Ķepa uz sirds

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds. Asinsspiediens kaķiem

Kinoloģe par bīstamiem sauc nejaušus sarežģītu šķirņu suņu krustojumus

Sludinājumu vietnēs var novērot jaunu tendenci – izgudrot jaunas suņu šķirnes un tirgot nejauši savā starpā sakrustojušos dažādu šķirņu suņu pēcnācējus. Tomēr šādām darbībām ir savi riski – suns var izaugt ne tikai ar neprognozējamu izskatu, bet pats galvenais – ar neprognozējamu raksturu, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Raidījuma veidotāja Inese Kreicberga kopā ar kinoloģi Ilzi Pētersoni-Godmani lūkoja pēc īpatnējiem sludinājumiem. Ilgi nebija jāmeklē.

Pirmais sludinājums: "Māte – tīršķirnes malinua. Tēvs krustojums – māte malinua, tēvs vilks. Tikai 100 eiro."

Sazvanot sludinājuma ievietotāju, atklājas, ka abi kucēnu vecāki dzīvo laukos un dara "visu savā dabā". Sazvanītā sieviete arī paskaidroja, ka suņi nav viņas, esot tikai izvietojusi sludinājumu, kā arī ieteica gaidīt nākamo metienu.  Pieaicināto eksperti kinoloģi Ilzi Pētersoni-Godmani fakts, ka viss notiek savā dabā un pilnīgi nekontrolēti, gan sasmīdina, gan šokē.

Kinoloģe Ilze Pētersone-Godmane.
Kinoloģe Ilze Pētersone-Godmane.

"Mājās ir divi nesterilizēti un nekastrēti suņi, kas savā starpā pārojas. Tas nozīmē, ka pēc 6 mēnešiem būs šāds sprādzienbīstams krustojums," viņa sprieda, paužot izbrīnu par to, ka sludinājuma izvietotāji te neredz nekādu problēmu.

No dažu saimnieku viedokļa tā nav nekāda diža problēma, turklāt var nopelnīt mazliet naudas – ir mājās kucēni, ir notikums, jautrība, papildu rūpes un beigās arī atlīdzība. Tomēr kinoloģe ir citās domās.

Nekontrolēta krustošana var radīt pēcnācējus gan ar lielām veselības problēmām, gan bīstamu uzvedību.

Viņasprāt, tā ir bumba ar laika degli, jo katrai šķirnei ir savs specifisks raksturs un ir jāiegulda liels darbs, apmācot suni. "Ja šāds suns nonāk ģimenē pie bērniem, cilvēkiem, kuriem nav nekādu specifisku zināšanu, kā ar šādu šķirni strādāt, tur nelaime nav tālu," sprieda Pētersone-Godmane.

Vēl kāds cits pēc sludinājuma sazvanīts suņu pārdevējs ir pārliecināts, ka radījis jaunu šķirni.

Kucēnu tēvs esot akita inu, bet māte – laika. Pārdevējs pārliecināts, ka šīs šķirnes nosaukums ir laika samojeds. Viņš arī apgalvo, ka kucēni būšot ļoti labi, jo tādi bijuši to vecāki, kurus viņš dabūjis no kāda kinologa.

Tomēr bez atbildes paliek jautājums, vai pārdevējs drošs, ka šīs šķirnes varēja droši pārot un kucēniem nebūs kādas slimības. Taču saimnieks gatavs kucēnus atvest līdz Jūrmalai un turpina uzskaitīt savas jaunradītās šķirnes plusus. Viens no tiem ir barošanas vieglums. "Ēd viņi visu ko, mēs putras vārām viņiem ar kviešiem, un zupas, biezpienu un pienu. Visu ko viņi ēd, un sausā barība arī," viņš uzskaitīja.

Nākamais sludinājums: tētis – tīršķirnes laika, mamma – alabajs. Neprognozējama kombinācija. Saimniece arī izskaidro, kāpēc radies šāds šķirņu salikums: "Nebija ļoti plānots, es vienkārši tajā laikā slimoju, un bērni neizvaktēja. Mamma ir mierīga rakstura, bet tētis ir jautrāks, un bērniņi arī – daži tādi ašāki, daži mierīgāka rakstura."

Interesantu sludinājumu ir patiesi daudz, tiek piedāvāts pat džekpins jeb džeka rasela terjera un pundurpinčera krustojums, tāpat arī krievu toiterjera un pekinieša mistrojums un citas kinoloģiskās sensācijas.

Kinoloģe secināja: "Visi šie sludinājumi ir no sērijas "mums gadījās". Respektīvi – vai nu kāds nav pieskatījis, vai bērni nav pieskatījuši. Visdrīzāk mājās dzīvo suns un kuce, jo neviens no viņiem neizklausījās apzināti pavairots, pat ja tur ir galā izdomāta kāda jauna šķirne. No zvanu atbildēm izklausījās, ka visi ir tādi, kas nav nosargāti."

Kinoloģe uzsver, ka mazāki riski ir, ja nešķirnes pēcnācēju ir radījuši divu dekoratīvo šķirņu suņi. Bet situācija, kad pēcnācējus radījušas divas sarežģītas darba šķirnes kā malinuā un vācu aitu suns vai alabajs un laika – ir ļoti bīstamas. Biežākā problēma ir neizskaidrojama agresija gan pret citiem suņiem, gan cilvēkiem.

"Beigās nonāk situācijā, kad suni var pabarot tikai viens cilvēks, jo viņš ir agresīvs pret pārējiem," piemēru minēja kinoloģe.

Savukārt otra lielā problēma – nekontrolēta krustošana ir atbrīvojusi "mežonīgas brīvības alkas", un regulāra bēgšana no mājām kļūst par ikdienu. Arī šie riski diemžēl nav tikai teorētiski.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti