Kultūra / Māksla
Cilvēka ietekmēti laikapstākļi – galerijā «Māksla XO» izstāde pēta klimata izmaiņas metropolēs
Pēdējos gados aizvien biežāk tiek runāts par dažādām klimata problēmām, piemēram, ledāju kušanu un plašajiem mežu ugunsgrēkiem. Tomēr daudz retāk runā par izmaiņām, kuras rada mākslīga laikapstākļu izmainīšana. Šāda problēma tiek apskatīta mākslinieku un arhitektu Helvija Savicka un Jūlijas Obleitneres jaunākajā izstādē "Laikapstākļu modifikācijas institūts". 
Ventspilī svin gleznotāja Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa 125. jubileju
Šogad aprit 125 gadi, kopš Ventspilī dzimis spilgtais mākslinieks un piedzīvojumu meklētājs Jānis Ferdinands Tīdemanis jeb, kā viņam pašam labpatiktos, – Džovanni Ferdinando Tīdemanio. Godinot mākslinieka piemiņu, Ventspils muzejs no krājuma atkal izcēlis savus lielos dārgumus – Tīdemaņa darbus, tostarp, lielformāta gleznu "Bārtiete". Mākslinieka dzimšanas dienā pilsētā sākās glezniecības plenērs, kas pirmo reizi nosaukts Tīdemaņa vārdā.
Raudzīties pāri «citu lielumam». Saruna ar vācu komiksa «Kinderlande» autoru Mavilu
Vācu mākslinieka Mavila septiņu gadu laikā darinātais komikss "Kinderlande" veltīts notikumiem Austrumberlīnē 1989. gadā, tieši pirms Berlīnes mūra krišanas. Apjomīgo komiksu no vācu valodas tulkojusi Ieva Lešinska, un tas dāvā iespēju piedzīvot kino cienīgu pieredzi, sapludinot kopā drukātas un nofilmētas vizualitātes iespējas. Šobrīd Latvijas Mākslas akadēmija noris mākslinieka vadīta meistardarbnīca augstskolas studentiem, uz kuru ierodoties vienīgā vācu grafiķa norāde bija: "Paņemiet zīmuli un papīra lapu, un kārtīgi izgulieties. Lai patiešām nopietni strādātu, ballēšanās jāatstāj otrajā plānā." 
Bezgalība portretā. Izstādē iepazīstinās ar tēlnieces Leas Dāvidovas-Medenes mākslu
Viņas veidotie portreti rada bezgalības iespaidu – savulaik par izcilās tēlnieces Leas Dāvidovas-Medenes veikumu teicis dzejnieks Imants Ziedonis. Tēlnieces aktīvās darbības laiks bija 20. gadsimta otrā puse, un skulpturālā portreta žanrā viņa bija sava laika līdere. Viņas māksla nepelnīti sen nav rādīta publiskajā telpā, bet nu to varēs iepazīt Nacionālajā mākslas muzejā izstādē, kas būs skatāma no piektdienas, 30. septembra.
«Radio Naba» aicina piedalīties fotokonkursā «Pagriez pasauli!»
Atzīmējot "Radio Naba" 20. dzimšanas dienu, ikviens topošais un esošais fotomākslinieks tiek aicināts reflektēt par radio un skaņu pasauli. Līdz 7. novembrim ir atvērta pieteikšanās fotokonkursam, šoreiz ar tēmu "Pagriez pasauli!". Žūrijas izvēlēti labākie darbi piedalīsies skatītāju simpātiju balsojumā, kā arī dosies ceļojošajā fotoizstādē.
Kur ir putniņš? Festivāla «Survival Kit» izstādes recenzija
Latvijas mākslas dzīvē, kas pasaules mērogā gluži nav kā mutuļojoša kalnu upe, bet drīzāk mundrs avotiņš, kas ik pa brīdim uzmet dzirkstošus burbuļus, ir vairāki tradicionāli laika atskaites punkti. Pirmais no tiem ir intrigām apvītā, krāšņā Purvīša balva. Otrs – Venēcijas biennāles pārstāvja izraudzīšanās, kuras laikā lielākās mākslas institūcijas pārsprauž savas ietekmes sfēru robežās. Savukārt trešais (bet ne mazāk nozīmīgais) notikums – ikgadējā laikmetīgās mākslas izstāde "Survival Kit" par kādu sabiedrībai tobrīd svarīgu tēmu. Šis Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētais projekts, kura pirmsākumi meklējami jau patālajā 2009. gadā šobrīd vietējā mērogā ir plašākā starptautiskās mākslas izstāde, kurai īpašu nozīmi piešķir LCCA uzaicinātā kuratora skatījums un rūpīgā darbu atlase, tiem pārstāvot teju katru pasaules nostūrīti.
Pasaules nestabilitāte keramikas darbos – Talsos skatāma vietējo mākslinieku izstāde
Talsu novada muzejā pašlaik skatāma keramikas darbnīcas "Ciparnīca" veidotā izstāde "Nestabilitāte. Tas nevar būt!". Ikdienā keramiķu Diānas Dzelmes un Naura Galviņa darbs vairāk saistāms ar darbu veidošanu praktiskām vajadzībām, taču šoreiz uzmanība veltīta tieši mākslas darbu radīšanai. Keramikā nejauši uzradīta pasaules karte, kur nolasāmi Eiropas, ASV, Latvijas, Ukrainas un Krievijas tēli. Autorus ietekmējusi gan nestabilā situācija, kas saistīta ar pandēmiju, gan kara apstākļi Ukrainā. 
Cēsīs skatāma Andra Vītoliņa gleznu izstāde «Viltus struktūru uzticamības spēks»
Vidzemes koncertzāles "Cēsis" radošo dzīvi regulāri papildina izstādes, kas tiek pieskaņotas dažādiem muzikāliem notikumiem. Tikko starptautiskā festivāla "Čello Cēsis" laikā koncertzāles mākslas galerijā atklāta gleznotāja Andra Vītoliņa personālizstāde "Viltus struktūru uzticamības spēks". Mākslinieks eksperimentējis ar materiāliem un tehnikām, lai uzgleznotu darbus, neizmantojot otas.
Kustība un personības. Fotogrāfijas muzejā skatāma Nacionālajam baletam veltīta izstāde «Mēģinājums»
Latvijas Nacionālā baleta simtgades programmu atklājot, no 30. septembra Latvijas Fotogrāfijas muzejā (LFM) būs skatāma izstāde "Mēģinājums". Izstādē piedalās fotogrāfi Jānis Deinats, Vika Eksta, Iveta Gabaliņa, Reinis Hofmanis, Kristīne Madjare, Andrejs Strokins un Agnese Zeltiņa, kuru darbus papildinās Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcija no LFM krājuma. Izstādes scenogrāfiju un telpiskos risinājumus veido mākslinieks Aleksejs Beļeckis un arhitekte Līva Kreislere, informēja izstādes veidotāji.
Vai zini, kā ikonās attēlo svētos?
Pareizticīgās baznīcas tradīcijā, tātad arī ikonogrāfijā, īpaši tiek godināti dažādu kārtu svētie. Tie ir cilvēki visā pasaules pastāvēšanas vēsturē, sākot jau no pasaules radīšanas līdz pat mūsdienām, kas ir daļa no visas pasaules pestīšanas vēstures un tā vai citādi ir saistīti ar Jēzu Kristu, kristīgo mācību un ticību Dievam. Un katram svētajam ir sava ikona.
Deivids Bovijs un Silvestrs Stallone Talsos – fotogrāfa Ulvja Alberta darbu izstāde
No otrdienas, 20. septembra, Talsu novada muzejā būs skatāma latviešu izcelsmes amerikāņu fotogrāfa Ulvja Alberta personālizstāde, kas fotogrāfa 80. jubilejas gadā tapusi sadarbībā ar mākslas galeriju "Birkenfelds". Pasaulē Ulvis Alberts zināms ar amerikāņu aktieru, mūziķu un sabiedrībā pazīstamu personību portretu fotogrāfijām, viņš fotografējis rakstnieku un dzejnieku Čārlzu Bukovski, mūziķus Deividu Boviju, Džimiju Hendriksu, kinorežisoru Stīvenu Spīlbergu un citas pasaules slavenības. Daļu no unikālajām fotogrāfijām tagad varēs aplūkot Talsu novada muzejā.
Rozentāla un Blaumaņa muzejā norisināsies tematiskās ekskursijas Viļumsona izstādē
18., 21. un 30. septembrī Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā norisināsies tematiskās ekskursijas izstādē “Rozentāla mantojums. Zīmējumi un fotogrāfijas no Jāņa Viļumsona kolekcijas”, kurā eksponēti Jaņa Rozentāla mazdēla Jāņa Viļumsona dāvinājumi muzejam – līdz šim sabiedrībā vēl neredzētas fotogrāfijas un zīmējumi.
Galerija, kas klejo. «Arterritory» komanda mākslu ved ārpus institucionālās telpas
Mākslas un kultūras portāla Arterritory.com galerija-klejotāja skatītājus ved uz daždažādām vietām, bet tuvums starp mākslas darbu, tā vērotāju un dabu paliek nemainīgi ciešs. Projekta pirmajā pieturpunktā – Mazirbē – vēl skatāma Ata Jākobsona mini izstāde "Melnās matērijas dienasgrāmata", savukārt otrajā pieturpunktā – Agitas un Andra Putānu dabas telpā "Dūrmuiža" – piedzīvojama izstāde "Klusums. Skaņa. Horizonts". 
«Ar mīlestību no Kijivas!» – Ukrainas mākslinieces Marijas Zeņkovas izstādē Latvijā gleznoti darbi
Ar savu mākslu vēlos iepriecināt citus un atveldzēt arī savu dvēseli – tā saka Marija Zeņkova, Ukrainas māksliniece, kura ar ģimeni jau pusgadu dzīvo Latvijā. Tieši savā dzimšanas dienā, 16. martā, glābjoties no kara, viņa ieradās Latvijā, un pa šo laiku ir jau piedalījusies četrās izstādēs. Jaunākā ir viņas personālizstāde "Ar mīlestību no Kijivas!", kas tikko atvērta Eiropas Savienības mājā.
Keramiķu tandēms Talsos izveido «nestabilu» izstādi
Talsu keramiķi Nauris Galviņš un Diāna Dzelme ir tandēms, kas jau vairāk nekā 15 gadus ikdienā veido funkcionālus traukus. Šogad viņi spēruši sānsoli un izveidojuši izstādi. Lai gan arī tajā redzami trauki, tie šoreiz ir otršķirīgi, jo galvenais uzsvars likts uz konceptu – nestabilitāte. Turklāt burtiskā nozīmē, jo izstāde jābauda prātīgi, lai trauki nesaplīstu.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt