Graudiņš Latvijā ir kopš februāra. Šajā laikā profesors ir lasījis lekcijas Rīgas Stradiņa Universitātē. Pandēmija arī viņu “piespieda” pāriet uz tiešsaistes lekcijām. Viņaprāt, no vienas puses, tas ir labi, jo studentiem saglabāsies lekciju ieraksti. No otras puses – izpaliek tiešā saziņa, ko profesors uzskata par mīnusu. Jūnijā viņam bija plānots atgriezties Austrālijā, bet šobrīd nav īsti skaidrības, vai un kā tas izdosies.
Profesors pauda pārliecību, ka visi vienkāršākie, bet efektīvākie pandēmijas piesardzības pasākumi, proti, roku mazgāšana un distancēšanās, joprojām ir jāuztur: “Mums būs jāievēro principi, ar kuriem esam dzīvojuši pēdējos divus trīs mēnešus. Pie tiem mums visā pasaulē nāksies pieturēties ilgāku laiku, jo labākais ir preventīvais darbs, nevis akūtā ārstēšana.”
Tāpat Graudiņš atgādināja, ka sociālajos tīklos ir ļoti daudz dezinformācijas saistībā ar vielām, kas var palīdzēt cīņā ar Covid-19: “Vienmēr ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai kādu citu medicīnas profesionāli, lai viņš apstiprinātu rakstītā patiesumu, lai cilvēki nenodarītu sev ļaunumu. Līdz šim sociālajā vidē par dažādām brīnumzālēm parādījies daudz nepatiesas informācijas, kurai nav pārbaudīti izcelsmes avoti.”
Viens no profesora pētniecības virzieniem ir nepamatota paracetamola lietošana, proti, saindēšanās ar šo vielu, kam arī pandēmijas laikā nezūd aktualitāte:
“Sākoties pandēmijai, daudz tika rakstīts, ka ibuprofēns ir bīstams, bet tika pierādīts, ka tā nav taisnība. Taču šajā situācijā cilvēki daudz vairāk lietoja tieši paracetamolu kā pretsāpju un pretdrudža vielu.”
Pētnieku interešu lokā noteikti nonāks arī jautājums, vai pandēmija būs ietekmējusi paracetemola pārdozēšanas gadījumu skaitu, paredzēja profesors. “Tostarp arī, kādi bija paracetamola lietošanas paradumi Covid-19 laikā, īpaši valstīs, kur līdz šim paracetamolu nelietoja tik bieži. Būs iespēja pētīt, vai nav radušās blaknes, lietojot paracetamolu, īpaši lielos daudzumos. Līdzīgi varēs pētīt arī citu vielu lietošanas paradumus pandēmijas laikā,” stāstīja Graudiņš.
Runājot par saindēšanos, profesors uzsver, ka ne tikai medikamenti ir bīstami – šobrīd ārkārtīgi aktuāls temats ir arī alkohola patēriņš. Graudiņš norādīja, ka būtu ļoti svarīgi cilvēkiem vēlreiz atgādināt, ka alkohola lietošana pārāk lielos apjomos ir veselībai un dzīvībai kaitīga.