Pētījums: aptaukošanās cieši saistīta ar Covid-19 mirstības risku, apaļīgos vajadzētu vakcinēt ātrāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Starptautisks pētījums par saistību starp aptaukošanos un Covid-19 mirstības rādītājiem atklājis, ka valstīs, kur vairumam iedzīvotāju ir liekais svars, arī Covid-19 mirstības rādītāji ir krietni augstāki. Pētījuma autori aicina ņemt vērā šo secinājumu un iekļaut apaļīgos cilvēkus kā prioritāro grupu vakcinācijā pret Covid-19.

ĪSUMĀ:

  • Augstākā mirstība ar Covid-19 ir valstīs, kur vairumam iedzīvotāju ir liekais svars.
  • Latvijas rādītāji sliktāki nekā Igaunijā, bet labāki nekā Lietuvā, ASV, Lielbritānijā.
  • Zinātnieki aicina ātrāk vakcinēt apaļīgos cilvēkus, jo viņi ir paaugstināta riska grupā.

Pētījumu par saikni starp iedzīvotāju aptaukošanos un Covid-19 mirstību publicējusi nevalstiskā organizācija Pasaules Aptaukošanās federācija (World Obesity Federation). Pētījumā secināts, ka liekais svars ir otrs būtiskākais riska faktors, kas signalizē par Covid-19 inficētā cilvēka saslimšanu smagā formā vai pat nāvi (lielākais riska faktors ir cilvēka vecums).

Pētījuma autori norāda, ka 90% ar Covid-19 mirušo reģistrēti valstīs, kur vairāk nekā pusei iedzīvotāju ir liekais svars. Līdz februāra beigām pasaulē reģistrēti ap 2,5 miljoni nāves gadījumu, un 2,2 miljoni bijuši valstīs, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir aptaukojušies.

Savukārt augsts Covid-19 mirstības līmenis nav bijis nevienā no valstīm, kur iedzīvotāju vidējais ķermeņa svars ir normas robežās (par šādu robežu tiek uzskatīts ķermeņa masas indekss līdz 25; ja tas ir lielāks, tad cilvēkam ir liekais svars).

Ķermeņa masas indekss (ĶMI)

Ķermeņa masas indeksu (ĶMI) aprēķina, cilvēka svaru (kilogramos) dalot ar augumu (metros kvadrātā). Piemēram, ja 1,75 m garš cilvēks sver 90 kg, viņa ķermeņa masas indekss ir 29,4.

“Paraugieties uz tādām valstīm kā Japāna un Dienvidkoreja, kur ir ļoti zema gan Covid-19 mirstība, gan ļoti zems pieaugušo aptaukošanās procents. Šīs valstis ar dažādiem paņēmieniem likušas uzsvaru uz sabiedrības veselību, arī attiecībā uz iedzīvotāju svaru, un pandēmijas laikā tas ir atmaksājies,” aģentūrai “Reuters” stāsta viens no pētījuma autoriem, Sidnejas Universitātes profesors Tims Lobsteins.

Krietni bēdīgāka aina paveras tādās valstīs kā ASV un Lielbritānija, kur ir augsts iedzīvotāju aptaukošanās līmenis, un arī mirstība ar Covid-19 bijusi ļoti augsta. Piemēram, ASV liekais svars ir vairāk nekā divām trešdaļām (68%) iedzīvotāju un mirstība ar Covid-19 bijusi viena no augstākajām pasaulē.

Latvijā šie rādītāji ir labāki nekā Lietuvā, bet sliktāki nekā Igaunijā. Pētījumā izmantotie dati liecina, ka Latvijā liekais svars (ĶMI virs 25) ir 57,8% iedzīvotāju, bet 23,6% ir ievērojami aptaukojušies (ĶMI virs 30).

Covid-19 mirstības līmenis līdz gada sākumam Latvijā bijis 33 uz 100 000 iedzīvotāju: divreiz augstāks nekā Igaunijā, bet vairākas reizes zemāks nekā ASV un Lielbritānijā. Piemēram, Japānā aptaukojušies ir tikai 4,3% iedzīvotāju un Covid-19 mirstības līmenis tur bijis 2,6 uz 100 000 iedzīvotāju.

Pētnieki norāda, ka augsts aptaukošanās līmenis sabiedrībā ir saistīts ar dzīvesveidu un lielu rūpnieciski apstrādātās pārtikas patēriņu.

Pasaules Aptaukošanās federācijas prezidents, Liverpūles Universitātes endokrinoloģijas profesors Džons Vaildings aicina valstu valdības ņemt vērā, ka liekais svars ir būtisks riska faktors saslimšanā ar Covid-19, tādēļ cilvēkus ar lieko svaru vajadzētu vakcinēt prioritārā kārtā kā vienu no riska grupām.

Pētnieki arīdzan aicina parūpēties, lai slimnīcas būtu aprīkotas korpulento cilvēku uzņemšanai un veselības aprūpes darbiniekiem nebūtu aizspriedumu pret apaļīgiem cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti