Panorāma

Latvijas upēs sākusies ledus iešana

Panorāma

VUGD no ledus dzen nost ar "runājošu" dronu

ASV apstiprina "Johnson & Johnson" vakcīnu

ASV apstiprina izmantošanai «Johnson & Johnson» vakcīnu pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

ASV Federālā pārtikas un zāļu pārvalde apstiprinājusi izmantošanai valstī amerikāņu kompānijas "Johnson & Johnson" vakcīnu pret Covid-19. Šī būs jau trešā vakcīna, kuras lietošana būs atļauta Savienotajās Valstīs. Taču eksperti brīdina, ka arī ar vēl vienu piegādātāju ASV izvirzītos vakcinācijas plānus noteiktajā termiņā var neizdoties sasniegt.

ASV regulators apstiprina izmantošanai «Johnson & Johnson» vakcīnu pret Covid-19
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

Papildus “Pfizer”/“BioNTech” un “Moderna” lietošanai ASV apstiprināta amerikāņu uzņēmuma “Johnson un Johnson” vakcīna pret Covid-19. To ražo Beļģijas uzņēmums “Janssen”. Ārkārtas, paātrinātā režīmā apstiprinājumu piešķīris ASV medikamentu jomas regulators – Federālā pārtikas un zāļu pārvalde. Dienu pēc tam, kad Federālās pārtikas un zāļu aģentūras ekspertu komisija rekomendēja apstiprināšanai kompānijas "Johnson and Johnson" radīto vakcīnu pret Covid-19, šāds lēmums tika vienbalsīgi apstiprināts.

"Visas trīs no tām ir patiešām labas, un cilvēkiem vajadzētu vienkārši izvēlēties sev pieejamāko. Ja ir pieejama “Johnson un Johnson” vakcīna, tad ņemiet to. Es arī ņemtu. Uzskatu, ka visiem pēc iespējas ātrāk jāvakcinējas," sacīja  ASV galvenais infektologs doktors Entonijs Fauči.

Atšķirībā no kompāniju "Pfizer" un "Moderna" ražotajām vakcīnām "Johnson & Johnson" vakcīna atšķiras ar to, ka pacientam būs nepieciešama tikai viena vakcīnas deva, turklāt to var uzglabāt vienkārši ledusskapja temperatūrā.

Izmēģinājumos pierādīts, ka "Johnson un Johnson" vakcīna novērš īpaši smagu saslimšanu 85% gadījumu, bet pret vidēji smagu slimības gaitu tai esot 66% efektivitāte. "Johnson un Johnson" vakcīnas devas pasūtījusi arī Lielbritānija, Eiropas Savienība (ES) un Kanāda. Lēmums par to apstiprināšanu ES varētu tikt pieņemts līdz marta vidum.

Komentējot šo lēmumu, ASV prezidents Džo Baidens vakcīnas ap apstiprināšanu nosauca par "uzmundrinošu notikumu kopējos pūliņos izbeigt šo krīzi", vienlaicīgi aicinot nezaudēt modrību vai pieņemt, ka uzvara ir nenovēršama.

"Inficēšanās gadījumi un hospitalizēto cilvēku skaits varētu atkal pieaugt. Mums jāturpina mazgāt rokas, jāietur sociālā distance. Un, Dieva dēļ, nēsājiet masku. Tas nav politisks paziņojums. Tā ir patriotiska rīcība. Daļa no mūsu panākumiem šajā cīņā ir tāpēc, ka tik daudz amerikāņu to dara. Sliktākais, ko mēs tagad varētu darīt, ir atslābt," teica Baidens.

Arī Fauči ir brīdinājis, ka pārlieku lielais sajūsmai pagaidām vēl nav pamata. Lai arī pēdējā laikā ir novērojams jaunu saslimšanas gadījumu samazinājums, tāpat ik dienu tiek reģistrēti vairāk nekā 60 000 jaunu inficēšanās gadījumu. Un, izplatoties jaunajiem vīrusa paveidiem, martā un aprīlī varētu būt gaidāms straujš saslimšanas pieaugums.

Arī Izdevuma "Keiser Health News" medicīnas korespondente Račana Pradana intervijā amerikāņu sabiedriskajai raidstacijai PBS norādījusi, ka jaunās vakcīnas apstiprināšana, protams, ir patīkama ziņa, taču jārēķinās arī ar izaicinājumiem.

""Johnson & Johnson" vakcīna pilnīgi noteikti pastiprinās amerikāņu rīcībā esošo vakcīnu arsenālu. Taču ir svarīgi apzināties, ka mēs joprojām esam tālu no situācijas, kad varēsim vakcinēt visus gribētājus.

"Johnson un Johnson" piekritis ASV piegādāt simt miljonus devu līdz jūnija beigām. "Johnson & Johnson" apgalvo, ka līdz ar vakcīnas apstiprināšanu tā spēs uzreiz piegādāt četrus miljonus vakcīnu un līdz marta beigām šis skaitlis sasniegtu jau 20 miljonus. Tā kā ir nepieciešama tikai viena šīs vakcīnas deva, tie būs vēl vismaz 20 miljoni vakcinētu cilvēku. Taču kompāniju "Pfizer" un "Moderna" gadījums jau ir pierādījis, ka viss nenotiek "tā uzreiz" – ir nepieciešams laiks, liels ieguldījums un arī ļoti liela medicīniska precizitāte, gan lai vakcinētu nepieciešamo skaitu cilvēku, gan lai saražotu nepieciešamo vakcīnu skaitu," klāstīja Pradana.

Viņa norādīja: par spīti tam, ka valdība jau vairākas reizes ir piemērojusi faktiski kara laika regulējumu un ieguldījusi miljardiem dolāru, lai palielinātu vakcīnu ražošanas spējas un līdz jūlija beigām sasniegtu izvirzīto mērķi sapotēt 300 miljonus amerikāņu, pašlaik ir maz ticams, ka ar pašreizējo ražošanas intensitāti "Pfizer" un "Moderna" katra spēs līdz marta beigām saražot solītos 100 miljonus vakcīnu vai 200 miljonus līdz jūlija beigām.

Viens no aktuālajiem jautājumiem ir, kāpēc minētās kompānijas nav ātrāk noslēgušas stratēģiskās sadarbības līgumus un dalījušās savās zināšanās ar citām kompānijām, kas vakcīnu iztrūkumu palīdzētu novērst. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti