Panorāma

Internetā tirgo viltotas vakcīnas un neīstas rezervācijas

Panorāma

Panorāma

Bažas par jaunu koronavīrusa paveidu Brazīlijā

Bažas par jaunu koronavīrusa paveidu Brazīlijā

Pasaulē bažas rada vēl viens koronavīrusa paveids, kas atklāts Brazīlijā. Tas valsti skāris laikā, kad daudzviet attālākajos Amazones reģionos slimnīcas ir pārpildītas un sāk pietrūkt sašķidrinātā skābekļa. Tikmēr Lielbritānija – pirmā no rietumvalstīm – paziņojusi, ka vīrusa jaunā paveida dēļ aizliedz ārvalstniekiem ieceļot no Brazīlijas un citām Latīņamerikas valstīm, kā arī no Portugāles. 

Brazīlija ir otra koronavīrusa vissmagāk skartā pasaules valsts pēc mirušo skaita, un pagājušajā nedēļā tika pārsniegts vēl viens šīs skumjās statistikas simboliskais slieksnis – dzīvību zaudējuši vairāk nekā 200 tūkstoši inficēto.

Slimnīcās ievietoto pacientu skaits pēc vīrusa otrā augstākā uzliesmojuma šā mēneša sākumā sāka kristies, sniedzot cerības uz atelpas mirki. Taču pēdējā nedēļā situācija atkal sākusi pasliktināties, turklāt laikā, kad slimnīcas ir pārslogotas.

“Mēs esam zaudējuši daudz kolēģu, arī daudz medmāsu un tehnisko darbinieku. Nav pietiekami daudz cilvēku, kas strādā,” stāstīja Riodežaneiro slimnīcas medmāsa Helenise Rodrigesa-Nevesa.

Jaunākais inficēšanās gadījumu skaita kāpums varētu būt saistīts ar vēl vienu koronavīrusa paveidu. Tas pirmoreiz konstatēts vairākiem ceļotājiem no Japānas, kuri bija apmeklējuši Amazones pavalsti mūžamežu ieskautajā Brazīlijas rietumu daļā. Līdzīgi kā iepriekš Lielbritānijā un Dienvidāfrikā konstatētajos variantos, arī šajā atklātas mutācijas, kas tiek saistītas ar vieglāku vīrusa pārnēsājamību.

Smagi skartajai Amazones pavalstij ar militārajām lidmašīnām šajās dienās piegādātas 18 tonnas sašķidrinātā skābekļa, tam izbeidzoties reģionālajās slimnīcās.

Tikmēr Lielbritānija, kura cīnās pati ar savu lipīgāko vīrusa paveidu, kā pirmā no rietumvalstīm paziņojusi, ka aizliedz ieceļošanu no Brazīlijas un virknes citu Latīņamerikas valstu, kā arī no Portugāles saistībā ar jauno vīrusa paveidu.

Ierobežojums neatteiksies uz Lielbritānijas un Īrijas pilsoņiem un rezidentiem, taču viņiem pēc atgriešanās mājās būs jāievēro pašizolācija.

"Ņemot vērā, ka esam sapotējuši jau trīs miljonus visneaizsargātāko mūsu biedrības locekļu, mēs nedrīkstam paklupt šajā vēlajā posmā, kad esam tik tuvu risinājumam. Tāpēc mums jādara viss iespējamais, lai sev sniegtu labāko iespēju sakaut šo vīrusu," izteicās Lielbritānijas satiksmes ministrs Grānts Šapss.

Pagaidām nevienā no vīrusa paveidiem nav konstatētas mutācijas, kas varētu samazināt līdz šim izstrādāto vakcīnu efektivitāti. Tomēr netiek izslēgta iespēja, ka tas varētu notikt nākotnē. Tiesa, pašā Brazīlijā, atšķirībā no vairākām citām lielajām Latīņamerikas valstīm, vakcinēšanas programma vēl nemaz nav sākta.

Vietējie mediji ceļ trauksmi par haotisko situāciju un norāda uz neskaidro valsts politiku saistībā ar Covid-19, kas daļēji tiek saistīta arī ar prezidenta Žaira Bolsonaro izrādīto skepsi par slimības smagumu. Prezidents Covid-19 jau ir pārslimojis, pirms tam demonstratīvi atsakoties ievērot sociālās distancēšanās pasākumus. Bet tagad viņš arī paziņojis, ka negrasās vakcinēties.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr 2020. gada septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt