Pilotprojekta rezultāti: divās nedēļās Nacionālā mākslas muzeja izstādi apskatījuši 4040 apmeklētāji

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) noslēdzies no 2021. gada 21. aprīļa līdz 4. maijam īstenotais pirmais Kultūras ministrijas pilotprojekts drošai kultūrvietu publiskās darbības atsākšanai. Ar iepriekšēju pieteikšanos uz konkrētu apmeklējuma laiku, kā arī ievērojot epidemioloģiskās drošības nosacījumus, 4040 interesentiem bija iespēja apskatīt Baltijas valstu nacionālo mākslas muzeju vērienīgo kopizstādi “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā”, informēja LNMM pārstāvji,

Kā skaidroja muzejā, pilotprojekta laikā LNMM pārliecinājās par sabiedrības nemainīgi augsto interesi un gatavību apmeklēt muzejus: “Muzeja klātienes apmeklējumam ir neaizstājama nozīme sabiedrības garīgā līdzsvara uzturēšanā. Nepastarpināta saskarsme ar auditoriju sniedz profesionālo gandarījumu un motivē arī pašus muzeja darbiniekus.”

Pēc iepriekš izstrādātām vadlīnijām tika pārbaudīta epidemioloģiski droša muzeja atvēršana apmeklētājiem un darbiniekiem. Pilotprojekta rezultātā LNMM ir guvis pārliecību par to, ka muzejs var nodrošināt vienmērīgu apmeklētāju plūsmu un citus epidemioloģiskās piesardzības pasākumus un ka

realizēto scenāriju var pielāgot citu Latvijas muzeju un izstāžu vietu darbībai pandēmijas apstākļos.

“Pilotprojekta izdošanās bija iespējama ne tikai pateicoties ieviestajiem muzeja apmeklējuma noteikumiem, bet arī izstādes skatītāju atbildīgajai rīcībai un savstarpējai cieņai, kas ļāva nodrošināt mierīgu un patīkamu muzeja apmeklējuma pieredzi, sniegt jaunus vai gluži pretēji – sen pietrūkušus iespaidus,” uzsvēra muzejā.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce norādīja: “Jau muzeja būtībā ir iekodēta saglabāšanas un saudzēšanas funkcija. Šai brīdī mēs šo attieksmi vistiešākajā veidā pārnesam arī uz apmeklētājiem. Mēs vēlamies, lai skatītājs justos labi, gaidīts un pasargāts mūsu muzejos. Oriģinālais mākslas darbs ir tā vērtība, kas nepastarpināti uzrunā mūs ar savu domas spēku, izjūtu un emociju visplašāko spektru.”

Atbilstoši pilotprojekta epidemioloģiskās drošības vadlīnijām muzejs bija pieejams tikai individuāliem apmeklētājiem vai vienas mājsaimniecības locekļiem. Tika noteikts maksimālais skatītāju skaits, kas vienlaicīgi varēja atrasties izstāžu zālē, kā arī apmeklējums bija iespējams tikai ar iepriekšēju reģistrāciju. Muzejā pastāvīgi tika nodrošināta vienmērīga apmeklētāju plūsma. Apmeklētāji un darbinieki tika aicināti ievērot 2 metru distanci. Tika veikta regulāra telpu un virsmu tīrīšana un dezinfekcija. Pēc vērienīgās rekonstrukcijas un restaurācijas ēkā darbojas mūsdienīga klimata un ventilācijas regulējošā sistēma, kas veic nepārtrauktu gaisa kvalitātes monitoringu. Muzeja darbinieki tika nodrošināti ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, reizi nedēļā muzeja darbiniekiem tika veikts Covid-19 tests. Ikvienam brīvi bija pieejami spirtu saturoši roku dezinfekcijas līdzekļi, muzeja labierīcībās – viss nepieciešamais roku higiēnai. Plānojot muzeja apmeklējumu, interesentiem bija pieejama informācija muzeja mājaslapā, tai skaitā atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, savukārt ēkā bija izvietotas pamanāmas norādes un audio paziņojumi par droša apmeklējuma nosacījumiem.

Pilotprojekta laikā LNMM vēra durvis starptautiski novērtētajai izstādei “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā”. Tā 2018. gadā tika eksponēta prestižajā Orsē muzejā Parīzē, pēc tam Tallinā, Kumu mākslas muzejā, un Viļņā, Lietuvas Nacionālā mākslas muzeja Nacionālajā mākslas galerijā. Dati no sadarbības muzejiem ļauj secināt, ka tā kopskaitā apmeklēta gandrīz 300 000 reižu. Rīgā, kā pēdējā noslēdzošajā eksponēšanas vietā, izstāde tika atvērta 2020. gada 19. novembrī. Tomēr jau 21. decembrī, ar nolūku ierobežot Covid-19 izplatību, muzeja publiskā darbība tika pārtraukta, tādējādi ievērojami ietekmējot izstādes pieejamību sabiedrībai – šajā periodā sasniedzot 4017 atzīmi, savukārt

pateicoties iespējai atvērt muzeju testa režīmā, gan ļoti ierobežotā laika periodā, kopējais izstādes apmeklējums Rīgā papildinājās ar 4040 pilotprojekta dalībniekiem, sasniedzot 8057.

Jau pirmajās dienās Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedzīvoja lielu sabiedrības atsaucību. Ievērojamā interesentu skaita dēļ tiešsaistes reģistrācija tika slēgta jau 22. aprīlī, atlikušie laiki piemēroti telefoniski līdz 26. aprīļa pēcpusdienai. Lai gan izstāde bija atvērta katru dienu bez brīvdienām un ar pagarinātu darba laiku – no pulksten 10.00 līdz 20.00, apmeklētāju plūsmas ierobežojumu dēļ muzejs diemžēl nevarēja uzņemt pilnīgi visus interesentus.

Lai izvērtētu pilotprojekta rezultātus un pilnveidotu droša muzeju apmeklējuma nosacījumus, LNMM veica izstādes apmeklētāju aptauju, savukārt projektā iesaistītie darbinieki ir izteikuši personīgos darba procesa secinājumus. Aptaujā ir saņemti ieteikumi reģistrācijas un biļešu iegādes sistēmas attīstīšanai, kā arī apmeklētāju plūsmas organizēšanai.

LNMM iepazīstinās Kultūras ministriju ar pilotprojekta rezultātiem un apkopotajiem ieteikumiem drošības protokola papildināšanai.

"Tomēr vairāk nekā 650 respondentu atbildes iezīmē pārsvarā pozitīvu attieksmi pret īstenoto pilotprojektu – kopumā muzeja apmeklētāji jutušies droši, atzinīgi vērtē personāla darbu, norāda vēlmi apmeklēt muzeju vēlreiz un ieteiktu to apmeklēt citiem, ja arī turpmāk tiktu noteikti līdzīgi drošības pasākumi," atzīmēja muzejā.

Pilotprojekta izstrāde un īstenošana notika ciešā LNMM sadarbībā ar Kultūras ministriju (KM), Veselības ministriju (VM) un Slimību un profilakses kontroles centru (SPKC). Realizētā pilotprojekta scenārijs nodots arī izvērtēšanai Latvijas muzeju biedrībai.

Saskaņā ar valdības noteiktajiem drošības pasākumiem Covid-19 izplatības mazināšanai Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības paliek slēgtas, turpinot piedāvāt plašu klāstu ar aktivitātēm tiešsaistē.

6. maijā pulksten 21.05 LTV1 gaidāma pirmizrāde dokumentālajai filmai “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā”. Režisore Linda Veinberga par darbu sacīja: “Ikviens, kuram nebūs iespēja apskatīt izstādi klātienē, varēs to izdarīt ar televīzijas starpniecību. Un vienlaikus tiem, kuri izstādi jau redzējuši, būs iespēja no ekspertu stāstītā uzzināt daudz jauna. Kamera reizēm ļauj mākslas darbos ieraudzīt tādas nianses, kādas nav iespējams redzēt ar neapbruņotu aci. Filmā būs ļoti daudz skaistuma.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt