Diskusija. 100g kultūras

"100g kultūras diskusija" par brīvību un privātumu Covid laikmetā

Diskusija. 100g kultūras

100 g kultūras diskusija. Kā kultūrai izdzīvot vasaru?

100 g kultūras diskusija. Vai personīgā brīvība un privātums joprojām ir vērtības?

VIDEO: Vai personīgā brīvība un privātums joprojām ir vērtības? «100 g kultūras diskusija»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Televīzijas tiešsaistes pārraidē “100 g kultūras diskusija” 24. aprīlī pulksten 11.00 uz sarunu aicinātie eksperti šķetinās totalitārisma un brīvības attiecības Covid-19 krīzes laikā.

Dažādi personīgās brīvības, socializēšanās un vienlaikus privātuma ierobežojumi cilvēku drošības un solidaritātes vārdā īsā laikā kļuvuši par normu visur pasaulē, arī Eiropā – demokrātijas un brīvības citadelē.

Par tikšanos ar draugiem pienākas naudas sods, vairāk par diviem cilvēkiem kopā jau uzskatāms par aizliegtu pulcēšanos, policija soda cilvēkus, kuri vienkārši sēž uz soliņa autobusa pieturā, un īpašos reidos aicina cilvēkus netuvoties cits citam tuvāk par diviem metriem, kā arī kontrolē, lai iedzīvotāji, kam noteikta karantīna, nepamestu mājas.

Personas veselības stāvoklis un diagnozes vairs nav personiska darīšana. Dažādi dienesti aizvien nopietnāk apsver iespēju izsekot cilvēku pārvietošanos caur mobilo telefonu. Vairs nav iespējami ceļojumi ārpus valsts, un robežu šķērsošana, pat lai atgrieztos mājās, ir mokoši sarežģīta. Vēl pirms pusotra mēneša mēs domātu, ka tas viss ir kādas futūristiskas antiutopijas fragments, bet šodien mēs sakām – pie mums vēl viss ir labi, mūs joprojām sargā datu aizsardzības likums, mūsu rīcības joprojām visbiežāk atkarīgas no mūsu brīvas gribas.

Vai ierobežojumi, pie kuriem īsā laikā jau pierasts, rada draudus,  arī ārkārtas stāvoklim beidzoties? Ko tas nozīmē sabiedrībai?

19. aprīlī vairāk nekā 250 zinātnieki un pētnieki no visas pasaules publicējuši vēstuli, izsakot bažas par kontaktu izsekošanas tehnoloģijām, kuras dažādu valstu valdības plāno izmantot Covid-19 pandēmijas ierobežošanai, norādot, ka daļai šādu risinājumu ir risks nākotnē tikt pielietotiem citiem mērķiem, radot vēl nebijuša mēroga sabiedrības uzraudzības sistēmas.

Šīs tēmas gan klātienē, gan attālināti “100g kultūras diskusijā” apspriedīs sociālantropologs Andris Šuvajevs, Latvijas Radio komentētājs Eduards Liniņš, Žaņa Lipkes memoriāla direktore, publiciste Lolita Tomsone, Valsts prezidenta padomniece informatīvās telpas un digitālās politikas jautājumos Ieva Ilvesa, Rīgas Stradiņa universitātes profesore, infektoloģe Ludmila Vīksna.

Diskusiju vadīs kultūras žurnāliste Henrieta Verhoustinska.

“100 g kultūras diskusija” tiešraide – 24. aprīlī pulksten 11.00 portālā LSM.lv un sabiedrisko mediju kultūras saturam veltītajā “Facebook” lapā “100 g kultūras”, kur skatītājiem iespējams iesaistīties sarunā, komentāros izsakot savu viedokli un uzdodot jautājumus diskusijas dalībniekiem.

Par "100 g kultūras diskusija"

“100 g kultūras diskusija” notiek reizi mēnesī. To iespējams skatīties tiešraidē vai ierakstā portālā LSM.lv, Replay.lv, “Facebook” lapā “100 g kultūras” un Latvijas Televīzijas “Youtube” kanālā.

Informācija par sarunu tēmām un norises laikiem pieejama “100 g kultūras” sociālo mediju kontos. Diskusiju veido LTV raidījuma “Kultūršoks” komanda – žurnālistes Gunta Gaidamaviča, Henrieta Verhoustinska un Zane Brikmane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti