Sadaļas Sadaļas

«Re:Check» pēta Covid-19 testa kociņu kaitīgumu un trešās vakcīnas devas

Izraēla sākusi piedāvāt iedzīvotājiem trešo vakcīnas pret Covid-19 devu. Kāpēc tā, un vai tas būs vajadzīgs arī Latvijā? Vai patiess ir “Facebook” populārais mīts, ka Covid-19 testa kociņi ir piesūcināti ar cilvēka veselībai kaitīgu vielu? "Re:Baltica" informē par jaunākajiem mītiem un meliem, kuri atspēkoti faktu pārbaudes projektā "Re:Check".

Ko mēs zinām par revakcināciju?

Izraēla ir viena no valstīm, kas vakcināciju pret Covid-19 sāka visagrāk un potēja visātrāk. Tāpēc tur notiekošajam rūpīgi seko citas pasaules valstis, lai saprastu, cik ilgi darbojas potes radītā imunitāte un vai vīruss skar arī vakcinētos.

Šobrīd Izraēlā vakcinējušies 63% iedzīvotāju, bet inficēšanās atkal strauji aug. Pieaug arī smagas saslimstības gadījumi. Ievērojami vairāk to ir starp nevakcinētajiem: atšķirība ir gandrīz desmit reižu.

«Re:Check» pēta Covid-19 testa kociņu kaitīgumu un trešās vakcīnas devasRe:Baltica

Tomēr aug arī saslimstība vakcinēto vidū.

Tiek pieļauts, ka imunitāte ar laiku vājinās. Izraēlas dati rāda, ka cilvēkiem, kas vakcinējās janvārī, vasarā bija divas reizes lielāks risks saslimt nekā tiem, kas vakcinējās vairākus mēnešus vēlāk – aprīlī.

Tāpēc tagad valstī iedzīvotāju imunitāti cenšas stiprināt ar trešo vakcīnas devu. Atkārtoti sapotēti jau gandrīz 2 miljoni no Izraēlas 9 miljoniem iedzīvotāju.

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) plāno rīkoties līdzīgi. Atkārtoti potēt sāks septembra beigās. Par to Baltā nama Covid-19 apkarošanas darba grupas preses konferencē stāstīja tās vadītājs, sabiedrības veselības speciālists Viveks Murtijs.

“Aplūkojot jaunākos datus, esam nolēmuši, ka pareizais laiks, kad plānot Covid-19 vakcīnas papildu devu, ir tagad. Neseni pētījumi skaidri parāda, ka aizsardzība pret vieglu un vidēju slimību ar laiku samazinājusies. Tas, visdrīzāk, saistīts gan ar vakcīnas aizsardzības mazināšanos, gan vīrusa delta paveida spēku," norādīja Murtijs.

Šie valstu lēmumi sociālajos medijos izraisījuši ne mazumu spekulāciju, ka vakcīnas vispār nav efektīvas. Taču tas ir maldinoši. ASV Slimību profilakses un kontroles centrs nesen publicējis četrus pētījumus, kas apliecina – no vienas puses, mazinājusies vakcīnas efektivitāte pret inficēšanos ar vīrusu un izteiktāk tas ir vecākiem cilvēkiem, bet, no otras puses – pret hospitalizāciju un nāvi aizsardzība saglabājusies ļoti augsta.

Ne visi to saredz kā viennozīmīgu signālu trešās devas nepieciešamībai. Pasaules Veselības organizācija (PVO) vairākkārt norādījusi, ka sākotnēji jāparūpējas par to valstu iedzīvotājiem, kas potes vispār nav saņēmuši.

Organizācijas pārstāvji medijos izteikušies, ka trešā deva ir kā vēl viena glābšanas veste cilvēkiem, kam tāda jau ir. Arī vairāki ASV speciālisti pauduši viedokli, ka papildu devu nevajag visiem, bet tikai riska grupām. 

Murtijs preses konferencē skaidroja ASV lēmumu: “Lai gan pētījumi apliecina, ka vakcīnas sniegtā aizsardzība pret smagākajām Covid-19 sekām saglabājas augsta, mēs raizējamies, ka šis efektivitātes kritums turpināsies turpmākajos mēnešos, kā rezultātā varētu mazināties arī aizsardzība pret smagu slimību, hospitalizāciju un nāvi."

Kā būs Latvijā? Infektologs Uga Dumpis rakstiskā atbildē pauda, ka trešās devas vajadzībai šobrīd trūkst skaidru pierādījumu. Līdzīgi stāstīja arī Imunizācijas valsts padomes loceklis, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs: "Mums ir jāsaprot, ka šīs vakcīnas efektivitātes kritums droši vien būs, jo arī ērču encefalīta vakcīnai ir papildus devas dzīves laikā, bet vai tas ir jādara pēc astoņiem mēnešiem vai vēlāk – patlaban viennozīmīgas atbildes nebūs."

Visskaidrākās atbildes ir par pacientiem ar nopietnām slimībām, it īpaši onkohematoloģiskām slimībām, kā leikēmija. "Ir norādes par to, ka vakcīnu efektivitātei divas devas varētu būt nepietiekamas, ņemot vērā to, ka viņiem ir smagi imūnsistēmas traucējumi," atzīmēja Dzalbs.

Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) jau augusta pirmajā pusē norādīja, ka trešo devu vajadzētu padarīt pieejamu visiem, kas to vēlas. Veselības ministrija norādīja, ka šobrīd tas netiekot apspriests, taču trešo devu, iespējams, varēs saņemt cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu. Par to drīzumā gaidāmas rekomendācijas.

Covid-19 testa kociņu kaitīgums

Divarpus tūkstoši “Facebook” lietotāju Latvijā dalījušies un 19 000 skatījušies video, kurā maldinoši norādīts uz Covid-19 testa kociņu bīstamību. Video kāda sieviete angļu valodā stāsta par testiem. Pievienoti subtitri krievu valodā.

“Šodien nāku ar ziņām par kociņiem. Kociņiem, ko izmanto, lai veiktu testus tā sauktās pandēmijas laikā. Šie kociņi ir piesūcināti ar EO – etilēna oksīdu," sieviete stāstīja video fragmentā.

Viņa norādīja, ka šī viela ir kaitīga, kancerogēna, varot izmainīt DNS. Vai tam ir kāds pamats? Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošais pētnieks Kristaps Jaudzems norādīja, ka nav. Šo vielu medicīnā plaši izmanto sterilizācijai. Istabas temperatūrā tā kļūst gāzveida.

Pētnieks sacīja: "Ja arī viņa tika izmantota sterilizācijai, tajā brīdī, kad kociņš tiek izmantots, tās vielas uz kociņa vairs nav. Tai būtu jābūt gāzveida stāvoklī, iztvaikojušai."

Par to vaicāts arī Veselības inspekcijai, kura rakstiskā atbildē norādīja – nav šaubu, ka etilēna oksīda gāze ir kaitīga un ir klasificēta kā kancerogēns. Taču veselību tā var ietekmēt vien tad, ja to ilgstoši ieelpo tīrā veidā. Laikā, kas nepieciešams, lai šī medicīnas ierīce nonāktu no Ķīnas pie mums, tā vairs nevar kaitēt. Tāpat inspekcijā uzsvēra, ka uz preces skaidri jānorāda dažāda informācija, tajā skaitā marķējuma numuru, kas apliecina – prece ir novērtēta un atbilst Eiropas Savienības drošuma, veselības un vides aizsardzības prasībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt