#LV99plus: Latgales atdalīšana no Vitebskas guberņas rada neskaidrību

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Sāra Minca

Sāra Minca, 33 gadi (dzimusi 1884. gada 18. novembrī) – Sāra ir Rēzeknes veikala īpašnieka atraitne. Vīrs nomira 1917. gadā. Sārai ir trīs bērni. Bērnu apgāde ir viņas raižu centrā, tomēr viņa uztraucas arī par saviem diviem jaunākajiem brāļiem, kuri karo cara armijā. Sāras māsa dzīvo Daugavpilī. Sāra pamatā uzturas Rēzeknē.

Saziņas medijs lsm.lv vēstures seriālā #LV99plus: vēstules, ieraksti dienasgrāmatā.

Sārai ir arī savs "Facebook" profils, un viņa ar domubiedriem sazinās  "Facebook" grupā "Dzīvā vēsture".

Šajos juku laikos nekas vairs nav skaidrs. To tik vien dara, kā tiekas šeit gudri delegāti un lemj melnu par baltu un baltu par melnu. Tad sanāk poļi, tad sanāk latgalieši un tad vēl tās padomes. Katrs apgalvo ko citu un visi to vien dara, kā strīdas. Bet labuma nekāda.

Tagad arī paziņots – esam atdalīti no pārējās guberņas. Bet ko tas nozīmē? Kas īsti ir Latgale? Vai tā ir jauna guberņa? Pamats autonomai valstij? Daļa no Polijas? Apvienosies ar Vidzemi un kļūs par Latviju?

Vēl mazāk skaidrs ir tas, kas ir šeit dzīvojošie. Par mums vēl tik sarežģīti nebūtu – mēs esam ebreji un nevienam nevajadzīgi. Bet poļu muižnieki vienmēr teikuši, ka visi katoļi ir poļi. Agrāk krievu administratori teica, ka tie maldi – vajag pievērsties pareizticībai un atteikties no šiem maldiem. Tagad pašiem zemniekiem ļauj nākt kopā domāt, vai viņi latvieši vai latgaļi.

Grūti saprast, kas ir viens vai otrs. Tik grūti, ka arī paši nespēj par to vienoties. Kur nu vēl man tādus smalkumus izzināt. Lai nu ko izlems, bet ceru, ka mums, ebrejiem, ar atradīsies vieta zem saules šai jaunajā pasaulē.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti