīruss Covid-19 sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņoja par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludināja augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Laika gaitā vīruss izplatījās visā pasaulē, un, lai to ierobežotu, tika ieviesti stingri drošības pasākumi, tostarp masku valkāšana, obligāta vīrusa testu veikšana, kā arī pašizolēšanās saslimšanas gadījumā.

Jaunais Covid-19 omikrona paveids "Eris" Latvijā ir parādījies vēlāk nekā citās valstīs un lēnām izplatās valsts teritorijā, tas vērojams notekūdeņu monitoringa datos. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka "Eris" izplatība Eiropas Savienības valstīs sasniedz vidēji 60%, taču nav pierādījumu, ka šis paveids izraisītu smagāku slimības gaitu par iepriekšējiem omikrona paveidiem.

Infektologi norāda – lai arī infekcija tagad izplatās straujāk, situāciju šobrīd nevar raksturot kā satraucošu. Speciālisti atgādina, ka viens no efektīvākajiem profilakses pasākumiem pret gripu un Covid-19 ir vakcinācija. No 20. septembra vakcinācijas kabinetos pieejamas arī jaunās pielāgotās vakcīnas pret Latvijā dominējošo Covid-19 omikrona XBB.1.5 apakštipu.

Savukārt pērtiķu bakas ir radniecīga slimība pasaulē jau zināmajām bakām, kuras Pasaules Veselības organizācija par uzvarētu slimību atzina 1980. gadā. 2022. gada maijā vairākās Eiropas valstīs izskanēja ziņas par šīs slimības gadījumiem, tādēļ Latvijas speciālisti brīdināja, ka inficēšanās riski pastāv, un aicināja būt vērīgiem, ja pēc temperatūras un drudža uz ķermeņa parādās izsitumi, kas atgādina vējbakas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti