Kamaniņbraucēja Cauce. Individuāli veiksmīgākajā sezonā iejutusies savā ziemas ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Elīza Cauce jau iepriekš varēja lepoties ar medaļām olimpisko spēļu, pasaules un Eiropas čempionātos komandu stafetē, kā arī individuāli izcīnītu sudraba godalgu kontinenta meistarsacīkstēs 2016. gadā. Tomēr aizvadītajā sezonā kamaniņbraucēja nodrošināja līdz šim augstāko individuālo sasniegumu, pasaules čempionātā iegūstot bronzas medaļu sprintā un Latvijas Radio pastāstīja, ka panākumus veicināja komandas lieliskais mikroklimats.

Elīza Cauce

Elīza Cauce

Elīzai ir trīs māsas, Maija Tīruma arī bijusi kamaniņu braucēja un olimpiete

Trenējusies arī vieglatlētikā - augstlēkšanā un tāllēkšanā

Izglītību ieguvusi Krimuldas vidusskolā un Murjāņu sporta ģimnāzijā

Bērnībā no 1. līdz 9. klasei dejojusi deju grupā "Dzirnas"

Cauce jau trešo reizi pasaules čempionātos kāpa uz pjedestāla, bet pirmoreiz tika pie godalgas individuālajās sacensībās. Panākums gūts Soču trasē, kur olimpiskajās spēlēs tika izcīnīta medaļu komandu stafetē.

Elīza Cauce par aizvadīto kamaniņu sezonu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Sportiste saskata, ka zvaigznes viņai veiksmīgi sakrita, jo kamanas labi slīdēja un izdevās labs brauciens. Iepriekš individuālajās sacensībās Sočos viņa pieļāva kļūdas, bet saprata, ka ir jātiek galā ar sevi, jo kamanas labi slīdēja. Savaldīt sevi ir vieglāk nekā meklēt vainas kamanās, piebilda kamaniņbraucēja. 

Latvijas izlasē ir izdevis noturēt treneru un mehāniķu statusā bijušās zvaigznes, piemēram, Mārtiņu Rubeni un Ingrīdu Amantovu, kura ne tikai turpina trenēt, bet arī vada Murjāņu sporta ģimnāziju. Veiksmīgi veidojusies arī sadarbība ar Rīgas Tehnisko universitāti tehniskā progresa veicināšanā. Cauce uzsvēra, ka

komanda strādāja ļoti saliedēti, viens otru atbalstīja un deva padomus, ja nepieciešams. 

Stafetē Latvijas komanda allaž pretendē uz augstākajām vietām, ko apliecina izcīnītas medaļas olimpiskajās spēlēs. Cauce arī panākumus stafetē, apsteidzot kamanu lielvalstis ar individuāli daudz spēcīgākiem braucējiem, izskaidro ar komandas garu, nevis kādiem īpašiem knifiem vai pastiprinātiem treniņiem.

"Esi pus gadu prom no mājām, jau tā ir grūti un dzīvo uz koferiem. Visu laiku viens un tas pats, bet, kad komandas mikroklimats ir foršs un jūties kā ar savu ziemas ģimeni, tas palīdz psiholoģiski," paskaidroja Elīza. 

Caucei ir trīs māsas, bet līdzjutēji vislabāk zina vienu no viņām - Maiju Tīrumu, arī olimpieti un bijušo kamaniņu sportisti. Kā jau tas mēdz būt, panākumu ziņā Elīzai ir izdevies vecāko māsu apsteigt, tomēr Maijas ieguldījums ir arī viņas panākumos.

Elīza arvien izmanto pierakstus, kur pierakstīta Maijas braukšana dažādās trasēs.

Tehnika nestāv uz vietas un attīstās, bet par braukšanas trajektorijām Maijas informācija arvien ir noderīga, paskaidroja jaunākā māsa. 

Tehnikas sagatavošanā lielos darbus paveic mehāniķi, tomēr sezonas gaitā slieču uzturēšanā Elīza ir nodarbināta arī pati. Uzpulēt slieces un izslīpēt švīkas kamaniņbraucējai ir ierasta nodarbošanās. 

Uz mūžīgo jautājumu par vācietēm un viņu gadu desmitiem ilgstošo dominanci Cauce atbildēja, ka arī Latvijas izlasē labprāt gatavošanās procesā pārņemtu kādas nianses, ja vien favorītes tās nepaturētu noslēpumā. Vācieši trenējas ļoti gudri, jo grib saglabāt pasaulē vadošo pozīciju un ar informāciju nedalās, uzsvēra Cauce. Viņa gan saskata, ka

konkurenti, tostarp, Latvijas kamaniņbraucēji, ir vāciešiem pietuvojušies, tādēļ līderi savu informāciju vēl vairāk sargā. 

Ceļā uz nākamajiem panākumiem Cauce vēlas pēc iespējas biežāk sacensībās aizvadīt divus stabilus braucienus un pievērst uzmanību šķietamiem sīkumiem, kā arī analizēt kļūdas. Sportiste arī grib psiholoģiski sev vairāk noticēt. 

Sezonas beigās Cauce startēja pēc pretsāpju līdzekļu lietošanas pleca kapsulas traumas dēļ. Viņa tomēr turpināja startēt, jo tiecās pēc augstākas vietas vieta kopvērtējumā un labākas starta grupas nākamajai sezonai. Plecu Cauce nolēma pēc sezonas operēt un rēķinās, ka četru mēnešu rehabilitācijas dēļ vasara viņai būs jāpavada piesardzīgāk. Toties olimpiskā gada vasarā sportiste jau varēs darboties ar pilnu jaudu.

Lai pēc iespējas ātrāk atgriezties treniņos, Cauce ļoti ievēro ieteikumus koronavīrusa infekcijas riska mazināšanai,

mazgājot rokas, ievērojot sociālo distanci un cenšoties pēc iespējas palikt mājās. 

Ar cerībām Cauce uztvēra informāciju, ka Starptautiskās kamaniņu sporta (FIL) federācijas viceprezidents Einārs Fogelis tuvākajā laikā varētu kļūt par FIL prezidentu. Viņasprāt, tas varētu nodrošināt pozitīvas izmaiņas, jo katrs amatā stājas ar jaunām idejām un ierosinājumiem. Cauce vēlas, lai FIL kamaniņu sportu padarītu interesantāku skatītājiem un, iespējams, godīgāku, lai novērstu netaisnīgu konkurenci. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti