8. marts. Krievija apšauda Ukrainas dzīvojamos rajonus; kara bēgļu skaits sasniedzis 2 miljonus (teksta tiešraides arhīvs)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas karaspēka vienības 13. dienu turpina uzbrukumu Ukrainai, kur Krievijas prezidents Vladimirs Putins izvirzījis par savu mērķi panākt demokrātiski ievēlētās valdības maiņu. Ukrainas bruņotie spēki un iedzīvotāji sīvi pretojas iebrucējiem. Tikmēr dažādu valstu valdības un privātas kompānijas izvērš aizvien jaunas sankcijas pret Krieviju.

 ĪSUMĀ:

 • ANO bēgļu lietu komisārs informē, ka Ukrainas kara bēgļu skaits ir sasniedzis divus miljonus.
 • NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs vizītē Rīgā atkārtoti uzsver, ka NATO aizstāvēs katru alianses dalībvalstu teritorijas centimetru.
 • ASV aizliedz naftas, gāzes un ogļu importu no Krievijas.
 • Eiropas Komisija nākusi klajā ar plānu, kā samazināt atkarību no Krievijas naftas un gāzes.
 • Krievija kļuvusi par visvairāk sankciju saņēmušo valsti pasaulē. Tas gan neattur valstis no arvien jaunu sankciju noteikšanas un uzņēmumus no Krievijas tirgus boikotēšanas.
 • Otrdien Krievija turpina apšaudīt un bombardēt Ukrainas pilsētas, tiek ziņots par aizvien vairāk cietušiem un bojā gājušiem civiliedzīvotājiem. 
 • Krievija brīdinājusi, ka tā var pārtraukt gāzes piegādes Eiropai pa gāzesvadu "Nord Stream 1", ja Rietumi pārtrauks Krievijas naftas importu.
 • Ukraina ziņo, ka Krievijas spēku virzības temps ir palielinājies. Krievija iepriekšējās diennakts laikā pārgrupējusi spēkus uzbrukumam Kijevai.
 • Polija piekrīt nodot ASV rīcībā savas "MiG-29" lidmašīnas.
 • Uzņēmumi turpina pamest Krievijas tirgu vai apturēt savu darbību.
 • Teksta tiešraides sākums šeit.

09.03.2022 00.04

Savukārt dzērienu un pārtikas ražotājs "PepsiCo" pavēstījis, ka pārtrauks savu gāzēto dzērienu tirdzniecību Krievijā, bet turpinās piedāvāt pirmās nepieciešamības preces, piemēram, pienu, zīdaiņu piena maisījumus un bērnu pārtiku.

"PepsiCo" ar paziņojumu nāca klajā īsi pēc sava konkurenta "Coca-Cola" pavēstītā par darbības apturēšanu Krievijā.

"PepsiCo" bija viens no retajiem Rietumu uzņēmumiem, kam bija ļauts darboties Padomju Savienībā līdz tās sabrukumam.


08.03.2022 23.43

Krievija karā pret Ukrainu zaudējusi 8%–10% savu militāro līdzekļu, kas tagad ir iznīcināti vai nav izmantojumi, vēstī CNN, atsaucoties uz kādu ASV amatpersonu, kurai zināmi jaunākie izlūkošanas dati.

Zaudēti tanki, lidmašīnas, artilērija un citi militārie līdzekļi. Šīs aplēses ir divreiz lielākas nekā pagājušajā nedēļā, kad CNN ziņoja par aptuveni 3%–5% militāro līdzekļu zaudējumiem.

Līdzīgas aplēses ASV ir arī par Ukrainas militāro zaudējumu apmēriem.


08.03.2022 23.11

Dzērienu ražotājs "Coca-Cola" paziņoja par darbības apturēšanu Krievijā, teikts uzņēmuma vietnē izvietotajā paziņojumā.

Pagājušajā nedēļā uzņēmums vēstīja, ka turpinās darbu Krievijā, izpelnoties plašu nosodījumu no cilvēkiem visā pasaulē.


08.03.2022 23.02

Vācijas sabiedriskās raidorganizācijas "Deutsche Welle" Maskavas birojs, kas pagājušajā nedēļā tika slēgts, pārcelsies uz Latviju – Rīgā tuvākajās nedēļās tiks radīta nepieciešamā infrastruktūra darba turpināšanai, 8. martā paziņoja raidorganizācijā.

Šo ziņu tviterī komentēja arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"), paužot ticību, ka reiz atkal pienāks diena un biroja darbinieki varēs atgriezties demokrātiskā un atvērtā Krievijā.


08.03.2022 22.50

8. martā par darbības apturēšanu Krievijā vai šīs valsts tirgus pamešanu pavēstīja vēl vairākas starptautiskas kompānijas, piemēram, "Starbucks", kas slēgs savas kafejnīcas, kā arī skaistumkopšanas produktu ražotājs "L'Oreal" uz laiku slēgs veikalus un pārtrauks tirdzniecību internetā. Darbību Krievijā apturēs arī luksusa automašīnu ražotāji "Ferrari"  un "Lamborghini", vēstīja BBC.


08.03.2022 22.22

Polijas Republikas varas iestādes pēc konsultācijām starp prezidentu un valdību ir gatavas nekavējoties un bez maksas nodot visas savas lidmašīnas "MiG-29" ASV Ramšteinas aviācijas bāzē ASV rīcībā, teikts Polijas valdības interneta vietnē.

Tajā pašā laikā Polija pieprasa ASV nodrošināt Polijai lietotas lidmašīnas ar atbilstošām spējām.

Polijas valdība arī aicina citus NATO sabiedrotos, kuru rīcībā ir "MiG-29", rīkoties tāpat.


08.03.2022 21.56

ANO sekretariāts otrdien noliedzis mediju ziņoto, ka ANO aizliegusi saviem darbiniekiem Krievijas agresiju pret Ukrainu dēvēt par karu vai iebrukumu, vēstīja LETA.

"Tā nav patiesība,"

tviterī paziņojis ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša preses sekretārs Stefans Dižariks.

"Šis nav tas gadījums, kad darbiniekiem saņemt norādījumus neizmantot tādus vārdus kā "karš" vai "iebrukumus" situācijas aprakstīšanai," paziņoja Dižariks.

Jānorāda, ka laikraksts "The Irish Times" otrdien ziņoja, ka ANO aizliegusi saviem darbiniekiem Krievijas agresiju pret Ukrainu dēvēt par karu vai iebrukumu, par spīti Ģenerālās Asamblejas balsojumam, klaji nostājoties agresora pusē.


08.03.2022 21.21

Krievijas armija nav gluži tik spēcīga, kā tā sevi zīmē, bet es būtu piesardzīgs, lai mēs nezīmētu to arī tik vāju, cik mēs gribētu domāt – tā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" atzina ārpolitikas eksperts Andris Sprūds.

"Krievijas mašinērija buksē, tas dabiski atspoguļo Krievijas kopējo pieeju lietām, bet nenovērtēsim par zemu to potenciālo brutalitāti, kas vēl papildus var tikt ieslēgta. No loģikas viedokļa būtu – ja jau Krievijas armija ir tik vāja un kodolieroču draudi ir blefs, tad jau principā mums nav, par ko uztraukties," sacīja Sprūds.


08.03.2022 20.09

Ātrās ēdināšanas tīkls "McDonald’s" nolēmis uz laiku slēgt savas ēstuves Krievijā. "McDonald’s" darbojas Krievijā vēl kopš PSRS impērijas norieta laikiem, jo pirmo ēstuvi Maskavā atvēra 1990. gadā. Pašlaik Krievijā ir 850 "McDonald’s" ēstuves, kas nodarbina ap 62 000 darbinieku. Uzņēmums sola, ka turpinās maksāt algu saviem darbiniekiem, līdz situācija uzlabosies.


08.03.2022 20.01

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis otrdien attālināti uzrunāja Lielbritānijas parlamentu. Savā runā viņš pauda Ukrainas tautas apņēmību turpināt cīņu pret Krievijas iebrucējiem līdz pilnīgai uzvarai.

"Mēs nepadosimies, un mēs nezaudēsim. Mēs cīnīsimies līdz galam jūrā un gaisā, mēs cīnīsimies par savu zemi. Mēs cīnīsimies mežos, laukos, pludmalēs un ielās."


08.03.2022 19.17

Tūkstošiem Sumu pilsētas iedzīvotāju pirmdien neizdevās pamest savas mājas, jo Krievijas armija apšaudīja izveidoto humāno koridoru. Pilsētā iesprostotie cilvēki aizvadītajā naktī piedzīvoja kārtējo aviācijas uzlidojumu. Bumbas krita privātmāju rajonā.

Kad glābēji bija nodzēsuši bumbu sprādzienu izraisītos ugunsgrēkus, Ukrainas Iekšlietu ministrija ziņoja, ka uzlidojumā bojā gājis 21 iedzīvotājs. Divi no tiem – bērni.

Bumbas dzīvojamo ēku rajonā aizvadītajā naktī kritušas arī Ohtirkas pilsētā. Sešus cilvēkus  no degošajām mājām izdevies izglābt, viņi nogādāti slimnīcā.


08.03.2022 19.14

ASV izlūkdienestu aprēķini liecina, ka Krievija karadarbībā Ukrainā zaudējusi 2000 līdz 4000 karavīru. Ukraina apgalvo, ka tās bruņotie spēki iznīcinājuši vairāk nekā 12 000 okupācijas spēku karavīru, tomēr jāņem vērā, ka kara laikā abas iesaistītās puses mēdz krietni pārspīlēt savas uzvaras un noklusēt ziņas par zaudējumiem.

Taču arī amerikāņu publicētie skaitļi par Krievijas zaudējumiem ir krietni lielāki, nekā to gribētu atzīt Kremlis. 2. martā Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka Ukrainā gājuši bojā 498 krievu karavīri, bet kopš tā laika jaunāka informācija par Krievijas zaudējumiem nav sniegta.


08.03.2022 18.29

ASV prezidents Džo Baidens otrdien paziņojis, ka ASV aizliedz energoresursu (naftas, gāzes un ogļu) importu no Krievijas. Viņš to raksturojis kā triecienu pret Krievijas ekonomikas "galveno artēriju".

Baidens atzina, ka sankcijas pret Krieviju ietekmēs arī ASV ekonomiku, jo gaidāms degvielas cenu kāpums. ASV degvielas cenas gan ir krietni zemākas nekā Eiropā, un kopumā ASV ekonomika nav atkarīga no Krievijas energoresursiem.

Baidens uzsvēra, ka ASV turpinās atbalstīt Ukrainu cīņā pret Krieviju. Viņš aicina Kongresu piešķirt 12 miljardus dolāru Ukrainas atbalstam.


08.03.2022 18.20

Eiropas Komisija (EK) nākusi klajā ar plānu, kā samazināt Eiropas Savienības (ES) valstu atkarību no Krievijas gāzes pēc iespējas ātrāk. Iecere paredz līdz gada beigām par 2/3 samazināt atkarību no gāzes.

Plāns paredz paātrinātu pāreju no fosilā kurināmā uz atjaunojamiem enerģijas avotiem, palielināt sašķidrinātās dabasgāzes importu no ASV un Kataras, veicināt vēja parku izveidi, nodrošināt labākus savienojumus gāzes un elektrības tīklam Eiropas iekšienē.

Pašlaik ES no Krievijas pērk 27% no visas vajadzīgās naftas, bet 41% no nepieciešamās gāzes.


08.03.2022 18.06

Zviedrijas valdības vadītāja Magdalēna Andešsone otrdien pauda viedokli, ka pašlaik nebūtu īstais brīdis Zviedrijai iesniegt pieteikumu par pievienošanos NATO, jo šāds solis varētu destabilizēt situāciju šajā Eiropas daļā.

Zviedrijā kopš Krievijas uzbrukuma Ukrainai pastiprinājušās diskusijas par iespējamo pievienošanos NATO. Zviedrija jau gadsimtiem ilgi bijusi neitrāla valsts, tomēr pēc kara sākuma tā ir piegādājusi ieročus Ukrainai, lai palīdzētu atvairīt Krievijas uzbrukumu.


08.03.2022 17.54

Britu mediji vēsta, ka Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons tuvākajā laikā paziņos par lēmumu aizliegt naftas importu no Krievijas. Pagaidām šāds aizliegums netiktu attiecināts uz Krievijas gāzi. Par lēmumu aizliegt Krievijas naftas un gāzes importu otrdien grasās paziņot ASV prezidents Džo Baidens.


08.03.2022 17.27

Īrijas laikraksta "Irish Times" korespondente Naomi O’ Līrija vēsta, ka ANO saviem darbiniekiem, runājot par karadarbību Ukrainā, iesaka atturēties lietot vārdus "karš" un "iebrukums". To vietā labāk lietot terminus "konflikts" vai "militārā ofensīva". Zīmīgi, ka arī pati Krievija karadarbību Ukrainā sauc nevis par "karu", bet gan par "speciālo militāro operāciju".


08.03.2022 16.36

ASV mediji vēsta, ka ASV prezidents Džo Baidens šodien paziņos par lēmumu aizliegt Krievijas naftas, gāzes un ogļu importu ASV. Attiecīgu lēmumu viņš plāno paziņot uzrunā, kas sāksies pulksten 17.45 pēc Latvijas laika.

ASV būs diezgan viegli atteikties no Krievijas energoresursiem, jo tie veido nelielu daļu no ASV importa. Daudz sarežģītākā situācijā ir Eiropas Savienības valstis. ES no Krievijas importē ap 40% gāzes un līdz pat 30% naftas.


08.03.2022 16.23

Ukrainā arvien vairāk pareizticīgās baznīcas garīdznieku atbalsta aicinājumus saraut saites ar Krievijas pareizticīgo baznīcu, kuras vadība paudusi atbalstu Krievijas karaspēka iebrukumam Ukrainā.

Krievijas un Ukrainas pareizticīgo baznīcas vieno gadsimtiem senas saites. Ukrainā pašlaik paralēli darbojas divi galvenie pareizticīgās baznīcas zari: viens ir pakļauts Maskavas patriarhātam, bet otrs ir neatkarīgs no Maskavas varas.

Taču tagad arī Maskavas patriarhātam lojālais atzars arvien izteiktāk distancējas no Krievijas, jo Ukrainas garīdzniekiem nav pieņemams Maskavas baznīcas vadības paustais atbalsts Krievijas karaspēka operācijām Ukrainā.


08.03.2022 15.49

Tā kā Rīgā izveidotais vienotais atbalsta centrs Ukrainas iedzīvotājiem pirmajā dienā nav ticis galā ar bēgļu pieplūdumu, Rīgas dome apsver vēl viena šāda centra izveidi. Kā vienu no vietām iespējamā centra ierīkošanai nosauc bijušo Rīgas Tehniskās universitātes ēku Vecrīgā.


08.03.2022 15.23

Krievijas okupācijas spēku aplenktajā Ukrainas pilsētā Mariupolē trūkst ūdens, pārtikas un siltuma, pilsētas iedzīvotājiem draud humānā katastrofa.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka "Mariupolē pirmo reizi desmitiem gadu laikā, pirmo reizi kopš nacistu iebrukuma, bērns nomiris no dehidratācijas. Cienījamie partneri! Ieklausieties! Bērns nomiris no dehidratācijas. 2022. gadā!

Simtiem un simtiem tūkstošiem cilvēku pilsētās tagad ir uz dzīvības un nāves robežas. Burtiski. Nevis tā, kā izskan politiķu komentāros par Ukrainas nodrošināšanu ar vitāli svarīgām kaujas lidmašīnām. Mums ir nepieciešama vitāli svarīga pretraķešu aizsardzība. Tas ir vitāli svarīgi!"


08.03.2022 15.20

Ukrainas izlūkdienesti vēsta, ka kaujā pie Harkivas pirmdien nogalināts Krievijas 41. armijas štāba priekšnieks, ģenerālmajors Vitālijs Gerasimovs, kā arī vairāki citi augsta līmeņa virsnieki.

Ukraiņu izlūkdienesti šo informāciju ieguvuši, pārtverot Krievijas Federālā drošības dienesta sarunas. Kremlis vēl neapstiprina, bet, ja tā, tad Gerasimovs būs jau otrais nedēļas laikā Ukrainā bojā gājušais augsta līmeņa Krievijas virsnieks.

Ģenerālmajors Gerasimovs piedalījies otrajā Čečenijas karā, Krievijas īstenotajās militārajās operācijās Sīrijā, kā arī Krimas aneksijā.


08.03.2022 15.15

Neilgi pēc tam, kad kļuva zināms, ka naftas biznesa milzis "Shell" vairs nepirks naftu no Krievijas, šādu lēmumu pieņēmis arī britu naftas uzņēmums "BP" ("British Petroleum").


08.03.2022 15.06

Ukrainas bruņoto spēku Ģenerālštābs vēsta, ka pašlaik Krievijas okupācijas spēku galvenie centieni ir vērsti uz Kijevas, Harkivas, Čerņihivas, Sumi, Mariupoles un Mikolajivas pilsētu ieņemšanu, kā arī izplešanos ārpus Doneckas un Luhanskas apgabalu teritorijas.


08.03.2022 14.52

Lietuvā otrdien sākta akcija "Piezvani uz Krieviju!", kuras mērķis ir pārliecināt Krievijas iedzīvotājus, ka nepieciešams apturēt Vladimira Putina sākto karu pret Ukrainu. Akcijas dalībnieki būs brīvprātīgie, kuri aicināti zvanīt uz nejauši izvēlētiem tālruņa numuriem Krievijā un stāstīt patiesību par notiekošo.

Akcijas rīkotāji vēsta, ka ieguvuši datu bāzi ar 40 miljoniem Krievijas iedzīvotāju telefona numuru.

"Mēs aicinām piedalīties akcijā krievvalodīgos cilvēkus no visas pasaules, ne tikai no Lietuvas. Mēs ceram, ka tajā piedalīsies tūkstošiem, simtiem tūkstošu cilvēku," ziņu aģentūrai "BNS" stāsta viens no akcijas rīkotājiem Pauļus Seņuta.


08.03.2022 14.40

NATO klātbūtnes stiprināšana Baltijā pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā ir praktiski pasākumi, lai parādītu Maskavai, ka NATO ir gatava aizsargāt visu savu teritoriju, arī Latviju, un tā atturēt Maskavu no agresijas. Šādu nostāju otrdien pēc tikšanas pauda NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs un Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Sabiedrotie nosūta simtiem karavīru uz Baltiju, un mēs aizsargāsim katru Latvijas un visu dalībvalstu teritorijas centimetru, uzsvēra Stoltenbergs. Viņš piebilda, ka NATO ir spēcīgākā aizsardzības alianse pasaulē un šajā laikā tā ir gatava atbalstīt Latviju.


08.03.2022 14.13

Ukrainā šajās dienās iestājies diezgan auksts laiks, gaisa temperatūra naktīs var noslīdēt zem -10 grādiem pēc Celsija. Tas sagādā papildu problēmas Ukrainas civiliedzīvotājiem, daudzi no kuriem karadarbības dēļ nevar nakšņot savās mājās. Zemes sasalšana arīdzan atvieglo Krievijas okupācijas spēku kaujas tehnikas pārvietošanos.


08.03.2022 14.00

Krievijā ieslodzītā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija vārdā "Twitter" tīklā izplatīts Navaļnija komandas paziņojums, kas atsaucas uz sabiedriskās domas aptauju datiem, saskaņā ar kuriem Krievijā strauji palielinās pretkara noskaņojums.

"Pretkara vilnis sabiedrībā turpinās augt, tādēļ nekādā gadījumā nedrīkst pārtraukt pretkara protestus," uzsver Navaļnija komanda. Pēc viņu domām, tas, vai Krievijas sabiedrība atbalstīs Putina karu Ukrainā, izšķirs Krievijas lomu 21. gadsimta vēsturē.


08.03.2022 13.48

Kopš karadarbības sākuma bēgļu gaitās no Ukrainas devušies jau vairāk nekā divi miljoni cilvēku. Visvairāk (1,2 miljoni) devušies uz Poliju, daudzi šķērsojuši arī Ukrainas robežu ar Ungāriju, Slovākiju, Moldovu un Rumāniju, bet Ukrainas bēgļu plūsma uz Krieviju un Baltkrieviju ir daudz mazāka, liecina ANO Bēgļu lietu aģentūras dati.

Ukrainas bēgļu plūsmas virzieni
Ukrainas bēgļu plūsmas virzieni


08.03.2022 13.36

Ukrainas kara bēgļiem vismaz pagaidām Latvijā ir ierobežotas iespējas tikt pie skaidras naudas, jo iespēju izmainīt Ukrainas grivnas Latvijā nodrošina tikai atsevišķi valūtas maiņas uzņēmumi.

Ukrainas kara bēgļi var arī norēķināties ar maksājumu kartēm.

"Ar Ukrainā izdotām "Visa" un "Mastercard" ir jābūt iespējai norēķināties, jo ukraiņu bankas ir veikušas priekšdarbus un pārcēlušas savus norēķinu centrus prom no kara darbības zonas, un šiem norēķiniem būtu jābūt bez problēmām un bez aiztures," sacīja Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.


08.03.2022 13.28

Starptautiskajā sieviešu dienā Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena paudusi solidaritāti ar Ukrainas sievietēm, kas šobrīd aizstāv savu brīvību, cīnās frontē un rūpējas par saviem tuviniekiem. "Eiropas Savienība ir ar jums," uzsver Fon der Leiena.


08.03.2022 13.20

Latvijā šodien ieradies NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, Spānijas premjerministrs Pedro Sančess un Kanādas premjerministrs Džastins Trudo. Sarunu galvenā tēma ir aktuālā drošības situācija Eiropā un Vladimira Putina režīma iebrukums Ukrainā.

Kanādas premjerministrs jau šorīt tikās ar Latvijas valdības vadītāju Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība"), un sarunai attālināti pieslēdzās arī Igaunijas un Lietuvas premjeres: Kaja Kallasa un Ingrīda Šimonīte. 

Kanāda ir viena no NATO valstīm, kas aktīvi iesaistās Baltijas valstu aizsardzības nodrošināšanā un Latvijā arī vada NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu. Kanāda jau iepriekš ir paziņojusi par papildu karavīru nosūtīšanu uz Latviju un ir arī noteikusi stingras sankcijas pret Krieviju.

Kanādas premjerministrs kopā ar Spānijas premjeru Pedro Sančesu un NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu šodien apmeklē arī Ādažu militāro bāzi.


08.03.2022 13.17

Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš atgriezies Latvijas vēstniecībā Krievijā, Maskavā, mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādījis vēstnieks.


08.03.2022 13.10

Naftas biznesa milzis "Shell" paziņojis, ka pieņēmis lēmumu aiziet no Krievijas tirgus. "Shell" atteiksies no Krievijas jēlnaftas, naftas produktu, dabasgāzes un sašķidrinātās gāzes iegādes. Tāpat tiks slēgts "Shell" degvielas uzpildes staciju tīkls Krievijā, pārtraukta aviācijas degvielas un smērvielu tirgošana.

Aiziešana notiks pakāpeniski, bet "Shell" nekavējoties pārtrauc Krievijas jēlnaftas iepirkšanu. Pagājušonedēļ jau pēc Ukrainas kara sākuma "Shell" turpināja pirkt Krievijas naftu, par ko uzņēmums tika asi kritizēts.


08.03.2022 12.47

Ukrainas amatpersonas vēsta, ka ir atvērts humānais koridors civiliedzīvotāju evakuācijai no aplenktās Mariupoles pilsētas Zaporižjas virzienā, taču Krievijas okupācijas spēki nav ļāvuši veikt evakuāciju un sākuši apšaudi tieši evakuācijas maršrutā.

"Okupanti neizlaida bērnus, sievietes un sirmgalvjus no pilsētas. Ienaidnieks sāka uzbrukumu tieši humānā koridora virzienā," teikts Ukrainas bruņoto spēku paziņojumā.


08.03.2022 12.26

ANO bēgļu lietu komisārs Filipo Grandi informē, ka kopš karadarbības sākuma Ukrainu pametuši jau vairāk nekā divi miljoni bēgļu. Lielākā daļa jeb aptuveni 1,2 miljoni bēgļu devušies uz Poliju.


08.03.2022 12.11

Civiliedzīvotāju evakuācija notiek arī no Irpiņas pilsētas, kas atrodas uz rietumiem no Kijevas, atsaucoties uz ukraiņu amatpersonām, ziņo BBC un "Reuters". 


08.03.2022 11.36

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) prognozē, ka šodien vai rīt Ukrainas kara bēgļu skaits pārsniegs 2 miljonus, vēstī AFP.

ANO Bēgļu aģentūra jau ziņoja, ka Ukrainu kara dēļ līdz šim pametuši 1,7 miljoni cilvēku. Lielākoties Ukrainu pamet sievietes un bērni.  


08.03.2022 11.20

Ukrainas armijas Ģenerālštābs ziņojis, ka Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā sasnieguši teju 12 000 karavīru. Tāpat Ukrainas puse ziņo, ka Krievijas spēki zaudējuši 48 lidmašīnas, 80 helikopterus, 303 tankus, 1036 bruņutransportierus, 120 lielgabalus, 56 daudzstobru reaktīvo mīnmetēju "Grad", 27 zenītartilērijas iekārtas, 474 automobiļus, 60 autocisternas, septiņus bezpilota lidaparātus un trīs kuterus/kuģus.

Krievu zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē intensīvā karadarbība.


08.03.2022 10.58

Civiliedzīvotāju evakuācija no Sumi.


08.03.2022 10.49

Ukrainas prezidenta biroja vadītāja vietnieks Kirils Timošenko savā "Telegram" kanālā ziņojis, ka pirmais civiliedzīvotāju evakuācijas posms no Sumi jau ir sācies. Viņš arī publicējis video, kurā redzamas evakuācijas kolonnas ar iedzīvotājiem.  

Par šī humānās palīdzības koridora izveidi Ukraina un Krievija vienojusies vēstulē Sarkanajam Krustam, paziņoja Ukrainas premjerministra vietniece Irina Vereščuka. Viņa uzsvēra, ka patlaban citi maršruti nav saskaņoti.


08.03.2022 10.41

Ukraina un Krievija vienojušās par humānās palīdzības koridora izveidošanu civiliedzīvotāju evakuācijai no Sumi pilsētas, ziņo "Unian". Tomēr Ukrainas puse saņēmusi informāciju, ka Krievijas spēki plāno traucēt evakuāciju un manipulēt ar evakuācijas maršrutu. 

Ukrainas premjerministra vietniece Irina Vereščuka mudināja Krieviju pārtraukt norunātās evakuācijas jaukšanu. 

Plānotais evakuācijas maršruts iedzīvotājus vedīs uz Poltavas pilsētu. Paredzēts, ka Sumi palikušie civiliedzīvotāji saņems pārtiku un medikamentus. 

Pirmais evakuācijas posms sācies pulksten 10.00.

Ukraina un Krievija vienojusies par humānās palīdzības koridora izveidošanu no pulksten 9.00 līdz 21.00 pēc vietējā laika. Iedzīvotāji var evakuēties ar savām automašīnām aiz autobusu kolonnas. 

Jāatgādina, ka vairāki iepriekšējie mēģinājumi izveidot humānās palīdzības koridorus nav izdevušies, jo Krievija pārkāpusi vienošanos par uguns apturēšanu. 


08.03.2022 09.41

Krievijas karaspēks savu tehniku izvieto Ukrainas iedzīvotāju māju pagalmos un izmanto civiliedzīvotājus kā dzīvo vairogu, saprotot, ka Ukrainas armija tādā gadījumā neatklās uguni, vēsta LETA, atsaucoties uz Ukrainas iekšlietu ministra vietnieku Vadimu Denisenko.

"Viņi speciāli stāv pagalmos, lai mums tagad nebūtu iespējas viņus padzīt no šīm teritorijām. Viņi saprot, ka mēs nešausim pa civilajām mājām, pa civiliem objektiem, pa cilvēkiem. Un tas arī ir situācijas cinisms. Mēs neko daudz nevaram izdarīt, jo Krievijas Federācijas tehnika stāv tieši māju pagalmos un viņi slēpjas aiz cilvēkiem kā aiz dzīvā vairoga," Denisenko sacīja televīzijas kanāla "1+1" ēterā.

Kā liecina Ukrainas Iekšlietu ministrijas dati, Krievijas armijas tehnika atrodas visu pagaidu okupēto teritoriju, kur koncentrējas Krievijas karaspēks, dzīvojamo māju pagalmos.

Denisenko arī aicināja Krievijas spēku ieņemto teritoriju iedzīvotājus neticēt iebrucēju solītajiem humānajiem koridoriem. "Tas nozīmē, ka jūs labākajā gadījumā ievedīs Krievijas Federācijā, bet sliktākajā – jūs kļūsiet par dzīvo vairogu, lai mūsu spēki nevarētu šaut," uzsvēra Ukrainas valdības pārstāvis.


08.03.2022 09.04


08.03.2022 08.53

Ukrainas Bruņotie spēki paziņojuši, ka 12 dienu laikā Ukrainā ir notriekuši desmitiem Krievijas spārnoto un ballistisko raķešu, 52 kaujas lidmašīnas un 69 helikopterus, kā arī mazāku izmēru mērķus. 


08.03.2022 08.51

Krievijas piedāvātie humānie koridori uz Krieviju ir Golgātas ceļš, kurā cilvēki tiks apdraudēti un izmantoti Krievijas propagandai, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!").

Viņš uzsvēra: "Krievijas domāšana un armija ir kā padomju laikos. Tikai ar papildu meikapu, kas viegli lobās nost." Pēc Pabrika teiktā, jebkurš, pazīstot Krieviju, nepaļautos uz to.


08.03.2022 08.49

Krievijas spēki turpina ofensīvu, taču virzības temps ir ievērojami palēninājies. Ukrainas spēki turpina veikt aizsardzības operāciju dienvidu, austrumu un ziemeļu operatīvajās zonās, paziņojis Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs.

Krievija pēdējās diennakts laikā ir pārgrupējusi spēkus uzbrukumam Kijevai un plāno tajā iesaistīt kadiroviešus jeb čečenu formējumu karavīrus un bijušos algotņu grupas "Vagner" locekļus. 

Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs pavēstīja, ka krievu spēki arvien vairāk laupa un pārkāpj starptautisko humanitāro tiesību normas, vēsta Ukrainas puse. No vairākām krievu spēku īslaicīgi okupētajām apdzīvotajām vietām tiek ziņots par laupīšanām, vardarbību pret vietējiem iedzīvotājiem, civiliedzīvotāju mājokļu konfiskāciju. Uz laiku okupētajās Hersonas un Mikolajivas apgabalu teritorijās krievu spēki izmanto psiholoģisko operāciju vienības, lai ietekmētu vietējos iedzīvotājus, ziņo Ukrainas puse. Izveidotas līdz 10 psiholoģisko operāciju taktiskās grupas ar uzdevumiem, kas saistīti ar propagandas darba veikšanu ar vietējiem iedzīvotājiem.


08.03.2022 08.35

Krievija brīdinājusi, ka tā var pārtraukt gāzes piegādes Eiropai pa gāzesvadu "Nord Stream 1", ja Rietumi pārtrauks Krievijas naftas importu. Šāds iespējamais solis arī saistīts ar vēršanos pret gāzesvadu "Nord Stream 2".

Krievijas premjerministra vietnieks Aleksandrs Novaks televīzijā pavēstīja, ka šāda rīcība radīs "katastrofālas sekas" globālajam piedāvājumam un Krievijai "ir visas tiesības uz atriebību". 

Tomēr pagaidām Krievija nesper šādu soli. 

Krievijas naftas importa pārtraukšana novestu pie naftas cenas dubultošanās līdz 300 ASV dolāriem par barelu, brīdināja Novaks. Eiropas Savienība aptuveni 40% gāzes un 30% naftas iegūst no Krievijas, vēsta BBC.


08.03.2022 08.11

Krievija nodarījusi Ukrainas infrastruktūrai postījumus vairāk nekā 10 miljardu dolāru apmērā,  un lielāko objektu atjaunošanai būs nepieciešami viens līdz divi gadi, atsaucoties uz Ukrainas infrastruktūras ministru Aleksandru Kubrakovu, vēsta LETA.

Pēc viņa teiktā, infrastruktūras atjaunošanā Ukraina paļausies uz pasaules palīdzību. "Protams, šī nav [tikai] mūsu traģēdija, šis nav mūsu karš – Ukraina aizstāv visas civilizētās pasaules intereses, mēs ne tikai vieni paši atjaunosim valsti," sacīja Kubrakovs.

Viņš norādīja, ka vairumu objektu izdosies atjaunot gada laikā, pašus lielākos un sarežģītākos – divos gados. "Mēs noteikti uzvarēsim un noteikti visu atjaunosim," pavēstīja Kubrakovs.


08.03.2022 08.09

Apvienoto Nāciju Organizācijas Bēgļu aģentūra ziņo, ka kara dēļ Ukrainu pametuši 1,7 miljoni cilvēku. Lielākoties Ukrainu pamet sievietes un bērni.


08.03.2022 07.50

Videopakalpojumu sniedzēja "YouTube" administrācija dzēsusi Kremļa vadošā propagandista Vladimira Solovjova kanālus, vēsta LETA.

"YouTube" izdzēsusi viņa kanālu "Solovjov Live", kā arī viņa televīzijas programmas "Svētdienas vakars ar Vladimiru Solovjovu" kanālu.

Solovjovs "YouTube" lēmumu nodēvēja par "kara pieteikumu" un aicināja slēgt "YouTube" Krievijā.


08.03.2022 07.42

Amerikāņu firma "Procter & Gamble" apturējusi jaunas investīcijas Krievijā, kā arī reklāmas un mediju aktivitātes, atsaucoties uz uzņēmuma vadības ziņoto, vēsta "Interfax".

Uzņēmums arī būtiski samazinājis savu preču klāstu Krievijā, kā arī koncentrēsies uz pamata higiēnas precēm.


08.03.2022 07.25

Pasaules Banka sniegs palīdzību Ukrainai 723 miljonu dolāru apmērā, lai tā varētu izmaksāt algas publiskā sektora darbiniekiem, kā arī pabalstus un pensijas, vēsta BBC. Finansējumu atvēlējusi Lielbritānija, Nīderlande, Zviedrija, Dānija, Latvija, Lietuva un Islande.

Tuvākajos mēnešos Pasaules Banka plāno vēl 3 miljardu dolāru finansējumu Ukrainai un tās kaimiņvalstīm.


08.03.2022 07.14 

Japāna vērš jaunas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, vēsta Krievijas medijs "Interfax". Sarakstā ir Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, prezidenta administrācijas vadītāju vietnieki Dmitrijs Kozaks un Sergejs Kirijenko, Čečenijas vadītājs Ramzans Kadirovs, Krievijas uzņēmēji Ališers Usmanovs, Genādijs Timčenko, Arkādijs un Boriss Rotenbergi.

Jaunajā sankciju sarakstā pret Baltkrieviju ir Aleksandra Lukašenko dēli Viktors un Dmitrijs, Baltkrievijas prezidenta preses sekretāre Nataļja Eismonta un iekšlietu ministrs Ivans Kurbakovs. Tāpat Japāna aizliegusi eksportu, kas attiecas uz Baltkrievijas aizsardzības ministriju.

Japāna arī aizliegusi eksportēt uz Krieviju naftas apstrādes iekārtas.


08.03.2022 06.37

Žitomiras apgabalā apšaudes dēļ izcēlies ugunsgrēks naftas bāzē, ziņo "Meduza".


08.03.2022 06.26

Austrālijas uzņēmums "Viva" norādījis, ka vairs nepirks Krievijas jēlnaftu, ziņo BBC.  

"Viva" darbojas "Shell" grupā un norādīja, ka ir sašutusi par šo šausmīgo konfliktu, tādēļ nepirks Krievijas izcelsmes jēlnaftu līdz karš nebeigsies.


08.03.2022 06.16

ASV apsver iespēju aizliegt Krievijas naftas importu, bet pret to iebilst vairāki citi rietumvalstu līderi, tai skaitā Vācijas kanclers Olafs Šolcs.

Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki otrdienas rītā paziņoja, ka ASV prezidents Džo Baidens pagaidām nav pieņēmis lēmumu par importa aizliegumu, bet turpinās diskusijas valstī, ar kolēģiem un partneriem Eiropā, kā arī citviet pasaulē.


08.03.2022 06.04

Kanāda paziņojusi par jaunām sankcijām pret Putina tuvākajām aprindām.

Krievijas mediji vēsta, ka sankcijām pakļauts Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, režīma propagandisti Vladimirs Solovjovs, Margarita Simonjana un Konstantīns Ernsts, oligarhs Oļegs Deripaska un citi valsts pārvaldes pārstāvji.


08.03.2022 05.57

Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka pārmetusi Starptautiskajai Sarkanā Krusta komitejai, ka tā nepilda savu galveno uzdevumu bailēs no Krievijas. Tieši šai organizācijai  jāpalīdz nodrošināt humānos koridorus Ukrainā, bet tā pazemojas Krievijas Federācijas priekšā un pat baidās paņemt vēstuli par saskaņoto maršrutu izveidi.  

"Nerunājot jau par to, ka vajadzētu iedot automobili, kas nostātos kolonnas priekšā un apliecinātu, ka te ir bērni, sievietes, ka te ir medikamenti un produkti," par Vereščukas teikto vēstīja LETA.


08.03.2022 05.47

Krievija ir visvairāk sankciju saņēmusī valsts pasaulē, atsaucoties uz datubāzi "Castellum.ai", ziņo aģentūra "Bloomberg". Kopumā tai ir piemērots 5530 sankciju, no kurām aptuveni puse tika piespriesta pēc valsts iebrukuma Ukrainā.

Iepriekš līdere bija Irāna, kurai bija 3616 dažādas sankcijas, lielākoties par tās kodolprogrammu un terorisma atbalstīšanu.

Pēc Krievijas un Irānas sarakstā ir Sīrija, Ziemeļkoreja, Venecuēla, Mjanma un Kuba.


08.03.2022 05.33

Krievijas vēstnieks ANO solījis, ka Krievija ļaus atvērt humānos koridorus, lai civiliedzīvotāji varētu evakuēties no Kijevas, Čerņihivas, Sumi un Mariupoles, vēsta "Kyiv Independent". Klusuma režīmu sola no plkst. 10 pēc Maskavas laika (plkst.9 pēc Latvijas laika).

Savukārt Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacījis, ka Krievijas teroristi apšauda humāno koridoru maršrutus un atstāj neskartu tikai ceļu neliela cilvēku skaita evakuācijai uz okupētajām teritorijām. Tā ir propagandas akcija.  

"Viņi izdara tā, lai atvērtos neliels koridors uz okupēto teritoriju. Dažiem desmitiem cilvēku. Ne tik daudz uz Krieviju, kā [vērsts] uz propagandistiem, uz televīzijas kamerām. Tā teikt, redziet, kas ir glābēji,"

par Zelenska teikto ziņo LETA.

Ukraina turpinās sarunas ar Krieviju, lai panāktu vienošanos par mieru. Zelenskis arī atgādināja, ka četri no sešiem Maskavas rosinātajiem koridoriem ved uz Krieviju vai Baltkrieviju.


08.03.2022 05.14

Naktī uz otrdienu Sumi pilsētai Ukrainas ziemeļos trāpījušas no lidmašīnām mestas bumbas, "Unian" pavēstīja Sumi apgabala administrācijas vadītājs Dmitro Živickis.

Viņš norādīja, ka bumbas trāpījušas dzīvojamajos rajonos, tādēļ ir nogalināti un cietuši civiliedzīvotāji, tostarp bērni.


Turpinās uzbrukumi Ukrainas pilsētām. 7. marta teksta tiešraides arhīvs.

KONTEKSTS:

24. februārī Krievija pēc tās prezidenta Vladimira Putina paziņojuma par "militāro specoperāciju" sāka iebrukumu Ukrainā, kur sākotnēji triecienus raidīja uz militārās infrastruktūras objektiem, bet vēlāk, kad Ukrainas spēku pretošanās izrādījās negaidīti sīva, sāka arvien nežēlīgāk bombardēt Ukrainas pilsētas. Līdz ar to bojā iet arī civiliedzīvotāji. Tāpat tiek ziņots par lūgumiem veidot humānos koridorus, jo vairākās pilsētās cilvēki nevar saņemt pat visnepieciešamākās preces.

Krievijas uzbrukums Ukrainai izraisījis vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas.

Nedēļā pēc iebrukuma sākuma Ukrainu pameta aptuveni viens miljons cilvēku, liecina ANO Bēgļu aģentūras dati. Kopumā, pēc ekspertu aplēsēm, krīze Ukrainā varētu atstāt bez pajumtes 12 miljonus cilvēku. Latvija gatavojas uzņemt 10 000 iespējamo Ukrainas bēgļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti