Iedvesmojoties no franču "jaunā viļņa" autorkino, galvenokārt no Fransuā Trifo un Žana Lika Godāra filmām, kā arī Johana Volfganga fon Gētes, Ernesta Hemingveja un Džeroma Deivida Selindžera darbiem, jaunie autori Gerds Lapoška un Matīss Ozols ir radījuši savu stāstu. Par jaunu cilvēku sajutām šajā pasaulē, informē teātrī.
"Tāpat kā franču "jaunā viļņa" kino ir piedzīvojums, kas jauc realitātes un rotaļājas ar tām, arī izrādes varoņi grasās doties piedzīvojumā, kas būs gan drāma, gan komēdija, gan traģēdija, gan gangsterfilma, gan spriedzes filma, gan strīdi un sarunas. Kā jau dzīvē," teikts izrādes aprakstā.
Stāsts ir par jaunu rakstnieku vārdā Klements, kurš dzīvo savu ierasto ikdienu, gaidot no dzīves "sižeta pagriezienu", un mēģina uzrakstīt savu pirmo romānu.
Viņa draugi, Žaks un Gregorijs, turpina rakstīt slejas avīzei un fotografēt reklāmas, viņa māte turpina dejot baletu, Bella turpina diriģēt zēnu kori, taču Klements izdomā savu un visu dzīves pārvērst "piedzīvojumā".
"Viņš izgāja cauri vēl vienam parkam un nonāca pie kafejnīcas, kurā pasūtīja svaigi spiestu apelsīnu sulu ar espresso, nesatraukdamies, ka ilgtermiņā tas var izraisīt kuņģa čūlu.
Viņš apsēdās pie galda un vēroja apkārtni… un viņš ieraudzīja… viņu.
/pienāk klāt/
K: Atvainojiet, jums nebūtu kāds rakstāmais?
B: Jā, kaut kur bija… nē, tomēr nav. Tikai acu zīmulis, piedodiet.
K: /izrauj acu zīmuli no rokām/ Paldies, tas derēs.
/Klements pieraksta domu. Saburza salveti, raksta atkal uz citas un tā vairākas reizes/"
Fragments no lugas "Pelēka vasara, saulaina ziema".
Lugas līdzautors un izrādes režisors Gerds Lapoška par ieceri stāsta: "’Luga tika uzrakstīta 2021. gada beigās, domājot par pasauli, cilvēkiem un mīlestību, nemaz nedomājot un nezinot, vai tas tiks kādreiz iestudēts, nedomājot par aktieru sadalījumu utt. Lugas teksts tapa, rakņājoties savās atmiņās, pierakstos, citātos, filmu ainās, atsaucoties uz konkrētiem literāriem darbiem un varoņiem, iedvesmojoties no franču "jaunā viļņa" kino, no 20. gadsimta literatūras, draugiem un vēl daudz kā cita, ko neesot iespējams vairs uzskaitīt.
Viss uzskaitāmais un vairs neuzskaitāmais ir saticies šajā lugā, transformējoties savā stāstā kā mozaīkā par dzīvi.
2023. gada sākumā, sākoties mēģinājumu posmam, luga, satiekoties ar aktieriem, turpināja veidoties, mēģinot radīt "piedzīvojumu". "Piedzīvojumu" par jaunību, piedzīvošanu, draudzību, mīlestību, nemīlestību, pasauli, ideāliem un, protams, kļūdām, kas ir viena no būtiskākajām "piedzīvojumu" komponentēm. Piedzīvot! Piedzīvot! Piedzīvot! Lai cik bezcerīgi un banāli tas bieži vien nešķistu."
Lugas autori – Gerds Lapoška, Matīss Ozols, scenogrāfe, kostīmu un video māksliniece – Dace Ignatova, gaismu mākslinieks – Lauris Johansons, skaņas dizains un mūzika – grupa "Alejas".
Lomās – Matīss Ozols, Agate Krista, Guna Zariņa, Dāvids Pētersons, Jānis Grūtups.