Pasaules panorāma

Avoti: Krievija gatavojas jaunam ofensīvas vilnim Ukrainā

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Krievija gatavo ofensīvas vilni. Cīņa informatīvā frontē

Vai Kremļa dezinformācijai izdodas graut atbalstu Ukrainai?

Vai Kremļa dezinformācijai izdodas graut atbalstu Ukrainai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukraina patlaban cīnās par savu brīvību un neatkarību, taču paralēli notiek arī informatīvais karš. Prokremlisko mediju mērķu vidū – ar Krievijas dezinformāciju graut atbalstu Ukrainai, kā arī motivēt potenciālos iesaucamos, pārliecināt Krievijas iedzīvotājus, ka agresorvalsts armijai kaujas laukā sokas labi un ka Rietumos dzīves kvalitātes līmenis arvien pasliktinās. Kāda ir situācija informatīvās cīņas frontē?

Krievija sistemātiski manipulē ar informāciju un dezinformāciju, kas ir nozīmīgs agresorvalsts ierocis, izvēršot karu gan frontes līnijā Ukrainā, gan pasaules informatīvajā telpā. Izmantojot visdažādākos naratīvus, prokremliskie mediji un individuāli dezinformatori pūlas graut atbalstu Ukrainai, nomelnojot gan tās tautu un prezidentu, gan rietumvalstis, kas sniedz finansiālu un militāru atbalstu. Viens no šādiem vēstījumiem ir Ukraina kā ASV un Rietumu marionete. Cits – ka cilvēki Rietumos, kopš sankciju rezultātā sarautas saites ar Krieviju, dzīvo bez elektrības, gāzes un citām ērtībām.

Kāds Eiropā ir noskaņojums par atbalstu Ukrainai un tā turpināšanu, un vai Kremļa dezinformācija to grauj? 

Jaunākie Eiropas Parlamenta apkopotie dati liecina, ka vispārējais atbalsts Ukrainai saglabājas stabilā līmenī, bet eiropieši ir arvien nepacietīgāki panākt mieru.  

Gandrīz puse no respondentiem deviņās aptaujātajās Eiropas Savienības dalībvalstīs vēlas, lai karš beigtos pēc iespējas ātrāk. Pat ja tas nozīmē, ka Krievija anektēs dažas no Ukrainas teritorijām. Šai idejai gan visvairāk iebilst aptaujātie no Nīderlandes, Portugāles un Polijas. Atbalsts ieroču nosūtīšanai uz karā ierauto valsti – vidēji 56%. 

Atšķirīga aina paveras starp aptaujātajiem ungāriem. Tur 85% galvaspilsētas iedzīvotāju ir par kara pārtraukšanu nekavējoties un vēlas Ukrainu un agresorvalsti Krieviju redzēt pie sarunu galda. 

Arī Eirobarometra dati liecina – Eiropas Savienības pilsoņi ir pozitīvi noskaņoti par bloka valstu pastāvīgo atbalstu karā ierautajai Ukrainai. Uz jautājumu, vai viņi piekrīt bloka nostājai atbalstīt Ukrainu, 74% atbildēja – jā, bet trešdaļa pauda stingru atbalstu. Gandrīz tikpat daudzi – 73% – norādīja, ka piekrīt finansiālajai, militārajai un humānajai palīdzībai Ukrainai, kā arī sankcijām pret Krieviju. 

Vēl nupat Eiropā lauza šķēpus par tanku sūtīšanu uz Ukrainu. Daudzi Vācijai pārmeta vilcināšanos. Bet jaunākās sabiedriskās aptaujas liecina, ka vāciešu viedokļi par smago ieroču un kaujas tanku "Leopard" piegādi Ukrainai ir ļoti polarizēti,  53% vāciešu to atbalstot, bet 39 procentiem – pret to iebilstot.

KONTEKSTS:

Pēc tam, kad vairākas rietumvalstis vienojās piegādāt Ukrainai ilgi prasītos tankus "Leopard", Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis, ka situācija valstī joprojām ir ļoti smaga un sabiedrotajiem būtu jādomā par militāro piegāžu paātrināšanu, turklāt jādomā par aizvien jauniem bruņojuma veidiem.

Rietumvalstis arvien aktīvāk sāk spriest par iespējamo iznīcinātāju piegādēm Ukraina, taču jau tagad ir vērojamas viedokļu atšķirības. Noraidošu pozīciju ieņem Vācija. Viens no galvenajiem argumentiem – nevēlēšanās izraisīt karu starp Krieviju un NATO valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti