Ķepa uz sirds

Kāpēc sunim nedrīkst dot ceptus vai vārītus kaulus?

Ķepa uz sirds

Kā Andrim Freidenfeldam izdevās iekarot kaķenes Jasmīnas sirdi?

Skaists, bezbailīgs, bet ne suns iesācējam! Kāds ir malinua?

Bezbailīgs, ziņkārīgs un piemērots apmācītiem saimniekiem. Kāds ir beļģu aitu suns malinuā?

Beļģu aitu suns malinuā ir pieprasīts policijā, armijā un robežsardzē, tomēr nepieredzējušiem saimniekiem šo šķirni neiesaka. Malinuā ir ļoti aktīvs suns, kas ir jāapmāca un kam jāvelta daudz laika. Turklāt arī suņa saimniekam jābūt pieredzējušam un labi apmācītam, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Oficiāli tiek atzītas četras beļģu aitu suņu šķirnes – grīnendāls un tervjūrens ir garspalvaini, bet malinuā un lakenuā – īsspalvaini suņi. Tiem ir atšķirīga kažoka krāsa, un vārdi norāda šķirnes izveides reģionus.

Malinuā.
Malinuā.

Malinuā ir ļoti pieprasīts suns policijā, armijā, robežsardzē. Tomēr šo šķirni neiesaka iesācējiem, atzīmēja dzīvnieku uzvedības eksperts Alberts Čipuštanovs. 

"Tas ir tāpat kā ar ieročiem. Ja tu nemāki ar to apieties, ja tu nezini, kā to izmantot un neesi apmācīts, tad labāk nevajag tādu suni," skaidroja eksperts.

Iepazīsti suņu šķirnes

Sludinājumos tiek uzsvērts, ka malinuā ir garš un tievs, muskuļots, bet vieglas ķermeņa uzbūves. Kompakts, gudrs, izcils sportists. Jāņem vērā, ka attiecībām ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem vajadzīga papildu dresūra. 

"Šī šķirne tiešām ir pietiekoši grūta.

Iesācējam es neieteiktu šo šķirni, jo viņi ir ļoti, ļoti kustīgi, viņi ir ļoti ziņkārīgi. Viņiem vajag veltīt ļoti daudz laika," skaidroja Čipuštanovs.

Šī šķirne nav domāta arī cilvēkiem, kas mājās ir tikai vakarā, atnākot pēc darba, uzsvēra dzīvnieku uzvedības eksperts. 

Suns profesionāļiem

Arī malinuā Emi saimnieks Māris uzskata, ka šis suns vairāk domāts profesionāļiem. "Es nevienam neieteiktu malinuā suni kā mīļdzīvnieku. Tas ir kārtīgs darba suns, ar kuru ikdienā ir jāstrādā," skaidroja Māris.

Viņš uzskata, ka ilūzijās par malinuā šķirni līdzvainīgi ir sociālie tīkli. Tur cilvēki redz perfekti apmācītus un trenētus malinuā un iedomājas, ka tādi ir visi. Māris atzīmēja, ka malinuā prasa daudz laika un darba. Gada vecumā Emi bija nomainījusi jau divus saimniekus un sēdēja pie ķēdes, jo visiem uzbruka.

"Sunītis pilnībā nebija socializēts un praktiski pret visiem izrādīja agresiju, arī pret mani," stāstīja Emi saimnieks. Apmācību Māris redzēja kā izaicinājumu un vēlmi palīdzēt, tāpēc noticēja saviem spēkiem. Tagad viņš domā par vēl viena malinuā pieņemšanu.

"Ir plāns ģimenē ievest vēl vienu beļģi, kurš arī ir palicis bez ģimenes. Viņam arī ir agresijas problēmas," skaidroja Māris.

Prasa daudz uzmanības un apmācību

Vairāk nekā 100 gadus šī šķirne izmantota aitu ganīšanai un sargāšanai, tāpēc malinuā ir attīstītas tieši sargāšanas īpašības. Suņi prasa saimnieka uzvedību, norādīja dzīvnieku uzvedības eksperts.

Malinuā
Malinuā

"Tā ir dominēšana, sejas laizīšana arī ir dominēšana. Viņi tādā veidā pieprasa, lai dod kaut ko – kārumu – vai paspēlējas. 

Ja mēs gribam, lai viņš būtu mierīgāks, mums vajag vienkārši šo uzvedību ignorēt. Es došu viņam tikai tad, kad viņš nomierināsies.

Mierīgi stāvēs vai sēdes un skatīsies uz mani," sacīja Čipuštanovs.

Ja dzīvniekam aizliegs pievērst uzmanību, attiecības tiks bojātas, norādīja eksperts: "Viņš padomās, ka laikam ir tāds neadekvāts, un negribēs ar mani labi komunicēt."

Saglabājot labas attiecības, jāiemāca malinuā būt mierīgam un spējīgam. Malinuā ir ļoti aktīvi, tādēļ viņiem nepārtraukti vajag kaut ko darīt, skaidroja dzīvnieku uzvedības eksperts.

Ķepa uz sirds

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti