Finanšu ministrs paraksta galvojuma līgumu ES atbalsta instrumenta SURE sākšanai

Finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) otrdien, 16. jūnijā, parakstīja galvojuma līgumu starp Latviju un Eiropas Komisiju (EK) par dalību Eiropas Savienības (ES) atbalsta instrumentā “Bezdarba risku mazināšanai ārkārtas situācijā (SURE)”, informēja Finanšu ministrija.  

Iepriekš šo līgumu atbalstīja Ministru Kabinets. Kopējais apjoms no šī instrumenta, kas pieejams ES dalībvalstīm, ir 100 miljardi eiro. Šo aizdevumu garantēs ES dalībvalstu sniegtas garantijas.

“Lai īstenotu jau apstiprinātos un vēl plānotos atbalsta pasākumus uzņēmumiem un nodarbinātajiem, rūpīgi vērtējam visas iespējas, kā arī finanšu instrumentu nosacījumus un izdevīgumu. Izvērtējot nosacījumus, SURE instrumenta finansējumu būs iespējams ieguldīt, lai nodrošinātu iespējas iedzīvotājiem saglabāt darbavietas un darba devējiem noturēt darbā savus profesionāļus,” norādīja Reirs.

Instrumentu administrēs EK, kas finansējumu aizdevumiem iegūs, aizņemoties finanšu tirgos.

Dalībvalstīm, aizņemoties līdzekļus no šī instrumenta, būs iespēja finansēt galvenokārt pasākumus, kas notur cilvēkus darba tirgū, kā arī atsevišķus ar veselību saistītus pasākumus darba vietās.

Dalībvalstīm netiek iezīmētas nacionālās aploksnes aizdevuma apmēram šo pasākumu finansēšanai, bet ir noteikts, ka

Latvijai maksimālais izsniedzamās garantijas apjoms nepārsniegs 0,23% no nacionālā kopienākuma jeb aptuveni 57 miljonus eiro.

SURE instruments kļūs pieejams un sāks pilnībā darboties tikai pēc tam, kad visas ES dalībvalstis sniegs vajadzīgās garantijas, parakstot līgumu ar EK.

Galvojuma līgums paredz nodrošināt EK finanšu līdzekļus, ja radīsies tāda nepieciešamība, lai tā segtu uzņemtās saistības pēc finanšu līdzekļu piesaistes starptautiskajos finanšu kapitāla tirgos, tādējādi nodrošinot resursus SURE.

 KONTEKSTS:

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā tika paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tālab valsts mobilizējusi līdzekļus aptuveni 4 miljardu eiro apmērā.

Saistībā ar Covid-19 infekcijas izraisīto krīzi Latvijas valdība šā gada marta beigās vienojās par valsts atbalstu uzņēmumiem, kuru apgrozījums krīzes dēļ krities par 30%, bet atsevišķos gadījumos – par 20%.  Dīkstāves pabalstu izmaksai valdība vienojās piešķirt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) 102 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti