Sadaļas Sadaļas

Teātra izrāžu un koncertu ģenerālmēģinājumus un pirmizrādes klātienē varēs apmeklēt kritiķi

Ministru kabinets 29. aprīlī lēma, ka publikai slēgtu profesionālās skatuves mākslas iestudējumu – teātra izrāžu un koncertu – ģenerālmēģinājumus vai pirmizrādes klātienē varēs apmeklēt līdz 10 attiecīgās nozares kritiķi. Obligāti nosacījumi, kuru ievērošana šādos gadījumos būs jānodrošina teātru un koncertorganizāciju vadībai, ir savstarpējas 2 metru distances ievērošana un ne mazāk kā 25 m² telpu platības nodrošināšana vienam cilvēkam, informēja Kultūras ministrijas pārstāvji.

Priekšlikumu Kultūras ministrija (KM) virzīja apstiprināšanai valdībā pēc Latvijas Teātra darbinieku savienības iniciatīvas.

“Tas ir visiem būtisks lēmums,” uzsvēra teātra kritiķe, žurnāla “Teātra Vēstnesis” galvenā redaktore Edīte Tišheizere. “Teātra darbiniekiem ir nepieciešama tiklab skatītāju klātbūtne, kā profesionāla atgriezeniskā saite. Savukārt

kritiķiem ir svarīgi nepazaudēt izpratni par kopējo procesu un spēju vērtēt iestudējumu plašākā kontekstā, kā arī uzturēt savu profesionālo līmeni.

Radošais darbs un refleksija par to ir jebkuras mākslas attīstībai nepieciešamas sastāvdaļas.”

“Kultūras pasākumu publiska norise kopš 2020. gada novembra nav iespējama, taču, lai neapstādinātu procesu un nepazaudētu iemaņas, visās profesionālās mākslas iestādēs ir noticis darbs pie jaunu uzvedumu sagatavošanas.

Šajā laikā sagatavotie iestudējumi piedzīvo iekšējās (testa) pirmizrādes, atsevišķos teātros tās bez skatītājiem tiek spēlētas katru mēnesi, lai nepazaudētu procesa sajūtu un profesionalitāti.

Šajā laikā arī profesionāliem kritiķiem nav iespējas dokumentēt procesu, un teātriem vai koncertorganizācijām nav iespējas gūt atgriezenisko saiti, ko dod šī procesa izvērtēšana, kas notiek katru gadu, veicina konkurenci un norāda virzienu attīstībai. Arī šogad tiek plānota “Spēlmaņu nakts”, nākamgad – Lielā mūzikas balva, tāpēc ir būtiski, lai profesionālie vērtētāji, kamēr netiek atļauti publiskie pasākumi, varētu noskatīties šīs iekšējās izrādes un piedalīties to vērtēšanā. Tas ļautu parādīties recenzijām, izrāžu aprakstiem un gatavotu sabiedrību epidemiloģiski drošam kultūras klātbūtnes procesam,” akcentējis kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība).

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim.

Arī pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabāti vairāki drošības pasākumi, bet no 7. aprīļa, sperts pirmais solis četru soļu plānā pakāpeniskai Covid-19 ierobežojošo pasākumu mazināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt