Dienas ziņas

Karavīri sākuši tradicionālo pārbaudījumu "Berešu maršs"

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Aprit 34 gadi pašvaldību mandātam par neatkarības atjaunošanu

Aprit 34 gadi pašvaldību mandātam par neatkarības atjaunošanu

Šonedēļ aprit 34 gadi kopš Rīgā, Daugavas stadionā, sanāca visu līmeņu padomju deputāti no visas Latvijas, lai apliecinātu savu un savu vēlētāju gribu atjaunot neatkarīgu Latvijas valsti. Un tieši šīs sapulces lēmums bija viens no stūrakmeņiem 4. maija deklarācijas pieņemšanai.

"Daugavas" stadionā bija sapulcējušies 8086 visu līmeņu deputāti — no ciemu padomju līdz PSRS tautas deputātiem. Sapulcē tika pieņemts aicinājums Augstākajai Padomei un tautai darīt visu iespējamo, lai ar demokrātiskām un nevardarbīgām metodēm panāktu Latvijas neatkarības atjaunošanu.

"Tas pēc Augstākās Padomes vēlēšanām bija jautājums par Latvijas ceļu uz neatkarību. Valsts atjaunošana sākās no pašvaldībām," norādīja sapulces dalībnieks Andris Jaunsleinis.

Demokrātiskās vēlēšanās ievēlētās pašvaldības savu vēlētāju vārdā deva Augstākajai Padomei skaidru norādi, kā rīkoties. Ja Augstākā Padome nobītos un par neatkarības atjaunošanu nenobalsotu, tā zaudētu tautas atbalstu. Šai nozīmē pašvaldību balsojums bija izšķirīgs.

Sapulces dalībnieks Māris Niklass atzina – arī šodien, pēc 34 gadiem, joprojām izjūt to, cik svarīga bija katra balss.

Iespējams, lielā sapulce bijusi Latvijas pašvaldību visaugstākā misija visā Latvijas pastāvēšanas vēsturē, uzskata tā brīža aculiecinieki.

"Mēs bijām citādi 1990. gadā, mēs bijām aktīvāki, mums bija vairāk dūšas. Mums ar vēstures veidošanu ir ne viss, kā vajag," sprieda vēsturnieks Andrejs Ķeizars.

Dienu, kad sanāca Latvijas tautas deputātu sapulce, dēvē arī par dienu, kas atvēra vārtus Latvijas neatkarībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti