VUGD: Valdgales kūdras purvs vairs nedeg ar atklātu liesmu

Jau astoto dienu ugunsdzēsēji glābēji kopā ar citiem iesaistītajiem dzēš ugunsgrēku Talsu novadā, kurā deg kūdra un mežs. Šonakt, pastāvot mitrumam un bezvējam, nenotika intensīva degšana, bet tikai gruzdēšana atsevišķās vietās. Trešdien dzēšanas darbos vajadzētu iesaistīties arī Baltkrievijas helikopteram, jo pilnībā apturēt gruzdēšanu ugunsgrēka iekšienē bez dzēšanas no gaisa nav iespējams.

ĪSUMĀ: 

 • Naktī uz trešdienu lietus dēļ Valdgales purvā intensīva degšana nav notikusi.
 • Palīdzēt dzēšanas darbos ierodas Baltkrievijas helikopters.
 • Uzsākts kriminālprocess par iespējamo tīšo dedzināšanu Ventspils novada Puzes un Popes pagastu mežos.
 • Saistībā ar aizdomām par ļaunprātīgu dedzināšanu pārbauda garāmbraucošās automašīnas Puzes un Popes pagastos. 
 • Atrašanās pie ugunsgrēka vietām joprojām veselībai bīstama.

Lai gan degšana ar atklātu liesmu vairs nenotiek, tāpat kā iepriekšējās dienās svarīgu lomu spēlēs laikapstākļi - gruzdošās vietas vēja ietekmē var atkal sākt degt.

Otrdien glābēji beidzot ugunsgrēka vietā sagaidīja lietu.

Jau astoto dienu dzēš ugunsgrēku Talsu novadāRūdolfs Krieviņš
  "Vakar pēcpusdienā dzēšanas darbu vietā lija 56 minūtes, kas bija neliels atspaids dzēšanas darbos. To redzējām arī naktī, jo, piemēram, šorīt no rīta, kad ir šis mitrums, pastāvēja bezvējš, nenotika šī intensīvā degšana, bet tikai gruzdēšana pa perimetru.

  Tikko sazinājos ar kolēģiem Talsu novadā, ugunsgrēka vietā uz doto brīdi nav liels vējš, principā ir bezvējš.

  Jau tagad varu teikt, ka tas ir bijis neliels atspaids dzēšanas darbos," stāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inta Palkavniece.

  Otrdien ugunsgrēka vietā ierodas arī Baltkrievijas helikopters, kas palīdzēs dzēst ugunsgrēku. Lai gan liesmu vairs nav, bez gaisa tehnikas gruzdēšanu perimetra iekšienē apdzēst pilnībā nav iespējams.

  "Šobrīd norit organizatoriskie darbi, lai jau tuvākajā laikā helikopters no Baltkrievijas būtu Latvijā un arī iesaistītos dzēšanas darbos no augšas.

  Tiklīdz organizatoriskie darbi būs pabeigti, mēs runājam par pāris stundām, ja nemaldos, par divām stundām, lai no Baltkrievijas atlidotu līdz Latvijai," skaidroja Palkavniece.

  Tāpat otrdien iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība") atklāja, ka ir aizdomas par tīšu dedzināšanu ārpus Valdgales kūdras purva ugunsgrēka. Pirmdien uguns perēkļi konstatēti mežā Ventspils novada Puzes un Popes pagastos, kas atrodas vairākus kilometrus no lielā ugunsgrēka. Par šiem degšanas gadījumiem uzsākts kriminālprocess. 

  "Ir aizdomas, ka šajā posmā ir notikusi, iespējams, tīša dedzināšana. Esam novirzījuši papildu resursus uz patrulēšanu, lai nepieļautu šādu gadījumu atkārtošanos. Un, protams, ja parādās Ventspils novada Puzes, Popes pagastos kādas automašīnas pa mežu ceļiem, tās tiek pārbaudītas. Autovadītāji lai nav pārsteigti, ka policija var pieiet klāt, pajautāt iemeslu, kāpēc jūs tur atrodaties, un, iespējams, pajautā arī telefona numuru," stāstīja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāve Madara Šeršņova.

  Valsts policija arī joprojām aicina iedzīvotājus ziņot, ja ir kaut kas zināms vai ir aizdomas par to, kā varētu šie degšanas gadījumi rasties. Tikmēr glābēji aicina iedzīvotājus netuvoties ugunsgrēka vietai un arī neplānot pastaigas vai, piemēram, ogošanu un sēņošanu apkārtējos mežos, kur jūtams piedūmojums, jo tas joprojām var būt bīstami.

  KONTEKSTS:

  Ziņas par ugunsgrēku Talsu pusē dienests saņēma pagājušās otrdienas, 17.jūlija, vakarā. Trešdien no savām mājām bija evakuēti lielākā daļa netālā Stiklu ciemata iedzīvotāju, tostarp tur esošā bērnunama iemītnieki. 

  VUGD iepriekš bija izdevies noturēt ugunsgrēka liesmas iekšējā perimetrā. Taču vēl joprojām degšanas perimetra iekšienē ir vietas, kur liesmas izplatās. Ugunsdzēsējiem palīdz ne tikai citi operatīvie dienesti, bet arī iedzīvotāji un uzņēmēji, piemēram, ar traktoriem pievedot ūdeni dzēšanai.

  Valdība nolēma lūgt starptautisko palīdzību - gan citām ES valstīm, gan Baltkrievijai, kas sūtīs ugunsdzēsībai paredzētu helikopteru un tā apkalpi. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība") iepriekš atzina, ka ir aizdomas, ka notikušais ir ļaunprātīga dedzināšana. Notikušo izmeklē policija.

  1 komentārs
  Anonīms lietotājs 24248
  Nu jau, ziņās, pārsvarā, redzami tikai "pērnie kadri". Par agru fakti tiek paziņoti par esošiem: trešdien glābšanas vietā darbus uzsāk Baltkrievijas helikopters. Uguns uzliesmo ik pa laikam perimetra iekšienē. Kas ir šis mistiskais un mīklainais perimetrs? Izskatās, ka tā ir dikti slepena informācija. Tomēr, interesanti būtu noskaidrot, kurš izlēma, ka perimetrs būs tieši tāds un pēc kādiem kritērijiem tas tika veidots? Kurš veidoja perimetru? Vai tas bija Valsts mežu dienests? Prieks, ka vairs netiek slēpti patiesie izdegušie hektāri! Paldies LNT ziņām, kas operatīvi meklē atbildes uz mūsu jautājumiem!
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti