Panorāma

Maskavā tiekas Francijas un Krievijas prezidenti

Panorāma

Protestē pret Covid-19 ierobežojumiem

200 cilvēki Latvijā ar kovidu inficējušies trīsreiz

200 cilvēki Latvijā ar kovidu inficējušies trīs reizes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 3 mēnešiem.

Kovida pandēmijas laikā reģistrēti 200 cilvēki, kas ar kovidu inficējušies pat trīs reizes.

Strauji izplatoties lipīgajam kovida omikrona variantam, atkārtotu inficēšanās gadījumu skaits palielinās arī Latvijā. Visbiežāk cilvēks izslimojis vienu vīrusa paveidu, bet pēc kāda laika inficējies ar citu. 

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja norādīja: "Ar šā gada pirmo nedēļu šis pieaugums no nedēļas uz nedēļu ir diezgan ievērojams. Pagājušajā un aizpagājušajā nedēļā vidēji 8,9% un  9,3% no visiem saslimšanas gadījumiem ir reinfekcijas gadījumi."

Tātad nepilna desmitā daļa no pašlaik inficētajiem ir tie, kas ar kovida izraisītāju inficējas atkārtoti. Šajos datos iekļauti gan tie, kas pēc pirmās inficēšanās vakcinējušies, gan tādi, kas nav vakcinējušies un saslimuši atkārtoti. Slimnīcās šādu pacientu nav daudz.

"Mums ir viens gadījums, kur varbūt ir aizdomas par to, ka bija tas, ka izslimots ar deltu, tad tas ir fakts, un tas ir dokumentēts fakts, un pacients ir bijis slimnīcā, un tagad ir omikrons," pastāstīja Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Viņa norādīja – dažādām infekcijas slimībām imunitāte veidojas atšķirīgi. Dažām uz mūžu, dažām vien uz dažiem mēnešiem, piemēram, akūtām zarnu infekcijām. Un līdzīgi kā ar vairākām elpceļu infekcijām, infektologiem nav pārsteiguma, ka arī ar kovidu var saslimt atkārtoti.

"Faktiski tas jau nav nekāds jaunums, imunitāte nebūs uz visu mūžu ne pēc vakcinācijas, ne pēc pārslimošanas," uzsvēra Rozentāle.

Nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins pastāstīja, ka pasaulē fiksēti gadījumi, kad notikusi atkārtota inficēšanās pat ar vienu un to pašu kovida paveidu – omikronu. Proti, vispirms inficējas ar pirmo omikrona variantu un tad ar tā apakšpaveidu.

"Mēs neesam saskārušies ar tādiem gadījumiem, kad pārslimo omikronu un atkal pēc kāda laika atkal omikrons, bet mēs zinām pasaules ziņas arī no Izraēlas. Viņi ziņo galvenokārt par tiem nevakcinētajiem, un arī tā skaidro tie nevakcinētie, kuri vispār nebija nekad saņēmuši vakcīnu, tad nu faktiski viņiem ir lielākas izredzes atkārtoti saslimt ar šo apakšpaveidu," stāstīja Ņikišins.

Tāpēc, lai mazinātu iespēju gan inficēties, gan iespēju saslimt smagi, ārsti turpina aicināt saņemt balstvakcīnu. Jo pašlaik, kad vīruss cirkulē ļoti intensīvi, ik dienu ir liela iespēja inficēties ar kovida izraisītāju.

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti