Pirms videokonferences NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs kā pozitīvu piemēru minēja, ka daudzviet karavīri aktīvi palīdz mediķiem, robežsargiem un policijai.
„Visapkārt mēs skaidri redzam, ka militārais personāls sniedz lielu palīdzību, piemēram, nodrošinot robežpārejas punktu kontroli, dezinficējot sabiedriskās vietas un būvējot karalauka slimnīcas. NATO sabiedrotie sniedz palīdzību arī viens otram.
Piemēram, tikko Turcijas lidmašīna ir nogādājusi medicīnas ekipējumu Itālijai un Spānijai.
Mēs skatāmies arī uz mācībām, ko varam gūt no šīs situācijas. Protams, vēl ir pāragri nākt klajā ar secinājumiem. Pēc šīs krīzes mums būtu jāizvērtē atbildes rīcības koordinēšanas mehānismi, mūsu veselības aprūpes un civilās infrastruktūras noturība, kā arī alianses loma šādu krīžu laikā,” sacīja Stoltenbergs.
Stoltenbergs pēc videokonferences paziņoja, ka ģenerālis Tods Volterss koordinēs militārā atbalsta sniegšanu. Ar gaisa spēku palīdzību dalībvalstīm piegādās medicīnisko un cita veida aprīkojumu, un speciālisti arī palīdzēs apzināt lielākās problēmas un to risināšanas veidus.
Ministri bija vienisprātis, ka aliansei ir jāturpina nodrošināt pārliecinošu kolektīvo aizsardzību un atturēšanu. Nākotnē tikšot nodrošināta NATO politisko lēmumu pieņemšanas procesa nepārtrauktība, lai stiprinātu drošību austrumu, tā dienvidu virzienā.
Amatpersonas arī pieņēma lēmumu par plašāku sabiedroto iesaisti cīņā pret starptautisko terorismu, tai skaitā sniedzot atbalstu Irākas spēkiem cīņā pret “Islāma valsts” grupējumu.
KONTEKSTS:
Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.