#LV99plus: Maskavā notverts britu spiegs, kuru apvaino valsts apvērsuma organizēšanā

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Maskavā notiek trakākas lietas kā piedzīvojumu romānos. Intrigas ir tik vērienīgas, ka pat man ir interesanti lasīt tēva iemīļoto ''Līdumu''. Vispirms atentāts pret Ļeņinu, un tagad arī liela sabiedroto sazvērestība.

Lielinieki ir notvēruši kādu britu aģentu vārdā Lokharts. Šis Lokharts ir vēlējies organizēt vērienīgu sazvērestību, kuras ietvaros bija paredzēts uzpirkt lieliniekiem lojālos karavīrus un apcietināt visu lielinieku valdību. Pēc lielinieku gāšanas Krievijā tiktu ieviesta militārā diktatūra.

Pie Lokharta esot atrasti arī viltoti dokumenti, ar kuru palīdzību esot bijis plānots uzkurināt Krievijā pretvāciskās jūtas un atjaunot karu. Konspirācijas tīkls esot plašs. Tajā esot iesaistīti virsnieki, garīdzniecība un pat ‘’baltie anarhisti’’.

Aizrauts pajautāju tēvam, kādas ir viņa domas. Viņš teica, lai novaldu savu sajūsmu, jo neredzot, kāda traģēdija aiz šiem notikumiem slēpjas. Sabiedrotajiem nav ērta lielinieku valdība, un viņu aģenti strādāja Krievijā pret lielinieku interesēm – par to šaubu nav. Bet bīstamība slēpjoties lielinieku spējā turpmāk it visur saskatīt ienaidniekus. Tas, ka lielinieki ir norādījuši uz virsnieku, garīdzniecības un ‘’balto anarhistu’’ iesaisti, dodot viņiem iespēju ik vienu no buržuāzijas turpmāk pasludināt par ienaidnieku. Tēvaprāt, sazvērestība kalpos kā papildu iegansts masu terora uzsākšanai.

*1918. gada 6. septembra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt