Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Leduslācis vai plīša lācis – kāds patiesībā ir Pireneju kalnu suns?

Kāpēc kaķis kārtojas ārpus kastītes? Situāciju dodas risināt dzīvnieku uzvedības eksperts!

Kaķis nokārtojas saimnieces gultā un neiet uz savu kastīti. Kā pārmācīt?

Kaķa Nīkes un suņa Fleksas saimniecei Ivetai Baumanei vienmēr patikuši kaķi, taču viņai to nav bijis, jo ģimenē jau ir suns. Taču pērn novembrī, uz ielas atrodot Nīki, viņai šķitis – īstais brīdis tikt pie kaķa ir klāt. Pirmā nedēļa pagājusi labi, taču  pēcāk kaķene sākusi nokārtoties ārpus savas kastītes, tādēļ Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds" talkā sauca dzīvnieku uzvedības ekspertu.

Ienākot jaunajās mājās, Nīkei bija sava istaba ar visu nepieciešamo – ēdienu, ūdeni, tualeti. Tur viņu netraucēja ne bērni, ne suns. Tad durvis tika atvērtas, tualete pārcelta uz vannas istabu, un viss it kā bija labi, taču pēcāk nāca nepatīkams pārsteigums – kaķis sāka nokārtoties ārpus kastes.

"Pirmo reizi, kad viņa man sačurāja gultu, likās likumsakarīgi – bija aizņemta vannas istaba, kur viņai ir tualete," prātoja saimniece, kuras kaķenei nokārtoties gultā esot iepaticies, un tagad tas notiek ikdienā arī tad, ja vannas istabai ar viņas kastīti neviens netuvojas.

Lai kaut kā pieradinātu  Nīki pie kastītes, saimniece izvilka kastīti un novietoja to blakus vannas istabas durvīm. Tāpat ierīkoja vēl vienu kastīti pašā vannas istabā, bet nelīdz nekas – dažas dienas Nīke nokārtojas kastītē un tad atkal lavās uz gultu. Ja durvis uz guļamistabu bija ciet, Nīke meklē citas gultas. Šādi cietusi gan Ivetas dēla gulta, gan dīvāns.

Saimniece neslēpa – katru reizi noelšas un prāto, ko atkal ne tā izdarījusi.

Palīgā ģimenei šodien dodas dzīvnieku uzvedības eksperts un zoopsihiatrs Alberts Čipuštanovs. Ekspertam interesē attiecības ar suni – varbūt Nīke baidās doties uz tualeti, jo kaķim bail? Tomēr tas nevarētu būt iemesls, jo abi mājdzīvnieki spēlējas un viens ar otru mīlinās.

Arī tualete ir tīra un pietiekami klusā vietā. Iepazinies ar situāciju, eksperts šo uzvedību skaidro ar nelielo vecumu – Nīke vēl ir kaķēns. Eksperts nedomā, ka Nīkes uzvedība varētu būt  atriebība saimniekam.

Čipuštanovs skaidroja: "Dīvāni paši par sevi ir ļoti pievilcīgi. Kaķi bieži čurā dīvānos un gultās tikai tāpēc, ka tur ļoti patīkama virsma, audums, un kaķi ir ļoti atkarīgi no tā, ko jūt zem ķepiņām."

Nīke ir jauna un nezina, ka nokārtoties drīkst tikai savā kastē.

"Vajag viņu sterilizēt, un jāliek saprast, ka tualete ir tur, kur tā ir, un citās vietās čurāt nav tik forši kā savā tualetē," skaidroja dzīvnieku uzvedības eksperts.

To izdarīt var vienkārši. Kamēr reflekss doties uz savu tualeti nenostiprināsies, durvis uz istabām ar gultām jātur ciet, atliek tikai viesistabas dīvāni, kurus eksperts iesaka apklāt ar plēvi, lai sajūta uz dīvāniem nebūtu tik patīkama.

Neviens kaķis nenokārtosies vietā, kurā tas nejūtas droši un ērti, un plēves tiem varētu nepatikt.

Eksperts iesaka Nīkes tualetes kasti padarīt kaķim drošāku.

"Varbūt viņai iepatiksies tualete ar jumtiņu, būs drošāk nekā atklātajā tualetē, kura stāv koridorā, un tādā veidā tiks atrisināta problēma," viņš sprieda.

Eksperts iesaka pamēģināt arī ieviest lielāku tualetes kasti, – varbūt šī Nīkei šķiet par mazu. "Galvenais mērķis ir padarīt viņas vietu, kur var nokārtoties, daudz patīkamāku un drošāku," skaidroja Čipuštanovs.

Eksperts domā, ka Nīke agrāk vai vēlāk sapratīs – labākā vieta, kur nokārtoties, ir viņas kaste, un problēma pazudīs. Tiesa, eksperta nosauktais pusgads kā minimālais laiks, kad notiek nosacītā refleksa izstrādāšanās, saimnieci mazliet apbēdina.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti