Lietuva izsludina ārkārtas stāvokli «Covid-19» vīrusa dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lietuvas valdība izsludinājusi valsts līmenī ārkārtēju situāciju kā preventīvu pasākumu pret koronavīrusa “Covid-19” izplatību, vēsta LRT.lt.

“Covid-19”

“Covid-19” ir koronavīrusa veids, kas var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnas saslimšanas iepriekš ir izraisījis SARS un MERS.

Koronavīrusu slimības klīniskās pazīmes: drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana ar pneimonijas radioloģiskajām atradnēm.

Riska grupas pacienti: gados veci cilvēki, cilvēki ar novājinātu imunitāti, cilvēki ar hroniskām slimībām.

Vai saslimušie izārstējas? Infekciju ārstējot, cilvēks pilnībā atveseļojas. Bet tas ne vienmēr attiecas uz riska grupas pacientiem. Pašlaik nav vakcīnas un specifiskas ārstēšanas. 

Informācija: SPKC

Ārkārtējās situācijas izsludināšana ļaus efektīvāk koordinēt atbildīgo institūciju darbu un izmantot papildu resursus, lai nodrošinātu sabiedrības drošību.

Lietuvas veselības ministra vietnieks  Aļģirds Šešeļģis informēja, ka situācija tiek kontrolēta, bet  Eiropā notikumi attīstās ātri un pieaug vīrusa skarto teritoriju skaits.

Valdība arī atvēlēja Veselības ministrijai 150 000 eiro aizsargekipējuma iegādei.  

Iepriekš Lietuvā papildu veselības pārbaudes veica tikai tiem, kas ieradās no Ķīnas, bet tagad pārbauda arī no Itālijas ieceļojušos.  

“Cilvēki domā, ka ārkārtas situācijas pasludināšana nozīmētu ko drausmīgu, bet patiesībā tas nozīmē, ka valdības rīcībā būtu vairāk resursu, lai nepieciešamības gadījumā varētu ātri rīkoties. Līdz ar to domāju, ka valdība pareizi rīkojas,” sacīja Viļņas iedzīvotāja Kristīna Beļikova.

Daudziem Itālija ir iecienīta atpūtas vieta, un Lietuvas sabiedrībā ir bažas, ka kāds vīrusu varētu atvest līdzi. Sabiedriskā transporta līdzekļos Viļņā izvietotas pamācības, kā rīkoties gadījumā, ja cilvēkam ir aizdomas par inficēšanos. Tajā pašā laikā ielas, kafejnīcas un citas cilvēku pulcēšanās vietas bailes par vīrusu nav krasi ietekmējušas.

“Protams, sabiedrībā ir satraukums. Daudzi par vīrusu diskutē sociālajos tīklos. Cilvēki izsaka bažas par Lietuvas gatavību ārkārtas situācijām. Daudzi iegādājas respiratorus un sejas maskas. Vairākas aptiekas jau paziņojušas, ka visi respiratori un maskas izpirktas. Šobrīd neviens vēl nav inficējies. Iedomājaties, kā būs, kad tiks apstiprināti pirmie gadījumi,” bažas pauda Beļikova.  

Tikmēr Francijā no vīrusa miris kāds 60 gadu vecs cilvēks. Tas ir otrs nāves gadījums Francijā.

Bet Grieķijā konstatēta pirmā inficēšanās kādai 38 gadus vecai sievietei. Viņa nesen viesojusies Itālijā, kur reģistrēts visvairāk saslimšanas gadījumu Eiropā.

Koronavīruss Itālijā prasījis jau 12 dzīvību.

Vairākas valstis bažās par vīrusa izplatību sākušas pārbaudīt visus, kuri ieceļo no Itālijas. Lielbritānijā uz laiku slēgtas vairākas skolas, jo daudzi nesen atgriezušies no brīvdienām Itālijā. Bet Austrijā saslimšana konstatēta kādai skolotājai. Tādēļ visi skolēni un skolas darbinieki tiek turēti karantīnā, līdz tiks izlemts, kā rīkoties tālāk.

Eiropā inficēšanās konstatēta Austrijā, Beļģijā, Horvātijā, Somijā, Francijā, Vācijā, Krievijā, Spānijā, Zviedrijā, Šveicē un Lielbritānijā.

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa "Covid-19" uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas. Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

"Covid-19" konstatēts arī vairākās Eiropas valstīs, tostarp Francijā, Itālijā, Austrijā, Horvātijā, Šveicē un Grieķijā. 

Reaģējot uz situāciju, Latvija 24. februārī lēma ieviest piesardzības pasākumus iebraucējiem no Itālijas ziemeļiem, Dienvidkorejas un Irānas.

Vienlaikus infektologi brīdinājuši, ka "Covid-19" neizbēgami nonāks arī Latvijā, bet uzdevums ir pēc iespējas attālināt vīrusa nonākšanu mūsu valstī. Pēc iespējas attālinot vīrusa nokļūšanu Latvijā, ir cerības sagaidīt vakcīnu. Tāpat vasaras tuvošanās varētu mazināt vīrusa izplatību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti