"Vēl pirms gada nopirkām mazu burciņu ar ceriņu ziedu ievārījumu. Sastāva pamatā, ja nemaldos, bija upenes, bet ceriņi arī. Ļoti jauks suvenīrs. Taču šogad pārdevēja atbild, ka ir kaut kāds Eiropas Komisijas aizliegums izmantot ceriņa ziedus pārtikā," Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" pastāstīja Andra, kura vēlējās iegādāties suvenīru.
Dārzkopības institūts bija izstrādājis recepti un ražojis ceriņu ziedu ievārījumu speciāli pārdošanai Dobeles Ceriņu dārza apmeklētājiem. "Ja mēs paši mājās to darām, dekorējam kūkas ar ceriņu ziediem, gatavojam dažādus desertus, vīnu, mēs uzņemamies atbildību paši sev.
Tad, kad sākam kaut ko ražot, kā, piemēram, ceriņu ziedu ievārījumu, mums nākas saskarties ar daudzām citām lietām, piemēram, normatīvie akti,"
pastāstīja Dārzkopības institūta Bioķīmijas un pārtikas nodaļas vadītāja Dalija Segliņa.
Jau no 1997. gada Eiropas Komisijā ir izveidots Jaunās pārtikas katalogs, kam ir rekomendējošs raksturs. Taču uz šo katalogu atsaucas Eiropas regulas. Ceriņu ziedi nav iekļauti šī kataloga ēdamo augu sarakstā.
Institūtā norādīja, ka, sākot gatavot ceriņziedu ievārījumu, nebija tik daudz informācijas par visiem jaunākajiem normatīvajiem aktiem. Visiem mazajiem uzņēmumiem, mājražotājiem, kuri vēlas sākt ko jaunu ar jaunām, netradicionālām izejvielām, iesaka vispirms konsultēties ar uzraugošajām institūcijām, lai uzzinātu, ko drīkst izmantot pārtikā.
Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) neatceras, ka kāds ražotājs pārredzamā pagātnē būtu konsultējies par ceriņu ziedu izmantošanu vienā vai otrā pārtikas produktā. Jebkurš produkts un recepte tiekot izvērtēts atsevišķi.
"Par ceriņiem runājot, Eiropai ir dažāda informācija. Ir norādīts, ka ceriņus var lietot uztura bagātinātājos. Tas ir atļauts. Šie nosaukumi ļoti bieži ir kā neliels mārketings, kā liels mārketings. Auga daļa ir daži procenti ielikti iekšā, bet nosaukums eksotisks, lai pievilinātu pircējus un tamlīdzīgi," stāstīja PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības produktu uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons.
Jāņem vērā, ka par visu - gan produkta nekaitīgumu, gan produkta kvalitāti - atbild ražotājs. Jaunās pārtikas kataloga saturs gan nav akmenī kalts. Ir iespēja to papildināt arī ar ceriņu ziediem. Taču šis process ir ļoti ilgs, sarežģīts un arī dārgs.
"Tas arī jādara pašam uzņēmējam. Jāvēršas pa tiešo attiecīgajās Eiropas Savienības institūcijās. Mēs varam palīdzēt, pastāstīt, kur [tas darāms], palīdzēt sagatavot iesniegumu. Bet tas nav viegls ceļš. Mazs uzņēmējs to reāli nevar izdarīt," norādīja Eiklons.
Dārzkopības institūtā gan norādīja, ka ceriņziedi daudzās valstīs ir ēdamo ziedu sarakstā – blakus kliņģerītēm, begonijām, ābeļu ziediem un citiem vismaz 40-50 ziediem.