Sadaļas Sadaļas

Saulgriežus Koknesē sagaidīs īpašā Jāņu noskaņā

Sestdien ir vasaras saulgrieži, tuvojas Līgo vakars un Jāņi. Saulgriežus sagaidīs arī Jumpravas folkloras kopa Jēkabpils Bērnu un jauniešu centra metodiķes Vitas Tallas vadībā. Šoreiz tas notiks Koknesē, kur Jāņutēva un Jāņumātes lomā iejutīsies Kokneses muzikanti – Solvita un Uldis Bērziņi.

Kokneses muzikanti Solvita un Uldis Bērziņi ar tautas mūziku aizraujas kopš 2005.gada, bet kopā ar jumpraviešiem dzied aptuveni pusgadu.

Solvita uzsver, ka Jāņu svinēšana ir gadiem aizsākta tradīcija.

Mēs svinam saulgriežus un tieši 20. datumos. Cenšamies izdarīt tās lietas, kas ir gadu gaitā noklausītas, redzētas, arī savā mājā un pagalmā. Manuprāt, es tādā padomju laikā esmu dzimusi, tomēr arī manā ģimenē tika svinēti Jāņi – varbūt ne tik plaši, tik skaļi, bet galvenais bija ugunskurs un Jāņu vainags. Tajā laikā nebija varbūt svarīgi, no cik zālītēm, bet princips bija svarīgs, ka bija jābūt ziedu vainagam.

Šobrīd mēs izvēlamies no šīm trejdeviņu zālītēm pīt vainagu un šobrīd varbūt mums ir plašāka pieredze, bet tajā laikā – jā, varbūt tas, kas mums ir pārmantots no vecākiem,” stāsta Solvita.

Viņa piebilst, ka Jāņu svinēšanā ir daudz dažādu jau iegājušos tradīciju. „Vēlme izpausties, izpaust sevi tieši tautas mūzikā, varbūt tas nāca arī tad, kad bērni bija mazi, jo tad man bieži bija jautājums, ko bērniem stāstīt, ko mēs darām, kāpēc mums ir saulgrieži, kāpēc mums ir Jāņi, kāpēc mums ir Ziemassvētki, ko dara un ko darīja mūsu senči šajos svētkos. Tas arī pamudināja vairāk iedziļināties tautas tradīcijās un pašiem izdzīvot, piedzīvot, nevis tikai aizbraukt kaut kur noskatīties. Ja tu esi pats šajos svētkos un ja tu esi izgājis gatavošanās procesu, tad, protams, šiem svētkiem ir krietni  lielāka pievienotā vērtība,” norāda Solvita

Toties Uldis saka, ka ar folkloru aizrāvies pēc Solvitas iniciatīvas. „Visur Solvita mani ievelk, jo ar tautas mūziku arī tā dziļākā  saskare. Ja es tagad atceros, kā mēs mēģinājām iet uz saulgriežu svinēšanu, tad tagad tas šķiet smieklīgi. Bet mums ir izveidojies savs stils, tas, ko mēs gribam, Protams, mēs papildinām katru gadu, lai tas nav kā akmenī iecirsts,” norāda Uldis.

Uldis spēlē daudzus un dažādus instrumentus - kokli, dūdas, stabuli, ermoņikas, klavieres, oboju, saksofonu.

Solvita un Uldis ir pārliecināti: ikvienam no mums jāpiedzīvo katram savs saulgriežu stāsts gada visīsākajā naktī, lai saprastu – mēs visi dzīvojam dabas klēpī, un tikai tur slēpjas mūžīgais enerģijas avots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt