Jau vairākas nedēļas Itālija ir šķietami pazudusi no Covid-19 ziņu lielajiem virsrakstiem, kuros dominē ASV un citas vīrusa visvairāk skartās zemes. Itālijas dzīvē līdzās Covid-19 ienāk arī citas rūpes, piemēram, tas, kā ar īpašām barjerām nostiprināt mūždien applūstošās Venēcijas krastus. Dzīve it kā turpinās, bet arī Covid-19 stāstā vēl nekas nav beidzies.
“Tagad varam darīt teju visu, ko gribam, protams, izvairoties no lielas pulcēšanās un pārāk tieša kontakta. Bet mēs drīkstam iepirkties, ceļot ar autobusu vai vilcienu, tiesa, tad ir jānēsā sejas maska. Protams, tas nav patīkami, bet mēs zaudējām tik daudz cilvēku, bija tik daudz nāvju, mums ir jābūt uzmanīgiem,” saka žurnāliste Lisa Belloki.
Boloņa, no kuras nāk Lisa Belloki, ir viena no tūristu un arī studentu iemīļotākajām Ziemeļitālijas pilsētām. Tomēr, kā saka Lisa, nevienu ārzemju viesi ielās vēl neredz. Nesen atsākušies arī reisi no Boloņas lidostas, bet lidmašīnas ir pustukšas un vienīgie pasažieri ir vietējie.
“Mēs ļoti ceram, ka nemainīsies mūsu dzīves stils, proti, vēlme satikt cilvēkus, būt atvērtiem, ceļot. Taču pēc izolācijas ekonomisku iemeslu dēļ daudzi veikali un kompānijas palika slēgtas un visvairāk cietis ir tieši tūrisma sektors. Arī pat tad, ja no valdības puses tūrisma nozare tiek atbalstīta, daudzi cilvēki dod priekšroku palikšanai mājās arī tādēļ, ka viņiem gluži vienkārši nav naudas,” stāsta Lisa Belloki.
Covid-19 laiku Itālijā pieredz arī latviete Anete Dombrovica, kura ar ģimeni jau desmit gadu dzīvo Sicīlijā. “Dzīve rit savu gaitu. To, ka ir vīruss, ka šī situāciju vēl ir aktuāla, var just. Pieņemsim, tad, kad aiziet uz veikalu, tad obligāti ir jābūt maskai. Ar distances ievērošanu viņiem šeit ir diezgan pašvaki. Iespējams, ir grūti tad, ja vajag rezervēt kādas vizītes pie ārsta, jo visas vizītes ir iekavējušās,” stāsta Anete.
Anete ar dzīvesbiedru strādā tūrisma nozarē, un vīrusa pandēmija ir ietekmējusi arī viņu darbu. Vienlaikus viņa stāsta, ka tieši tagad, ja vien ievēro visus drošības nosacījumus, Itālija ceļošanai ir ļoti pievilcīga, jo nav ierasto tūristu pūļu.
“Ir nedaudz mainījies tas, ka cilvēki sabučojas tikai ar pašiem tuvākajiem. Kādreiz viņi bučojās ar visiem sasveicinoties. Bērnus nelaiž parkā spēlēties kopā ar citiem bērniem, pieskata, lai spēlējas kopā ar citiem ģimenes locekļiem vai tuvākajiem ģimenes draugiem.
Bet nu jau tā kā vīruss ir mazāks, tad cilvēki sāk atslābt. Ļoti izteikti bija maijā, kad beidzās karantīna – cilvēki viens no otra baidījās,” novērotajā dalās Anete.
KONTEKSTS:
Itālija gada sākumā kļuva par Eiropā pirmo Covid-19 vissmagāk skarto valsti, pirmā arī ieviesa karantīnu. Itālijā šajos mēnešos zaudējusi vairāk nekā 35 000 cilvēku.
Itālijā pēdējā diennaktī reģistrēti vairāk nekā 200 jaunu slimības gadījumu. Tiek uzskatīts, ka vistumšāko dienu pīķim Itālija ir pāri, bet situācija joprojām ir trausla.