Kā viltus ziņu izplatītāji cenšas apmānīt iedzīvotājus, un kā situācijai līdzi seko drošībsargi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ārkārtas situācija, strauja notikumu attīstība un jau pieņemtie ierobežojumi ir laba augsne, lai izplatītu viltus ziņas – gan sazvērestības teorijas, gan pseidomediķu rekomendācijas, gan arī ziņas par medikamentiem, kas it kā palīdz ārstēt jauno vīrusu. Pēdējās dienās populāra kļuvusi kāda ziņa par it kā slepeniem valdības plāniem ieviest vēl krietni stingrākus ierobežojumus. Kā viltus ziņu izplatītāji cenšas apmānīt iedzīvotājus, un kā situācijai līdzi seko drošībsargi?

Kā viltus ziņu izplatītaji cenšas apmānīt iedzīvotājus un kā situācijai līdzi seko drošībsargi?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Kāda ziņa, kuras sākotnējais adresāts ir kāds "Janka", šobrīd plaši izplatījusies saziņas vietnē "Whatsapp". Tajā autors brīdina par it kā slepeniem valdības plāniem slēgt veikalus un pārtikas veikalos iedzīvotājus laist vien pa mazām grupām. Šādas ziņas iedzīvotājos raisa paniku. Šo laiku izmanto viltus ziņu veidotāji, norādīja pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltic" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" redaktore Evita Puriņa. Tiek rakstītas dažnedažādas viltus ziņas.

 

"Aktīvāka daļa ir tā sauktās sazvērestības teorijas. Un, analizējot šos vēstījumus, mēs redzam, ka koronavīruss ir tajā pašā komplektā, kur līdz šim bija, piemēram, 5G mobilais tīkls un tā it kā bīstamība, un vakcīnu noliegšana.

Tās domas tur ir dažādas - ka vīruss ir mākslīgi radīts, tas patiesībā nav nekas bīstams, nav nekas trakāks kā parasta saaukstēšanās, drošības pasākumi tāpēc ir pārspīlēti. No otras puses, tiek izplatīta doma, ka patiesībā valdība varēja darīt daudz vairāk, un tas, ko tā dara, ir nepareizi, tas nozīmē, ka ar mums apzināti manipulē, faktiski, ka viss ir slikti un viss ir nepareizi (..)," klāstīja Puriņa.

Puriņa stāstīja arī, ka šis ir laiks, kad dažādus pseidomedikamentus mēģina pārdot cilvēki, kas no tā gūst materiālu labumu.

Telefonintervija ar aizsardzības ministru Arti Pabriku
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Tikmēr aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") Latvijas Radio ceturtdien aicināja iedzīvotājus īpaši rūpīgi izvērtēt informāciju. Pabriks esošo situāciju salīdzināja ar reālām dzīves mācībām, kurās svarīgi parādīt savu noturību pret baumām. Arī viltus ziņas par valdības slepenajiem plāniem viņš atspēkoja.

 

"Ja mēs padomājam loģiski, nav jau Latvijas valdībai pat nepieciešams slēgt ceļus vai veikalus, jo mēs pagaidām neļaujam šai slimībai ļoti strauji izplatīties. Ceļu slēgšana vai kaut kādu teritoriju izolēšana būtu svarīga tad, kad mēs būtu totāli zaudējuši kontroli un būtu šī slimība tūkstošiem cilvēku un tas kaut kādā veidā apdraudētu satiksmi vai ko tamlīdzīgu," klāstīja ministrs.

Tikmēr Valsts policijas (VP) pārstāve Simona Grāvīte apliecināja – kārtībsargi uzrauga, lai ārkārtas situācijā netiktu izplatīta nepatiesa un paniku raisoša informācija.

"Jāsaprot, ka rīcība internetā un reālajā vidē ir līdzvērtīga. Un neapdomīgi vai arī apzināti publiskota informācija, maldinot sabiedrību par izdomātiem un neeksistējošiem faktiem, var izraisīt sabiedrībā nevajadzīgu satraukumu.

Tāpēc, pirms kaut ko publicēt, ir ļoti svarīgi izvērtēt teikto, jo, kā zināms, informācija nekur nepazūd un tās dēļ var nākties atbildēt likumā noteiktajā kārtībā," brīdināja policijas pārstāve.

Grāvīte skaidroja, ka, izskatot katru konkrētu situāciju atsevišķi, šādi nodarījumi var tikt vērtēti arī kā huligānisms, par kuru var iestāties arī kriminālatbildība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti