Saeima: NATO ir jāuzaicina Ukraina dalībai aliansē

Saeima rosina NATO pieņemt lēmumu par Ukrainas uzaicināšanu dalībai aliansē un formulēt konkrētus uzdevumus ātrai Ukrainas integrācijai aliansē.

Paziņojumu "Par atbalstu Ukrainai Viļņas samitā" ceturtdien, 1. jūnijā, atbalstīja 88 Saeimas deputāti, bet pret bija 10 parlamentāriešu no partijas "Stabilitātei!" Saeimas frakcijas.

Paziņojumā norādīts, ka Saeima turpinās atbalstīt Ukrainu ceļā uz iestāšanos Eiropas Savienībā. Latvija arī iestājas par spēcīgu un efektīvu Eiropas Savienības un NATO sabiedroto palīdzību Ukrainai, sniedzot militāro, tehnisko, aizsardzības un humāno atbalstu Ukrainai tik ilgi, cik tas nepieciešams, lai nodrošinātu Ukrainas valsts spēju efektīvi aizstāvēt savu teritoriju uz sauszemes, jūrā un gaisā.

Saeima uzsver, ka Ukraina ir neatgriezeniski uzņēmusi kursu uz eiroatlantisko integrāciju, un

atbalsta Ukrainas pilntiesīgu iekļaušanos Ziemeļatlantijas aliansē, tiklīdz apstākļi to ļaus.

Parlaments uzskata, ka ir jāizmanto Viļņas samita sniegtās iespējas, lai ar praktiskiem pasākumiem paplašinātu NATO atbalstu Ukrainai, kā arī stiprinātu NATO un Ukrainas politisko partnerību. Tādēļ NATO jāpieņem lēmums par Ukrainas uzaicināšanu dalībai aliansē. 

Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība) debatēs norādīja, ka Viļņas samitā būtu vēlami trīs skaidri un nepārprotami vēstījumi.

"Pirmais – Ukraina pārskatāmā nākotnē pievienosies NATO, otrais – tiks panākta savstarpēja vienošanās par ceļu uz šo dalību NATO, un trešais – Krievijai nav un nebūs nekādas teikšanas šajā jautājumā," sacīja Kols.

Ukraina, pēc komisijas vadītāja domām, var sniegt NATO aliansei pieredzi un inovācijas militārajā vadībā un kontrolē, mūsdienu karadarbībā, hibrīddraudu apkarošanā un informācijas karā.

"NATO samitā Viļņā būtu laiks leģitimizēt Ukrainas vietu Eiropā kā nāciju vienlīdzīgo vidū,"

akcentēja Kols.

Saeimas paziņojumā arī pausts kategorisks nosodījums Krievijas neprovocētajai militārajai agresijai un plaša mēroga iebrukumam Ukrainā, kas īstenots ar Baltkrievijas atbalstu un iesaisti. Tāpat Saeima norāda, ka Ukrainai kā jebkurai valstij ir tiesības izvēlēties, kādās starptautiskās organizācijās, pārnacionālos veidojumos vai militārās aliansēs piedalīties.

KONTEKSTS:

NATO samits šogad notiks Viļņā 11.–12. jūlijā, un viens no galvenajiem jautājumiem tajā būs saistīts ar Ukrainas nākotni aliansē. 

Ukraina vēlas paātrinātu uzņemšanu aliansē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti