Apšaudes un uzbrukumi pilsētu sapostījuši – sagrautas mājas un iedzīvotājiem pēc dzeramā ūdens jāstāv garās rindās.
Mikolajivā, noslēdzoties vairāk nekā divas dienas ilgušajai komandantstundai, iedzīvotāji pulcējas, lai stāvētu rindā pēc ūdens un saņemtu pārtiku. Reģionā, kurš gandrīz katru dienu kopš Krievijas iebrukuma sākuma ticis bombardēts, cilvēki dzīvo pastāvīgās bailēs.
Natālija un Ludmila pirms trim mēnešiem bija spiestas pamest mājvietu netālu no Hersonas. Kopš tā brīža abas dzīvojušas Mikolajivā.
"Mūsu ciems ir okupēts. Mēs vēlamies, lai varētu tur aizbraukt. Gribu, lai tiktu atbrīvots ne tikai mūsu ciems, bet visa Ukraina. Es vēlos, lai visa Ukraina būtu mūsu, un esmu pateicīga mūsu karavīriem, ka viņi mūs aizsargā," stāsta Natālija.
"Protams, ka cilvēki baidās, bet visi cer, ka viņi mūs nesasniegs un būs labāk. Taču daudzas mājas mūsu ciemā ir nopostītas un cilvēki gājuši bojā," secina Ludmila.
Pirms četriem mēnešiem kaujas reģionā pārrāva tuvējo ūdensapgādes cauruļvadu, kas nozīmē, ka daudziem iedzīvotājiem ir jāpaļaujas uz dažādiem ūdens punktiem, kas parādās ap pilsētu.
"Dzeramā ūdens nav, no krāna tek netīrs ūdens, to nevar dzert. Pat lai mazgātu, man tas ir jāsajauc ar parasto ūdeni, jo tas ir nederīgs," stāsta vietējā iedzīvotāja Jeļena.
"Domāju, ņemot vērā situāciju pilsētā, katram iedzīvotājam ir nepieciešama kāda veida palīdzība. Pašlaik pilsētā ir aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, un 150 tūkstošiem ir vajadzīga sava veida palīdzība. Dažiem psiholoģiska, dažiem – humāna," atzīst Mikolajivas reģiona Sarkanā Krusta pārstāvis Andrijs.
Mikolajava atrodas mazāk nekā 100 kilometru attālumā no Hersonas, ko patlaban okupējuši iebrucēji, taču iedzīvotāji nesteidz pamest pilsētu.
KONTEKSTS:
24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.