«Re:Check»: Ar Covid-19 slimības sākumā citus var inficēt arī cilvēks bez simptomiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirms laika sociālajā medijā "Facebook" cilvēki dalījās ar apgalvojumu, ka Covid-19 pozitīvs cilvēks bez saslimšanas simptomiem nevar inficēt citus. Tādu ziņu esot publicējuši vairāki mediji. Ierakstu pavadīja jautājums, kāpēc "mūsu valdība prasa veseliem cilvēkiem vilkt maskas, kāpēc jāslēdz valsts?" Izplatītā informācija ir maldinoša, jo ar Covid-19 slimības sākumā citus var inficēt arī cilvēks bez simptomiem, noskaidroja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" veidotāji.

Maldinošā informācija izplatījās no aģentūras "Leta" ziņas par pacientu darbnespējas lapu slēgšanas kārtību. Ziņā skaidrots, ka Covid-19 pacientam pēc 14 dienām var slēgt slimības lapu arī gadījumā, ja tests joprojām rāda pozitīvu rezultātu. Tātad cilvēks var doties uz darbu. Protams, ar nosacījumu, ka viņam vairs nav simptomu.

“Re:Check” pēta: pašvaldību budžets, Covid-19 un viltotie rezultāti
00:00 / 11:47
Lejuplādēt

Pēc slimošanas vīrusa daudzums organismā pakāpeniski samazinās, jo, slimībai attīstoties, cilvēkam veidojas imunitāte. 14. dienā cilvēks vairs nav infekciozs, skaidro SPKC. Taču vīrusa atliekas organismā var saglabāties pat mēnesi un ilgāk, lai arī vīruss vairs nav spējīgs savairoties.

"Sadzīviski (zinātniski - nē) to varētu nosaukt par nedzīvu vīrusu," skaidro Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis. Proti, neraugoties uz to, ka tests šādā gadījumā var uzrādīt pozitīvu rezultātu, vīruss vairs nav aktīvs.

Šādā situācijā patiesi cilvēks ar pozitīvu testu citus vairs nevar inficēt. Taču citādi ir saslimšanas sākumā.Cilvēks var būt Covid-19 jau saķēris, simptomu viņam vēl nav, taču inficēt citus viņš var, pats savu saslimšanu pat neapzinoties.

Arī SPKC mums skaidro – ļoti infekciozs cilvēks ir pirmajā saslimšanas nedēļā. Taču visbiežāk cilvēks ir infekciozs jau divas dienas pirms simptomu parādīšanās.

Tātad simptomu vēl nav, taču vīruss jau savairojies organismā tik lielā apjomā, ka cilvēks var inficēt citus, pat nezinot par savu saslimšanu.

Tā arī ir atbilde uz jautājumu, kāpēc veseliem cilvēkiem prasa vilkt sejas maskas. Proti, šādi cilvēki var cits citu pasargāt arī, ja vēl nezina par savu saslimšanu.

"Tas ir tas bīstamākais slimības periods – tad, kad cilvēks nejūt, ka viņam ir sākuma fāze. Tātad, kad tas vīruss vairojas, tas jau ir, tas ir dzīvs un cenšas izplatīties. Ja cilvēks pats nejūt, ka viņam ir šī slimība, tad, protams, viņš ir apkārtējiem ļoti bīstams," uzsver RSU profesors Briģis

Tātad secinām – Covid-19 pozitīvs cilvēks bez simptomiem var inficēt citus. Tas iespējams slimības pirmajās dienās, kad simptomi vēl nav parādījušies vai saslimšana rit bez simptomiem. Savukārt, kad pēc slimošanas simptomu sen vairs nav, inficēt citus nevar pat tad, ja Covid-19 tests joprojām ir pozitīvs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti