Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Mīlulis testamentā? Ko darīt ar suni vai kaķi, ja saimnieks aiziet mūžībā

Kā pamanīt diabētu savam sunim?

Vetārste: Lielas slāpes mājdzīvniekam var liecināt par cukura diabētu

Izteiktas slāpes dzīvniekam bieži vien ir bīstams rādītājs, kas norāda uz nopietnu saslimšanu. Ja mīlulis pārmērīgi urinē, ir steidzami jādodas pie veterinārārsta. Iespējams, kaķim vai sunim ir cukura diabēts. Kaķiem tas ir izteiktāks un saistīts ar pārbarošanu, savukārt suņiem – ar slimībām, Latvijas Televīzijas raidījumā "Ķepa uz sirds" skaidroja veterinārārste Daiga Bokvalde.

Cukura diabēts biežāk ir konstatēts kaķiem, savukārt suņiem tas novērots daudz retāk. Taču slimības gaita ir smagāka, un arī mūža ilgums – īsāks. Tāpēc ir ļoti svarīgi diabētu laicīgi atpazīt un rīkoties. Veterinārārste Daiga Bokvalde skaidroja, ka kaķi ar diabētu slimo no labas dzīves, kad tos lutina un pārbaro. Ja kaķis sver astoņus kilogramus, ir liels risks iedzīvoties cukura diabētā.

Savukārt suņiem tas vairāk ir saistīts ar pārslimotām slimībām vai ar kādu pamatslimību, kas izraisa cukura diabētu. Tāpat arī ģenētiski cukura diabēts var tikt mantots.

Lielāki riski saslimt ar cukura diabētu ir tādām suņu šķirnēm kā labradoras retrīveriem, samojediem, pūdeļiem un cvergšnauceriem. Jāatzīmē, ka ar cukura diabētu visbiežāk slimo kucītes.

Speciālisti tādā gadījumā uzreiz iesaka sunīti sterilizēt, jo dzimumhormonu ietekmē kontrolēt cukura līmeni ir daudz grūtāk.

Starp kaķiem ar cukura diabētu bieži slimo burmas, bet daudz vairāk tas tiek diagnosticēts bezšķirnes kaķiem. Veterināre skaidroja, ka kaķiem diabēts rodas no pārbarošanas, tādēļ saimniekiem ir jākontrolē dzīvnieka svars. Savukārt suņiem cukura diabēts var būt kā komplikācija pārslimotai slimībai, piemēram, aizkuņģa dziedzera iekaisumam.

Gan kaķiem, gan suņiem pirmie simptomi būs vienādi. Speciāliste atzīmēja, ka viena no pirmajām pazīmēm ir pārmērīgi lielas slāpes, dzīvnieks daudz dzer un nokārtojas. Mīlulis visu laiku vēlas ēst un diezgan strauji sāk tievēt, atzīmēja Bokvalde. 

Saimnieks saprot, ka suns pārāk daudz urinē, kad dzīvnieks sāk nokārtoties mājās. Tāds urīns ir lipīgs, jo tā sastāvā ir ļoti daudz cukura, skaidroja vetārste.

Ieteicams aiznest dzīvnieka urīnu uz analīzēm, kas var uzrādīt augstu cukura līmeni. Diagnozi precizē ar papildu izmeklējumiem un analīzēm. Dzīvniekam nozīmēs kontroli, diētu un citus veselības uzturēšanas pasākumus. Jāņem vērā, ka slimība progresē ar vecumu. 

Iegādājoties kucēnu vai kaķēnu, nevar zināt, vai viņam būs cukura diabēts. Parasti slimības simptomi parādās aptuveni četru līdz astoņu gadu vecumā. Vetārste norādīja, ka cukura diabēts saimniekam ir ļoti liels izaicinājums, jo ir jāiemācās mērīt cukura līmeni mājas apstākļos un to dokumentēt tabulā. 

"Viņam jāiemācās pašam injicēt insulīnu, un tas ir jādara divas reizes dienā visu atlikušo mūžu," skaidroja vetārste.

Cukura diabēta gaita ir regulāri jākontrolē, dodoties pie veterinārārsta. Tomēr suņa mūžs var būt salīdzinoši īss, savukārt kaķis pēc diagnozes iestāšanās var dzīvot līdz pat septiņiem gadiem. Saimniekam ir svarīgi būt vērīgam un pamanīt slimības sākumu.

Ķepa uz sirds

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti