Dienas ziņas

Madonieši protestē pret spēļu zāles izveidi

Dienas ziņas

Valkas novadā aizvadītas Lauku dienas

Augstas bīstamības meža ugunsgrēks Valdgales pagastā

Ugunsgrēks Talsu pusē: piedūmojuma dēļ evakuē Stiklu ciemu un bērnunamu

Purva un meža ugunsgrēks Talsu novadā nav lokalizēts, lai gan dzēšana norit jau vairāk nekā 20 stundas. Turklāt sadūmojums virzās uz Ventspils novadā esošo apdzīvoto vietu Stikli, kur atrodas arī Stiklu bērnunams, un ciematā notikusi evakuācija.  

Stiklu ciematā, kur dzīvo aptuveni 120 cilvēku, tai skaitā arī 21 bērnunama Stikli audzēknis. Bērnunamā audzēkņi bija pirmie, kurus evakuēja uz drošāku vietu.

Puzes pagasta vadītāja Santa Šēniņa pastāstīja, ka bērnunama audzēkņi izmitināti  pamatskolā, četras pensionāres nogādātas uz pagasta jauniešu centru, pārējie iedzīvotāji ar savu transportu devās pašu izvēlētajās vietās.  

Kopumā evakuēti 70 cilvēki, bet 50 no evakuācijas ateicās. 

Patlaban viņu drošībai briesmas nedraud, taču, ja situācija pasliktināsies, viņiem liks pamest mājas piespiedu kārtā, jo sadūmojums ir ļoti liels, pastāsta Šēniņa.

Lielā vēja dēļ, lai neapdraudētu glābējus, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) dzēšanas darbus uz brīdi vajadzēja apturēt. Tagad dzēšana atsākta, un glābēji strādā kopā ar Valsts meža dienestu.

Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inta Palkavniece  atzina, ka situācija ir ļoti nopietna. Vējš uz vietas ir salīdzinoši stiprs, un tas maina virzienu.

Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis, kurš atrodas ugunsgrēka vietā, Latvijas Radio pastāstīja, ka “vējš pūš apdzīvotās vietas Stikli virzienā. 

“Mūsu mašīna “tur fronti”, lai uguns neietu tālāk, bet vēl apgalvot, ka ugunsgrēks ierobežots, nekādi nevar, jo vējš ir ļoti liels un vēl vietām uguns virzās uz priekšu,” atzina Jaunķiķis.

Ugunsgrēka platība ir ļoti liela, dažās vietās notiek gruzdēšana, dažās vietās deg ar atklātu liesmu.

VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz notikuma vietu, arī ja iedzīvotāji grib doties palīgā, glābēji aicina to nedarīt nekoordinēti, jo tas var būt bīstami, pastāstīja Palkavniece.

VUGD arī apseko tuvāko māju iedzīvotājus, ja piedūmojuma dēļ nepieciešama palīdzība. Pašlaik liesmas apdzīvotās vietas neapdraud.

Savukārt purvu eksperte Māra Pakalne Latvijas Radio norādīja, ka deg kūdras ieguves lauki, kas ir ļoti sausi un ugunsbīstami, nevis blakus esošais aizsargājamais dabiskais purvs.  

Ugunsgrēks Talsu novada Valdgales pagastā varētu būt izcēlies, aizdegoties traktoram, aģentūrai LETA sacīja kūdras ražošanas uzņēmuma SIA "Pindstrup Latvia", kam pieder attiecīgais kūdras izstrādes purvs, pārstāvis Edijs Ločmelis.

"Pindstrup Latvia" pārstāvis teica, ka ļaunprātīgu dedzināšanu nepieļauj, tomēr arī šāda versija citu starpā tiks pārbaudīta. "Viens traktors mums aizdegās, īsti nesaprotot, kā, jo tas kopš vakarvakara stāvēja lauka malā, līdz vienā brīdī redzējām, ka tas deg. Tas nozīmē, ka dzirkstele traktorā visu nakti ir gruzdējusi un vienā brīdī līdz ar vēju uzšķīlusies. Tādēļ varēja izcelties ugunsgrēks, bet par konkrētiem tā cēloņiem varēsim spriest vēlāk," viņš sacīja.

 Ir nodeguši divi traktori. un joprojām tehnika nespēj šur tur piekļūt. Trešdien, dodoties dzēst ugunsgrēku, ir nogrimušas gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta mašīnas, gan arī virsmežniecības visurgājēji. Tāpat, mežā vienkārši nav ceļu, tāpēc vismaz kilometrs līdz ugunsgrēka vietai jāmēro kājām, kas sarežģī uguns lokalizācijas darbus.

“Vējš pieņemas spēkā, kas nozīmē, ka katra mazākā dzirkstelīte var uzpūst liesmā, un atjaunojās ugunsgrēks tur, kur viņš jau vienreiz ir nodzēsts,” sacīja Ziemeļkurzemes virsmežniecības virsmežzinis Uldis Frīdenbergs.

Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols norādīja, ka “situācija tiek kontrolēta iespēju robežās, ja nu strauji nemainās vēja virziens. Esam izstrādājuši tālāko scenāriju, atrunājuši par to, kādas ir mūsu tālākās rīcības, ja nu gadījumā situācija vēl attīstās un ugunsgrēks vēršas plašumā.”

Ņemot vērā, ka kūdras un meža ugunsgrēkā veidojas spēcīgs piedūmojums, iedzīvotāji, sajūtot dūmus tiek aicināti aizvērt mājokļu logus un neuzturēties tiešā piedūmojumā.

Ja iedzīvotājiem, kuri atrodas notikuma vietas tuvumā rodas kādi jautājumi, tad uz tiem atbildes var saņemt, zvanot Talsu novada pašvaldības policijai, ja nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, lūgums nekavējoties zvanīt uz 112.

KONTEKSTS:

Trešdien, 18.jūlijā, visas dienas garumā ugunsdzēsēji glābēji turpina dzēst plašo  ugunsgrēku, kas otrdien pēcpusdienā izcēlās Talsu novada Valdgales pagastā. Iespējams, ka ugunsgrēks izcēlies kūdras ieguves rezultātā, pieļauj Valsts meža dienests. Ugunsgrēka dzēšanu apgrūtina specifiskie apstākļi kūdras purvā, jo pamats nav stingrs, līdz ar to ir apgrūtināta tehnikas piekļuve degošajai vietai, un tādēļ meža ugunsgrēka dzēšanai piesaistīts Nacionālo bruņoto spēku helikopters.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt