#LV99plus: Rīgā 63 cilvēki arestēti par pretķeizarisku aģitāciju

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Rīga ir kļuvusi par spoku pilsētu. Ielas pustukšas, pa tām pārvietojas vien daži gaužām noplukuši rīdzinieki, kā arī vācu karavīri. Tieši no vācu karavīriem vajag uzmanīties visvairāk. Viņiem ir uzdots būt īpaši modriem un meklēt provokatorus, revolucionārus, spekulantus un citus, kas nepakļaujas noteiktajai kārtībai.

Protesti pirms mēneša vāciešos ir radījuši paranoju. Viņi patiešām baidās no strādnieku revolūcijas. Lai to nepieļautu, ir ieviesti drakoniski noteikumi – komandantstunda, pārvietošanās ierobežojumi un aizliegumi aģitēt, pulcēties bez atļaujas un protestēt.

Šonedēļ vien vācieši arestēja 63 cilvēkus ‘’par sacelšanos pret atklāto kārtību’’. Pāris boļševiki bija izplatījuši pret ķeizaru un viņa armiju vērstas skrejlapas, un vācieši aiz dusmām arestēja ikvienu, pie kura šīs skrejlapas atrada. Tagad šie 63 nelaimīgie ir nosūtīti uz koncentrācijas nometni Kurzemē. Barbarisms.

*1918. gada 10. marta ieraksts dienasgrāmtā.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti