Zinātnieki pieļauj, ka Covid-19 uzliesmojums Ķīnā sācies pagājušā gada vasarā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Amerikāņu zinātnieku veiktā pētījumā secināts, ka jaunais koronavīruss Ķīnā varētu būt sācis izplatīties jau pagājušā gada vasarā. Tas ir agrāk, nekā līdz šim uzskatīja. Ja Eiropā Covid-19 epidemioloģiskā situācija uzlabojas, tad globāli tā pasliktinās, paziņojusi Pasaules Veselības organizācija.

Covid-19 uzliesmojums Ķīnā
00:00 / 02:46
Lejuplādēt
Par Covid-19 izcelsmes vietu uzskata Ķīnas pilsētu Uhaņu. Pagājušā gada pēdējā dienā Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju par to, ka Uhaņā vairāki desmiti cilvēku ir saslimuši ar pneimoniju, ko ir izraisījis nezināms vīruss. Vēlāk Ķīnas varasiestādes atzinās, ka Uhaņā pirmos inificēšanās gadījumus ar jauno koronavīrusu konstatēja pērn novembrī.

Taču Hārvarda universitātes Medicīnas skolas otrdien publicētā pētījumā izteikts minējums, ka Covid-19 Uhaņā varētu būt sācis izplatīties pagājušā gada vasarā.

Pētījuma autori pie šāda secinājuma nonākuši, salīdzinot sešu Uhaņas slimnīcu autostāvvietu satelītfotogrāfijas, kas uzņemtas laikā no 2018. gada janvāra līdz 2020. gada aprīlim. Fotogrāfijās redzams, ka pērn augustā slimnīcu autostāvvietās strauji palielinājās automašīnu skaits. Pētnieki no tā izsecinājuši, ka Uhaņas slimnīcas vasaras beigās un rudens sākumā ir piedzīvojušas pēkšņu apmeklētāju pieaugumu.

Viņi arī analizēja ierakstus Ķīnā populārajā interneta meklētājprogrammā “Baidu” un atklāja, ka laikā, kad Uhaņas slimnīcu autostāvvietās palielinājās novietoto automašīnu skaits, ķīnieši internetā biežāk ir meklējuši informāciju par tādiem simptomiem kā “klepus” un “caureja”. Tie ir simptomi, kas ir raksturīgi arī Covid-19 inficētajiem.

Pētījuma autori gan atzīst, ka viņu rīcībā bija nepilnīgi dati, tāpēc būtu nepieciešama daudz padziļinātāka analīze, lai apstiprinātu, ka automašīnu skaita pieaugums Uhaņas slimnīcu stāvvietās ir tieši saistīts ar jaunā vīrusa izplatību.

Ķīnas Ārlietu ministrija kritizēja pētījumu, nodēvējot to par “smieklīgu” un balstītu uz “virspusēju informāciju”.

Ja Covid-19 izcelsmes vietā Ķīnā vīrusa izplatību ir izdevies savaldīt, tad citur pasaulē situācija joprojām ir ļoti nopietna. Par to vakar brīdināja Pasaules Veselības organizācijas prezidents Tedross Adanoms Gebreiesuss.

“Lai gan situācija Eiropā uzlabojas, pasaulē tā pasliktinās. Deviņās no pēdējām desmit dienām pasaulē reģistrēti vairāk nekā simt tūkstoši jaunu inficēšanās gadījumu. Svētdien reģistrēja vairāk nekā 136 tūkstošus gadījumu, kas ir līdz šim lielākais skaits vienas diennakts laikā. Gandrīz 75% no šiem gadījumiem reģistrēja desmit valstīs, galvenokārt Amerikā un Dienvidāzijā,” paziņoja Gebreiesuss.

Līdz šim pasaulē ar Covid-19 ir inficējušies vairāk nekā septiņi miljoni cilvēku, bet no vīrusa izraisītām komplikācijām ir miruši jau 407 tūkstoši.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna Pasaules Veselības organizāciju informēja pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, kas arī negatīvi ietekmēja ekonomiku. Situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti