100 g kultūras
 
Viļņi, trilleri un zāles pļaušana. Saruna ar Daci Judinu un Arturu Nīmani
Īsi raksturojot Daces Judinas un Artura Nīmaņa romānu "Viļņos", var teikt, ka galveno varoņu likteņi cieši savijas ar laiku, notikumiem un cilvēkiem. Septiņdesmito, astoņdesmito, deviņdesmito, divtūkstošo kultūras dzīve un sadzīve, mūziķi, aktieri, mediju vide un līdzcilvēki – skaudrs un smeldzīgs fons abu jaunāko varoņu izturības un jūtu dziļuma pārbaudei. Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījums "Grāmatu stāsti" apciemo abus rakstniekus viņu lauku mājās "Mazzeltiņi", kas atrodas kilometrus astoņus no Rundāles pils – vietā, kas ir diezgan daudz aprakstīta divdesmit četrās Daces Judinas grāmatās.
Klajā nākusi tradīciju burtnīca «Stāsti par ebrejiem Aizputē»
4. jūlijs ir Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena. Tieši šonedēļ Aizputē starpnozaru mākslas grupas „Serde” paspārnē klajā nākusi tradīciju burtnīca, kas ir jau trešais un apjomīgākais izdevums par ebrejiem, kuri dzīvojuši Aizputē. Izdevumā apkopoti cilvēku stāsti, fotogrāfijas un citas liecības par ebrejiem un viņu dzīvi mazpilsētā.
Amerikāņu mākslinieka Hanta Slonema truši «lēkā» Rotko centrā – atklāta izstāde
Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā "lēkā" truši, jo 3. jūlijā tiek atklāta starptautiski atzītā amerikāņu mākslinieka Hanta Slonema personālizstāde “Brīnumainā pasaule”. Tajā galvenie varoņi ir truši un papagaiļi. Savukārt otrs jaunums, kas no 3. jūlija apskatāms Daugavpilī, ir keramiķes Līgas Skariņas personālizstāde “Materiāls. Forma. Gaisma”.
FOTO: Izstāde «Ko Latvijas meži šalc» – grafiķa Riharda Zariņa radošais mantojums
No 4. jūlija Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā izstāžu zālē apskatāma izstāde “Ko Latvijas meži šalc”, kas veltīta latviešu nacionālās grafikas skolas pamatlicēja Riharda Zariņa radošajam mantojumam. Tā aptver meistara daiļradi vairāk nekā 40 gadu garumā. Mākslinieks veidojis Latvijas valsts ģerboni, naudaszīmes un pastmarkas, kā arī dibinājis Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas meistardarbnīcu.
Nacionālais vēstures muzejs viedierīču lietotnē piedāvā interaktīvas spēles
Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā un tā nodaļās – Dauderos un Tautas frontes muzejā – ir pieejamas bezmaksas interaktīvas meklēšanas spēles viedtālruņa lietotnē “Actionbound”. Spēles izveidotas nolūkā padarīt vēstures ekspozīciju un izstāžu apmeklējumu interaktīvāku un vēstures liecībām pievērst arī jaunāko apmeklētāju uzmanību, informēja muzeja pārstāvji.
Atklās laikmetīgās tekstilmākslas instalāciju par vecāku vardarbību pret bērniem
Reaģējot uz Covid-19 izraisīto sociālo izolāciju un tās sekām, no 2020. gada 8. jūlija līdz 30. augustam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma mākslinieces Tatjanas Nežbertes laikmetīgās tekstilmākslas instalācija “Saulainā bērnība”. Izmantojot netradicionālus materiālus – lietotas intravenozās infūzijas sistēmas caurulītes, autore runā par vecāku vardarbību pret bērniem – kluso epidēmiju, kas, kā paziņojumā medijiem atzīmē muzeja pārstāvji, īpaši saasinājusies pandēmijas laikā.
Klajā nāks Komitasa Liturģijas ieraksts Latvijas Radio kora interpretācijā
Ierakstu kompānija “Delos” 10. jūlijā laidīs klajā tvartu “Komitas: Divine Liturgy” (“Komitass: Liturģija”) – izcilā armēņu komponista Komitasa Vardapeta 20. gadsimta sākumā rakstīto meistardarbu komponista Vačes Šarafjana aranžējumā jauktam korim. Šajā jaunajā interpretācijā dzirdams Latvijas Radio koris ar diriģentu un māksliniecisko vadītāju Sigvardu Kļavu pie diriģenta pults, un solistiem – basu Hovhannesu Nersesjanu (Hovhannes Nersesyan) un tenoru Armenu Badaljanu (Armen Badalyan), medijus informēja Latvijas Radio kora pārstāvji.
Pienākums pret tautasdziesmu. Saruna ar etnomūziķi Birutu Ozoliņu
Latvijā iemīļotie etnomūziķi Biruta Ozoliņa un Uģis Prauliņš apvienojušies jaunā  elektroakustiskā programmā, kuras nosaukums ir "Identitātes". Kaut abi vienā laikā studējuši Mūzikas akadēmijā, kopā piedzīvojuši Atmodu un tautasdziesmas atdzimšanu, sadarbību sākuši tikai pērn: "Katram bija savs ceļš, kas tā arī nekad nekrustojās. Jo katram, kurš veido savu mūzikas telpu, ir svarīga tieši viņa telpa – negribas sevi atšķaidīt," saka Biruta Ozoliņa, kura tagad ir ļoti priecīga par abu radošo satikšanos. "Mēs abpusēji papildinām viens otru."
Berga Bazārā notiks sestais «Grimbergen» vasaras festivāls
Sesto reizi Berga Bazārā Rīgā notiks “Grimbergen” vasaras festivāls. Pirmais koncerts paredzēts 8. jūlijā, kad uz skatuves kāps latīņamerikāņu mūzikas apvienība “Kasike”, kurā saspēlējušies mūziķi no Brazīlijas, Čīles un Latvijas, informēja organizatori.
Muižu un piļu dārzu un parku dienas – iespēja iepazīt vēsturiskas vērtības
Vēsturiskie dārzi, kas ieskauj Latvijas pilis un muižas, ir ļoti būtiska kultūrvēsturiska vērtība, kas daudzus gadus ir atstāta novārtā. Nu jau otro gadu tai īpašu uzmanību cenšas pievērst Vēsturisko dārzu dienas, kas notiks šo sestdien un svētdien. Piedalīsies 26 pilis un muižas no visiem Latvijas reģioniem. Līdzās izzinošām pastaigām pa dārziem un parkiem notiks arī koncerti, spēles, radošās darbnīcas, degustācijas un citi pasākumi.
Bēdīgi, bet ko lai dara. Reportāža no Mērsraga atcelto skolēnu dziesmu svētku priekšvakarā
Ja ne Covid krīze, jau 3. jūlijā Rīgā sāktu ierasties tūkstošiem skolēnu, lai piedalītos 12. Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Rīt notiktu koru konkursa fināls, sāktos gatavošanās lielkoncertiem un vēl vairāk nekā 50 svētku pasākumiem. Taču koronavīrusa dēļ marta beigās nācās pieņemt lēmumu svētkus pārcelt uz nākamo vasaru. Kā jūtas skolēni un viņu pedagogi lielā nenotikušā notikuma priekšvakarā? To Latvijas Radio devās uzzināt uz Mērsraga novadu, kura bērni šogad svētkos cerēja piedalīties pirmoreiz.
Galerijas