Dienas ziņas

Apgabaltiesā lemj: Zolitūdes traģēdijā viens vainīgais

Dienas ziņas

Somijas un Zviedrijas dalību NATO bremzē vēlēšanas Turcijā

Vācija sūtīs tankus "Leopard 2" uz Ukrainu

Vācijas valdība apstiprina «Leopard» tanku sūtīšanu uz Ukrainu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Vācijas valdība trešdien apstiprināja, ka Vācija piegādās "Leopard" tankus Ukrainai, kā arī atļaus citām valstīm sūtīt šos Vācijā ražotos tankus uz Ukrainu, lai palīdzētu ukraiņiem cīnīties pret Krievijas iebrucējiem.

Paredzams, ka par tanku sūtīšanu uz Ukrainu trešdien varētu paziņot arī ASV valdība, kas gatavojas ukraiņiem piegādāt "Abrams" tankus.

Militārie eksperti prognozē, ka vācu "Leopard 2" tanki frontē Ukrainā varētu parādīties tuvāko divu vai trīs mēnešu laikā, bet amerikāņu "Abrams" ne agrāk kā pēc sešiem līdz astoņiem mēnešiem.

Zelenskis izteicis pateicību Šolcam

Tankiem var būt izšķiroša nozīme frontē tuvākajos mēnešos, tāpēc Ukraina ilgstoši ir lūgusi rietumvalstīm piegādāt savus modernākos tankus. Kijiva jo īpaši vēlējās vācu tankus "Leopard 2", bet līdz šim Berlīne nedeva zaļo gaismu to piegādei.

Taču trešdien beidzot tika pieņemts pozitīvs lēmums. Vācijas kanclers Olafs Šolcs vēsta, ka sabiedrotie mēģinās pēc iespējas ātrāk sagādāt Ukrainai divus tanku bataljonus un Vācija spers pirmo soli, nosūtot ukraiņiem 14 "Leopard 2" tankus. Drīzumā sāksies ukraiņu tankistu apmācība Vācijā; Vācija palīdzēs Ukrainai arī ar apgādi un munīciju.

"Tas ir rezultāts intensīvām konsultācijām ar mūsu sabiedrotajiem un starptautiskajiem partneriem. Un es gribu uzsvērt, ka tas bija pareizi un ir pareizi, ka mēs neļāvām nevienam izdarīt spiedienu uz sevi, bet tā vietā mēs paļāvāmies uz šo ciešo sadarbību un turpināsim to darīt," teica Šolcs.

"Mūsu mērķis ir kopā ar sabiedrotajiem, cik vien ātri iespējams nodrošināt Ukrainai divus tanku bataljonus. Mēs nodrošināsim apmācību, loģistiku, munīciju un sistēmu apkopi. Un dodiet mūsu partnervalstīm iespēju tās nodrošināt."

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis izteicis pateicību kancleram Šolcam un visiem Ukrainas draugiem Vācijā.

Kremlis tikmēr paziņojis, ka šie tanki nemainīšot situāciju frontē un "sadegšot tāpat kā visi pārējie".

Ukraiņiem laiks ir ļoti svarīgs

Vācija un ASV ilgu laiku bija vilcinājušās pieņemt lēmumu par tanku sūtīšanu uz Ukrainu, bet tagad Vācijas kanclera Olafa Šolca un ASV prezidenta Džo Baidena sarunās izdevies panākt vienošanos.

Pēdējā laikā pret Vāciju kā Eiropas Savienības ietekmīgāko valsti bija vērsts sevišķi liels spiediens, jo Ukrainas sabiedrotie uzskata, ka Vācijas pienākums ir aktīvāk palīdzēt Ukrainai, lai ukraiņi varētu sakaut Krievijas iebrucējus.

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis apsveicis Vācijas valdības lēmumu palīdzēt Ukrainai.

Baidena administrācija, iespējams, jau trešdien paziņos par lēmumu piešķirt Ukrainai kaujas tankus "Abrams", atsaucoties uz avotiem Baltajā namā, vēsta mediji. Sākotnēji amerikāņi varētu piegādāt ukraiņiem no 30 līdz pat 150 tanku.

Savukārt Vācijas kanclers Šolcs nolēmis piešķirt Ukrainai 14 tankus "Leopard", kā arī nelikt šķēršļus citām valstīm, kas nolems piegādāt Ukrainai vācu tankus.

ASV Senāta Bruņoto spēku komitejas loceklis no Demokrātu partijas Ričards Blūmentāls uzskata, ka "Abrams" un "Leopard" tanku piešķiršana Ukrainai būtu ļoti nozīmīga ne tikai militāri, bet arī politiski.

Vācijas valdība apstiprina «Leopard» tanku sūtīšanu uz Ukrainu
00:00 / 01:52
Lejuplādēt

"Tanki ir nozīmīgi, lai parādītu Putinam, ka viņam neizdosies sašķelt sabiedrotos, kas ir bijis viņa ilgtermiņa mērķis.

Karš ir izšķirošā fāzē, šis ir maksimāli bīstams laiks, bet vienlaikus tas sniedz arī milzīgu iespēju," norāda Blūmentāls.

"Nav vārdos izsakāms, cik svarīgs ir laiks. Mēs no šīs pieredzes varam gūt lielu mācību. Mēs ukraiņiem esam piešķīruši visu, ko viņi ir lūguši, bet bieži tas ir noticis ar kavēšanos," senators sacīja intervijā telekanālam CNN.

"Leopard" tankus varētu piegādāt ātrāk

Militārie eksperti prognozē, ka "Leopard" tanki frontē Ukrainā varētu parādīties tuvāko divu vai trīs mēnešu laikā, jo šie tanki ir vairāku NATO dalībvalstu un partnervalstu bruņojumā, tāpēc tos varētu ātrāk nogādāt Ukrainā.

Gatavību piegādāt "Leopard" tankus Ukrainai izteikušas vairākas Eiropas valstis: Polija, Somija, Spānija, Portugāle u.c.

"Leopardi" ir pieejamāki, jo šos tankus darbina ar dīzeļdegvielu un tos ir vienkāršāk remontēt un uzturēt.

Amerikāņu tanks "Abrams"
Amerikāņu tanks "Abrams"

Savukārt "Abrams" tanki ir tikai ASV bruņojumā, tāpēc to nogādāšana Ukrainā prasītu vairāk laika, turklāt to ekspluatācija ir daudz dārgāka. Šī iemesla dēļ "Abrams" tanki frontē varētu parādīties tikai pēc aptuveni sešiem vai astoņiem mēnešiem.

Kremlis tēlo vienaldzību

Lielbritānija bija pirmā no rietumvalstīm, kas paziņoja, ka piešķirs Ukrainai tankus. Briti ukraiņiem nodos 14 tankus "Challenger".

Ukrainā ziņas par Vācijas lēmumu nosūtīt savus tankus uzņemtas ar gavilēm.  Sociālo mediju vietnēs ar tēmturi "#freetheleopards", ukraiņi dalījās ar fotogrāfijām, kurās viņi ir ģērbušies kreklos ar leoparda rakstu, mēteļos, biksēs, pat pozē uz leopardraksta segas.

Kremlis tikmēr uz ziņu par Rietumu tanku piešķiršanu Ukrainai reaģējis ar šķietamu vienaldzību. Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka šī esot absurda ideja un Rietumi krietni par augstu novērtē Ukrainas militāro potenciālu.

"Mēs atkārtojam, ka šie tanki sadegs tāpat kā visi pārējie," apgalvo Peskovs.

Līdz šim ar ienaidnieka militārās tehnikas iznīcināšanu daudz labāk ir veicies Ukrainai. Kā liecina Ukrainas Bruņoto spēku sniegtā informācija, Ukrainā iznīcināti jau vairāk nekā 3100 krievu tanku un 6300 bruņumašīnu, turklāt Krievijas karaspēks zaudējis arī ap 123 000 karavīru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti