Lielbritānija pirmā atļauj izmantot «Pfizer»/«BioNTech» Covid-19 vakcīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielbritānijas Zāļu aģentūra atļāvusi ārkārtējā situācijā izmantot ASV farmācijas giganta “Pfizer” un Vācijas kompānijas “BioNTech” izstrādāto vakcīnu pret jauno koronavīrusu.

Par to paziņojušas abas kompānijas, nodēvējot šo atļauju par izšķirošu zinātnisku pagrieziena punktu cīņā ar pandēmiju.

Tas dos Lielbritānijai pieeju Covid-19 vakcīnām agrāk nekā Eiropas Savienībai un ASV.

Britu regulatoru dotais “jā” vārds sekojis vien desmit mēnešus pēc vakcīnas izstrādes sākšanas, lai gan parasti vakcīnas izstrāde var ilgt pat desmit gadus. Tomēr gan vakcīnas izstrādātāji, gan regulatori uzsver, ka nepieciešamie klīniskie pētījumi ir veikti, vakcīnas efektivitāte pierādīta 95% gadījumu un nekas neesot sasteigts.

“Regulatoru rekomendācija ir pieņemta pēc ļoti padziļinātām, zinātniskajā metodoloģijā balstītām pārbaudēm par vakcīnas drošību, efektivitāti un kvalitāti. Lielbritānijas valdība ir ņēmusi vērā šo rekomendāciju un apstiprinājusi vakcīnas izmantošanu ar atsevišķiem priekšnosacījumiem izmantošanai pieaugušajiem no 16 gadu vecuma,” informēja Lielbritānijas zāļu aģentūras direktore Džūna Reina.

Pirmās vakcīnas Lielbritānijai tiks piegādātas tuvāko dienu laikā.

Britu veselības ministrs Mets Henkoks norādījis, ka “palīdzība ir ceļā” un Nacionālais veselības dienests ir gatavs sākt vakcināciju nākamās nedēļas sākumā.

Ministrs uzsvēra, ka Lielbritānija ir pirmā valsts pasaulē, kurai ir klīniski apstiprināta vakcīna. Veselības ministrija paziņoja, ka prioritārajās grupās, kas saņems devas, būs aprūpes namu iemītnieki, veselības aprūpes darbinieki, vecāka gadagājuma cilvēki un klīniski neaizsargātākie cilvēki.

Sākotnēji būs pieejami 800 000 devu. Devu skaitam pieaugot, ministrs paredzēja, ka “miljoniem devu” būs pieejamas līdz gada beigām.

“Pfizer” un “BioNTech” ir vienojušās piegādāt kopumā 40 miljonus vakcīnu 2020. un 2021. gadā.

Līdz ar to valsts pašlaik gatavojas lielākajai vakcinācijas kampaņai tās vēsturē, kurai īpaši sagatavotas 50 slimnīcas, turklāt speciāli vakcinācijas centri tiek veidoti arī konferenču zālēs.

“Pirmajā fāzē mēs ceram, ka tiks vakcinēti 90% līdz 99% no cilvēkiem, kuriem ir risks nomirt no Covid-19. Nākamajā fāzē mēs rekomendējam sadarbību starp veselības pakalpojumu sniedzējiem un vietējiem līderiem, lai labāk izprastu, kādas ir nepieciešamības atsevišķām iedzīvotāju kopienām vietējā līmenī,” informēja Vakcinācijas un imunizācijas darba grupas priekšsēdētājs Vei Šenlims.

Ziņas par vakcīnas apstiprināšanu Lielbritānijā izskan dienu pēc tam, kad Lielbritānijas parlamentā stājusies spēkā jauna, trīs līmeņu ierobežojumu sistēma, kas aizstāj četras nedēļas ilgo vispārējo ierobežojumu periodu. Divi stingrākie ierobežojumu līmeņi pašlaik skars reģionus Lielbritānijā, kuros kopumā dzīvo aptuveni 55 miljoni jeb lielākā daļa no valsts iedzīvotājiem.

“Mūsu cīņā ar šo vīrusu palīdzība ir ceļā. Šī diena ir triumfs visiem tiem, kuri tic zinātnei, triumfs izdomai un triumfs visai cilvēcei. Es gribētu pateikt paldies visiem, kuri ir piedalījušies šajā panākumā! “Pfizer” un “BioNTech” zinātnieku komandām, brīvprātīgajiem, kuri piedalījās klīniskajos pētījumos, un mūsu medicīnas regulatoram, kurš pārliecinājās, ka šai vakcīnai mēs varam uzticēties. Pateicoties viņu centieniem, es lepni varu teikt, ka Apvienotā Karaliste ir pirmā valsts pasaulē, kurai tiks piegādāta klīniski pārbaudīta koronavīrusa vakcīna. Tagad mūsu uzdevums ir glābt dzīvības. Mēs esam mēnešiem gatavojušies šai dienai, lai tūlīt pēc zaļās gaismas saņemšanas mēs būtu gatavi rīkoties,” uzsvēra britu veselības ministrs Henkoks.

Premjerministrs Boriss Džonsons uzrunā parlamentā solīja, ka preparāts valstī būs pieejams jau nākamajā nedēļā.

“Es zinu, ka arī parlaments vēlēsies dzirdēt fantastisko ziņu, ka regulators ir oficiāli apstiprinājis “Pfizer” vakcīnu pret Covid-19. Vakcīna visā Lielbritānijā būs pieejama jau nākamajā nedēļā. Es vēlētos paust cieņu un pateikties visiem, kas to nodrošināja. Vakcīna ļaus mums atkal dzīvot savas dzīves un veicinās ekonomisko izaugsmi,” sacīja Džonsons.

Ziņa radīja plašu rezonansi visā pasaulē, un arī citas valstis, tai skaitā Krievija, informēja par masveida vakcinācijas kampaņas sākumu.

Tikmēr Eiropas Savienības institūcijas ir piesardzīgākas un norāda, ka blokā nepastāv mehānisms, kas ļauj izmantot nereģistrētus preparātus. Eksperti arī vēlas rūpīgi izvērtēt izmēģinājumu rezultātus un pārliecināties, ka vakcīna pret Covid-19 ir efektīva, kvalitatīva un droša.

KONTEKSTS:

ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" pirmdien iesniegušas pieteikumu to izstrādātās Covid-19 vakcīnas nosacītai apstiprināšanai Eiropas Zāļu aģentūrā, kas 29. decembrī sasauks sapulci, lai izlemtu, vai ir pietiekami daudz datu par "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas drošību un efektivitāti.

Aģentūra arī pavēstīja, ka jau 12. janvārī varētu pieņemt lēmumu, vai apstiprināt ASV farmācijas kompānijas "Moderna" izstrādāto vakcīnu pret jauno koronavīrusu.

Šobrīd panākt apstiprinājumu savām vakcīnām, lai tās varētu sākt lietot jau decembrī, mēģina trīs Covid-19 vakcīnu izstrādātāji – „Pfizer” un „BioNTech”"Moderna", kā arī „AstraZeneca” un Oksfordas Universitāte. Novembra beigās “Moderna” iesniedza reģistrācijas pieteikumu Eiropas Zāļu aģentūrā, kā arī atbildīgajās institūcijās ASV un citās valstīs.

Eiropas Savienība jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "Moderna""Pfizer" un "BioNTech", "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti