Tautas sports patriotiskajā nedēļā

Lai arī vēsturē Latvijai svarīgo 11.novembri no 18.novembra šķir gads, šodien patriotiskās noskaņās svētkus varam atzīmēt vienas nedēļas laikā. Ja gribam, varam arī izcelt vēl vidējo, 14.novembri, kura vārdā nosaukts bulvāris Liepājā. Tautas sportam svētki nāk par labu - četras brīvdienas divu vietā. Ar laikapstākļiem arī viss kārtībā - saprātīgais latvietis zināja, ka valsts svarīgākie datumi jāiekārto mēnesī, kad mēdz būt mitrs gaiss un bezvējš, tādējādi Lācplēša dienā varējām izjust biezās miglas efektu.

Novembris ir itin piemērots pusgarām pastaigām pa mežu, purviņiem un karjeriem. Aizvadītajā nedēļas nogalē Vaidavā vairāk nekā pieci simti rogainisti meklēja kontrolpunktus un sacentās Latvijas kausa noslēdzošajā posmā. Absolūtajā vērtējumā par uzvarētājiem kļuva šogad labi iestrādātais Nikolaja Lucāna un Gunta Pikura tandēms.

Par sezonas kopvērtējuma uzvarētājiem kļuva Nikolajs Lucāns un Zelma Preciniece. Jauniešu vērtējumā visvairāk punktus sezonā savāca Renars Eberhards, Rudolfs Eberhards un Elīna Krēmere, kura Unu Čonku pārspēja par nieka pieciem punktiem četru sacensību summā. Rogainings ir sporta veids, kur izpausties var visu vecumu pārstāvji, tāpēc nozīmīga konkurence vērojama arī starp daudz pieredzējušajiem veterāniem. Viņu vidū visvairāk punktu Helmutam Lukačovam un Lienei Bušai. Superveterānu grupā sezonas kopvērtējumā uzvarēja Māra Bolšteina un Oskars Zīds.

Nākamās rogaininga sacensības notiks jau pavisam drīz, jo 29.novembrī risināsies Rīgas rogainings. Tikmēr izsludināts konkurss par logo 2017.gada pasaules čempionātam, kas notiks Latvijā. Iespēja pastrādāt radoši, palīdzēt sacensību rīkotājiem un nopelnīt 100 eiro.

Grīziņkalnā sestdien norisinājās "LSC" veselības skrējiens, kurā gana pieklājīgus rezultātus uzrādīja Valdis Ņilovs (53:52) 15 kilometru distancē un Gunārs Ķeģis (37:43) ar Ināru Lūsi (39:48) 10 kilometru skrējienā. Piecos kilometros ātrākais bija Kārlis Lūsis (18:22).

Dienu vēlāk Ogres Zilajos kalnos Dmitrijs Serjogins (32:00) uzvarēja nepilnu 10 kilometru krosa skrējienā un turpina gatavoties Eiropas čempionātam krosā. Sieviešu konkurencē aptuveni piecu kilometru garo distanci visātrāk veica Inga Zālīte (20:44).

Kurzemē abās brīvdienās pulcējās vairāk vekā 100 velokrosa cienītāji, lai Talsos un Kuldīgā sacenstos Arvja Pizika velokrosā. Elites grupā abās dienās uzvaras laurus plūca Dmitrijs Sorokins un "Haanja Rattaklubi" pārstāve Mari Liis Mottus no Igaunijas. Junioru grupā nepārspēts palika Kristaps Jānis Rūsiņš. Divi pēdējie Pizika kausa izcīņas posmi norisināsies šīs nedēļas nogalē Smiltenē un Valmierā. Īpaši saistošas būs stafetes sacensības Valmierā, kur vienā pārī ar jauniešiem velokrosu brauks pieredzes bagāti riteņbraucēji. Tas ir plašs solis pretī jaunajai riteņbraucēju paaudzei. Sacensību videotiešraide būs vērojama arī internetā abās dienās (10:00-14:30).

Lāčplēšdienā daudzviet Latvijā notika lāpu gājieni, Rīgā ar lāpām pamanījās braukt pat velosipēdisti. Vienlaikus Polijā tika svinēta Neatkarības diena un 10 kilometru skrējienā starp gandrīz 13 tūkstošiem dalībniekiem grobiņniekam Reinim Hartmanim (31:10) izdevās izcīnīt trešo vietu. Panākumi Varšavā arī Innai Poluškinai (36:05), Aigaram Matisonam (34:18), Ludmilai Jocei (44:12) un daudziem citiem kurzemniekiem.

Piektdien, 14.novembrī 17:00 īsi pēc tumsas iestāšanās iespaidīgām sacensībām tiks dots starts nedaudz tuvāk - Lietuvā.

Vairāk nekā 20 laivu ekipāžas pieteikušās Divpilsētu izaicinājumam jeb "Dipolio Iššūkis", kas ir bezkompromisa airēšanas sacensības 160 kilometru garumā no Viļņas līdz Kauņai pa Neris upi kaimiņzemē Lietuvā. Iespējams, ka laikapstākļi šoreiz pasaudzēs dalībniekus, taču iepriekšējos gados pieredzēta gaisa temperatūra vairākus grādus zem nulles, kad apledo airis, laiva un drēbes. Redzēts, kā naktī pa stindzinošo ūdeni peld apgāzta laiva, pie kuras knapi turas pārsalis airētājs.

Tiesa, iespējams, ka šogad neviena laiva no Latvijas šajās sacensībās nestartēs, kaut arī sarunas tika veiktas un interese no airētāju puses bija par kopīgas komandas veidošanu un braukšanu pie dienvidu kaimiņiem. Iepriekšējos gados Latvijas gargabalnieki kāpa pat uz pjedestāla pēc nakts atsēdēšanas drēgni stindzinošā miklumā. Atliek gaidīt decembra sākumu, kad paredzētais laivojums Pļaviņās ievadīs sezonas noslēguma vakara ceremoniju. Tikmēr "VEF" baseinā sākušies iknedēļas airēšanas treniņi, kuros iespējams apgūt pat cienījamo eskimosu apgriezienu.

Sausāks pasākums noteikti būs skrējiens apkārt purvam.

Jau pirms gada "Cēsis Eco Trail" rīkotājs Vilmārs Zeme atzinās, ka jaunībā nebija lasījis Aleksandra Grīna "Dvēseļu puteni" un ir iedvesmojies no latviešu strēlnieku Ziemassvētku kaujām. Sestdien, 15.novembrī, ap 260 skrējēji Ložmentējkalna apkārtnē skries 22 kilometru skrējienu, pieminot varoņus, kas cīnījās Pirmajā pasaules karā. Tolaik vairums par neatkarīgu valsti baidījās pat domāt, bet tas neatturēja cīnīties par savu zemi. Lielākā sāpe bija frontes abās pusēs dzirdamā latviešu valoda. 

Skrējiens "Patriots" liks aizdomāties par tiem laikiem, un dalībniekiem būs iespēja apmeklēt Ziemassvētku kauju muzeju "Mangaļi", kas ir Latvijas Kara muzeja filiāle, tikt pie muzeja pagalmā vārītas siltas zupas un pēc skrējiena piedalīties loterijā.

Turpat netālu tajā pašā vakarā notiks "Reitingu noslēguma vakars", kurā pulcēsies Latvijas ultramaratonisti un kalnu skrējēji, lai atskatītos uz gadā paveikto. Svinīgajā pasākumā, kurā ierašanās ir prievītēs un saktās, tiks apbalvoti Kefīra kausa ieguvēji un kronēti Kalnu karalis un karaliene titula ieguvēji. Neskatoties uz to, ka pasākums notiks pirmo reizi, statistikā jau paspējuši iezīmēties "mūža ieguldījums" pretendenti.

Lai visu sarežģītu, notiks arī loterija un "Cieņas cīņa Grand slam" turnīrs novusā. Izrādās, šī galda spēle radusies Latvijā.

Dienu iepriekš sezonas noslēguma vakars notiks arī triatlonistiem, kuri sveiks valsts čempionus un labākos tautas sporta pārstāvjus savās vecumgrupās. Pasākumā tiks publiskots arī nākamā gada sacensību kalendārs.

17.novembrī, tāpat kā pirms gada šajā datumā, notiks Latvijas kontūras skrējiens pa Rīgas ielām, kas zīmēs daudziem tik tīkamo līniju mobilo tālruņu aplikācijās. Tā būs lieliska iespēja trijās stundās apskriet Latviju un neilgā laika sprīdī atrasties gan Rucavā, gan Ainažos, gan Aknīstē.

Orientieristi nedēļas nogalē meklēs kontrolpunktus Skultē un Kalngalē notiekošajās sacensībās "Ziemas magnēts". Ozolniekos svētdien notiks piedzīvojumu sacensības "Remoss", kurās piedalīsies tie, kam ar parastu orientēšanos allaž ir par maz. Četru cilvēku veidotās komandas sacentīsies 20-30 kilometru distancē, meklējot kontrolpunktus un izpildot speciālos uzdevumus, ieskaitot virvju pārbaudījumus. Tradicionāli tiks veidota atsevišķa sacensību ieskaite jauniešu komandām.

Obligātajā ekipējumā bez lukturīša un alpīnisma lietām, jābūt arī katliņam un piecām jēlām vistas olām.

Nav noslēpums, ka iepriekšējos gados komandas ir vārījušas gan putru, gan cepušas pankūkas.

Foto: Ekrānuzņēmums no sacensību plakāta

Ja nedēļas nogale iestiepjas nākamajā nedēļā, tad ir arī vairāk notikumu tautas sportā.

Apvienība "Veloprieks" 16. un 17.novembrī rīko izbraucienus Tukuma pusē ar pēršanās elementiem pirtī. Šo latvisko tradīciju garām nelaiž arī "Livelo", kas organizē divus vienlaicīgus braucienus 17.novembrī uz Ērgļu apkaimi no Jēkabpils un Rīgas. Tradicionālais piektdienas vakara velobrauciens notiks arī Rīgā ar vairāku desmitu riteņbraucēju pulcēšanos 22:00 pie Dailes teātra un izbraucienu pa Rīgas ielām. Iespējams, ka tiks apskatīti no Vecrīgas tālāk esošie "Staro Rīga" objekti.

Kalnaināku velotrašu meklējumos varēs doties svētdien Apes pusē ar iespēju 45 kilometru garā koptreniņā iebraukt Igaunijā un piedalīties nākamā gada "Vivus MTB maratons" sacensību trašu meklējumos.

Ja ar pussimts kilometriem nepietiek, tad Latvijas dzimšanas dienas rītā ar divriteni jādodas pie Brīvības pieminekļa un jāripo 96 kilometri par godu katram savas valsts mūža gadam

Arī svētku uguņošanas laikā ir iespējas izpausties ar fiziskajām aktivitātēm, jo ūdeņu mīļotāji kāps laivās pašā Rīgas centrā un krietni maisīs Pilsētas kanāla un Daugavas ūdeņus. Būs tradicionālā iespēja apskatīt gaismas izrādi "Staro Rīga" no cita skatu punkta un vērot uguņošanu, sēžot laivā pašā Daugavas vidū. Dažreiz kāds pamanās laivā piecelties kājās vai pat uzcept desiņas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt