Pasaules panorāma

Latvija Islandē pārņem prezidentūru Eiropas Padomē

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Krievijas nolaupīto bērnu liktenis un Eiropas lietoto drēbju izgāztuve

Daudzu Krievijas nolaupīto ukraiņu bērnu liktenis nezināms

Daudzu Krievijas nolaupīto ukraiņu bērnu liktenis joprojām nav zināms

Krievija ne tikai nežēlīgi apšauda Ukrainas civiliedzīvotājus, bet arī nolaupa un aizved prom ukraiņu bērnus. Pēc jaunākajiem datiem, no tūkstošiem aizvesto bērnu mājās pārvest izdevies vien dažus simtus. Šis noziegums ir viena no skaļākajām liecībām par Krievijas vēlmi iznīcināt ukraiņus kā tautu, uzsver gan Ukrainas varasiestādes, gan starptautiskie eksperti.

Starptautiskā Krimināltiesa martā nolēma izdot Krievijas prezidenta Vladimira Putina apcietināšanas orderi. Tas pats attiecas arī uz Krievijas Federācijas bērnu tiesību komisāri Mariju Ļvovu-Belovu.

Abi tiek turēti aizdomās par kara noziegumiem, kas saistīti ar ukraiņu bērnu nelikumīgu deportāciju un pārvietošanu no okupētajiem Ukrainas apgabaliem uz Krieviju. Krievijas varas iestādes Kremļa un Ļvovas-Belovas aizgādībā kopš Maskavas iebrukuma pagājušā gada februārī uz Krieviju vai Krievijas okupēto Krimu šādi ir pārvedušas teju 19,5 tūkstošus ukraiņu bērnu. Tā Kijiva lēsa aprīlī.

Viņi ievietoti bērnunamos un ģimenēs pagaidu vai pastāvīgai aizbildnībai, pat adopcijai. Līdz šim izdevies mājup nogādāt vien 361 bērnu. Par 468 zināms, ka viņi gājuši bojā. Tā, atsaucoties uz Ukrainas Nacionālo informācijas biroju, vēsta Eiropas Parlaments.

Krievijas rīcībā saskatāmas genocīda pazīmes

Maskava arvien noliedz bērnu nolaupīšanu un apgalvo, ka rīkojusies, lai bērnus glābtu. Aprīļa sākumā organizācijai "Save Ukraine" izdevās mājup no Krievijas un okupētās Krimas atgriezt vairāk nekā 30 bērnu – viņi turp aizvesti no Ukrainas teritorijām, kuras patlaban okupējuši iebrucēji.

"Viens no briesmīgākajiem noziegumiem, ko Krievija pastrādā, ir piespiedu pārvietošana. Ikdienā redzam, ka no Hersonas apgabala daļas, kas joprojām atrodas Krievijas okupācijā, okupācijas pārvalde veic masveida iedzīvotāju, tostarp bērnu, piespiedu pārvietošanu uz citām īslaicīgi okupētajām teritorijām vai uz Krievijas Federāciju," vēsta Ukrainas ģenerālprokurors Andrijs Kostins.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aprīlī atzinīgi novērtēja Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas rezolūciju, kurā atzīts, ka Krievijas īstenotajai ukraiņu bērnu deportācijai ir genocīda pazīmes.

"Ukraiņu bērnu izsūtīšana ir viens no pilnībā jau iepriekš apzinātiem elementiem Krievijas mēģinājumā izdzēst mūsu tautas identitāti, iznīcināt pašu ukraiņu būtību.

Tas ir Krievijas amatpersonu apzināts genocīda noziegums. Tā tas būtu jākvalificē gan politiski, gan juridiski."

Līdzīgi uzskata arī bijušais Ukrainas prezidenta ombuds bērnu tiesību jautājumos Mikola Kuleba. Intervijā Latvijas Televīzijai viņš atkal un atkal uzsver – tas, ko dara Krievija, ir genocīds.

"Saskaņā ar starptautisko likumdošanu mēs to klasificējam kā ukraiņu bērnu un ukraiņu iedzīvotāju genocīdu. Krievi piespiedu kārtā izsūtīja un nolaupīja daudz bērnu, daudz ģimeņu. Es domāju, ka ir tuvu pie pusotra miljona ukraiņu bērnu, kuri dzīvo Krievijā un okupētajās teritorijās kopš 2014. gada, pēc pirmā iebrukuma un šī pilna mēroga iebrukuma."

Ukraiņu bērni, kas bija izvesti uz Krieviju, atgriežas dzimtenē. 2023. gada aprīlis
Ukraiņu bērni, kas bija izvesti uz Krieviju, atgriežas dzimtenē. 2023. gada aprīlis

Bērnus izmanto kā propagandas ieroci

Krievija ukraiņu bērnus izmanto arī kā propagandas ieroci. Piemēram, šā gada februārī Lužņiku stadionā Maskavā uz skatuves tika uzvesti vairāki no Ukrainas aizvesti bērni, arī no Mariupoles. Viņi pūļa priekšā pateicās Krievijas armijai par viņu izglābšanu.

Jāatgādina, ka Krievija Mariupoli teju nolīdzināja līdz ar zemi un arī sabombardēja Mariupoles Drāmas teātri, kur toreiz slēpās sievietes un bērni. Teātra pagrabā gāja bojā aptuveni 600 cilvēku.

Mikola Kuleba uzsver – jo ilgāk bērni ir okupantu apgādībā, jo vairāk viņi tiek ietekmēti.

"Šie bērni ir ļoti traumēti, un ļoti bieži tas prasa nedēļas un pat mēnešus, lai atgrieztu šos bērnus mūsu realitātē, mūsu identitātē, jo krievi mēnešiem ir viņiem draudējuši un uzspieduši būt par krieviem.

Tiešām, daudzi no viņiem tic, ka tad, kad viņi atgriezīsies dzimtenē, ukraiņu nacisti viņus nogalinās. Vai jūs spējat to iztēloties? Ko viņi dara bērnu prātiem? Viņi cenšas tos saindēt."

Kuleba atminas arī kādu īpaši skumju stāstu par 13 gadus vecu meiteni.

"Viņas vecmāmiņa gāja bojā pēc 14 stundu ilgas pratināšanas. Un mēs vēl neesam spējuši meiteni atgriezt mājās, mēs cīnāmies par viņu, jo krievi viņi ievietoja krievu audžuģimenē."

Kuleba arī norāda, ka Krievijas armijas rindās tagad ir ievērojams skaits karavīru, kuri agrāk bijuši ukraiņi, bet tagad pārkrievoti un karo pret Ukrainu.

Ukraiņiem grūti atgūt savus bērnus

Putina bērnu tiesību komisāre Marija Ļvova-Belova Krievijas medijos attēlota kā bērnu glābēja. Tieši viņa ir centrā Krievijas valdības shēmai, kuras mērķis ir piespiedu kārtā deportēt tūkstošiem ukraiņu bērnu uz Krieviju. Bieži vien uz nometnēm, kur nepilngadīgie tiek politiski pāraudzināti.

Ļvova-Belova pati arī adoptējusi bērnu, kurš deportēts no Ukrainas – aizvests no Mariupoles. Viņa par to plašāk stāstīja arī intervijā medijam "Vice".

"Mēs ar viņu parunājām, un mana sirds salēcās. Es sapratu, ka viņš ir mans bērns. Runājot par viņu kā mūsu ģimenes daļu, tā nekad nav vienkārša situācija, kad uzņem bērnu, nav svarīgi, no kurienes viņš ir. Tāpēc pa šo gadu, kopš viņš ir pie mums, mēs adaptējamies. Mēs viens otru ļoti mīlam – tas ir fakts. Filips tagad mani sauc par mammu," stāstīja Ļvova-Belova.

Ukraiņu vecākiem ir gandrīz neiespējami atgūt savus bērnus, bet Ukrainas varasiestādēm – veikt detalizētu uzskaiti par deportēto bērnu identitāti.

Lai atgūtu savus bērnus, vecākiem precīzi jāzina, kur viņi atrodas, vajadzīgas pases un finanšu līdzekļi. Dažas nometnes, kurp bērni aizvesti, atrodas Sibīrijā, tālu no Ukrainas.

"Marija Ļvova-Belova, Putina tiesībsardze, vairāk nekā pirms mēneša ziņoja par vairāk nekā 730 000 ukraiņu bērniem, kuri ir reģistrēti Krievijas Federācijā," norāda Kuleba. "Bet mums nav ne jausmas, cik no viņiem ir bērni bez pavadoņa, cik no viņiem ar vecākiem, cik no viņiem ir bērnunamos, vai kuriem vecāki tika nogalināti Mariupolē, Bučā un citās teritorijās."

KONTEKSTS:

Par ukraiņu bērnu deportācijām Starptautiskā Krimināltiesa, kas atrodas Nīderlandes pilsētā Hāgā, izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi.

Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja un citas starptautiskas organizācijas bērnu izvešanu no okupētajām Ukrainas teritorijām uz Krieviju atzinušas par genocīdu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti