Valmierā testē daktera Jakovina kontaktpersonas; ir arī pozitīvi Covid-19 testi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ir pagājušas divas nedēļas, kopš Valmierā un Rencēnos veselības aprūpes pakalpojumus nesniedz Jura Jakovina ģimenes ārsta prakse, jo ar Covid-19 saslimis ir pats ārsts, bet pārējiem darbiniekiem bija jāievēro karantīna. Šī ir valstī lielākā ģimenes ārsta prakse ar vairāk nekā 6000 pacientiem. Ārsta saslimšana raisīja bažas, vai nav inficējušies arī pacienti, jo Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi bija ieguvuši informāciju par to, ka ģimenes ārsts pacientu aprūpi veicis, jau būdams ar saslimšanas simptomiem.

Valmierā testē daktera Jakovina kontaktpersonas; ir arī pozitīvi Covid-19 testi
00:00 / 04:53
Lejuplādēt

Ar šo nedēļu gan daļēji Jura Jakovina ģimenes ārsta praksē pacientu pieņemšana ir atsākta, jo darbā atgriezusies otra šīs prakses ārste. Ir arī vēl citi ģimenes ārsti, pie kuriem var vērsties pēc palīdzības.

''Šobrīd ir atsākts darbs, medicīnas māsas, ārsta palīgi raksta receptes un nosūtījumus Jakovina pacientiem,'' saka ģimenes ārsts Aivars Pauniņš, kurš ir viens no četriem ģimenes ārstiem, pie kuriem var vērsties daktera Jakovina prombūtnes laikā. Taču Aivars Pauniņš arī neslēpj, ka šī nav viegli risināma situācija:

''Jo dakterim kopā ar dakteri Gabrāni ir pie 8000 pacientu un arī diezgan daudz bērnu tai skaitā. Grūti pateikt, kā veiksies dakterim Jakovinam, cik viņš ātri atveseļosies, jo var paiet vismaz mēnesis. Bija periods iepriekšējā nedēļā, kad bija problēmas pacientiem konsultēties klātienē pie ārstiem, tā bija problēma, jo bija karantīna, es arī tai skaitā nevarēju pieņemt, tikai attālināti konsultēju pacientus. Tagad tas ir atrisināts, bet par to, kā notiks tālāk, vai varēs ar visu to tikt galā, tas nebūs viegli, jo dakteris Jakovins arī Rencēnos pieņem; cik es zinu, viņš arī pansionāta pacientus aprūpē, tā kā tās būs problēmas.''

Kā tiek risināta ģimenes ārstu pieejamības problēma Valmierā?

''Šobrīd mums nav bijis iespējams piesaistīt nevienu ģimenes ārstu ar sertifikātu, mēs no savas puses arī meklējam, interesējamies. Mēs esam piesaistījuši otrā gada rezidentūras studentu pie Ineses Gabrānes, tad ir grupa ar ģimenes ārstiem, kas ir piekrituši ģimenes ārsta Jura Jakovina prombūtnes laikā sniegt konsultācijas, un vēl bez šiem ģimenes ārstiem cilvēki var griezties pie jebkura cita ģimenes ārsta,'' skaidro Nacionālā veselības dienesta pārstāve Anna Karolīna Šaule.

Savukārt Rencēnu pagasta iedzīvotājus, kuri ir ārsta Jura Jakovina pacienti, Rūjienā pieņem ģimenes ārste Marika Grūsle, daktere telefonsarunā arī atzīst, ka darba apjoms ir pieaudzis:

''Jā, nu varbūt kāda trešā daļa nāk klāt dienā, noslodze ir liela, bet tāda visu laiku ir bijusi un tā mēs strādājam, man arī prakse ir liela, bet vienmēr jau kāda vietiņa kādam atrodas.''

Viena no galvenajām problēmām šajā situācijā ir tā, ka Jura Jakovina praksē ir tik ļoti daudz pacientu, jo ārsts ir ļoti iecienīts – pacienti ir ne tikai valmierieši vai Rencēnu pagasta iedzīvotāji. Valmieras pašvaldības speciāliste veselības jautājumos Guna Poikāne atzīst, ka šobrīd nav noteikts, cik liela var būt ģimenes ārsta prakse:

''Nenoliedzami viņš tāds Latvijas valstī ar tik lielu reģistrēto pacientu skaitu ir vienīgais, un tā ir unikāla situācija, bet

Latvijā nav noteikumu, kas noteiktu, cik ir maksimālais skaits, cik pacientu var reģistrēt vienā ģimenes ārsta praksē; tādu noteikumu nav.''

Bez ģimenes ārstu pieejamības risināšanas šī situācija raisīja arī bažas, vai Valmierā un Rencēnos nevarētu būt lokāls vīrusa uzliesmojums. Tāpēc arī bija Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) aicinājums atsaukties pacientiem, kuri ar ģimenes ārstu Juri Jakovinu bija tikušies no 27. decembra līdz 11. janvārim.

''Ar SPKC sazinājās kopumā 173 cilvēki, izrunājoties ar katru, tika noteiktas 93 tuvās kontaktpersonas, tātad tās ir personas, kas kontaktējušās tuvāk par 2 metriem un ilgāk par 15 minūtēm, un 80 cilvēki tika noteikti kā zema riska kontaktpersona. Attiecīgi pēc testēšanas rezultātiem SPKC ir saņēmis informāciju, ka seši cilvēki no izmeklētajiem ir Covid-19 pozitīvi,'' klāsta Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Valmierā un Rencēnos bija arī nodrošinātas papildu iespējas veikt Covid-19 testus, bet Valmieras pašvaldība sadarbībā ar SPKC veica izglītības iestāžu darbinieku un pirmsskolas izglītības iestāžu bērnu testēšanu ar siekalu testiem, stāsta Valmieras domes pārstāve Kristīne Melece:

''Izglītības iestādēs darbiniekiem ir veikti 408 testi, no tiem deviņi ir pozitīvi; bērniem ir veikti 433 testi, un no tiem septiņi testi ir pozitīvi, līdz ar to deviņu pirmsskolas izglītības iestāžu grupu personāls un bērni ievēro šobrīd mājas karantīnu. Šīs siekalu testēšanas mērķis bija identificēt saslimstību bezsimptomu gadījumos un tādējādi mēģināt apturēt Covid-19 vīrusa izplatīšanos, jo tiešām Valmierā bija situācija, ka šis vīrusa izplatīšanās risks lokāli paaugstinājās.''

Šobrīd Valsts policija veic arī resorisko pārbaudi par ārsta Jura Jakovina profesionālo darbību.

KONTEKSTS:

Slimību profilakses un kontroles centrs epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā ieguvis informāciju, ka ģimenes ārsts Juris Jakovins, kurš pacientus apkalpo gan Valmierā, gan Rencēnos, pieņēmis pacientus, lai gan viņam bijuši Covid-19 saslimšanas simptomi. Valmierā un Rencēnos pieejama papildu Covid-19 testēšana, lai visas Jakovina kontaktpersonas varētu pārbaudīt, vai nav inficējušās ar koronavīrusu.

Par ārsta Jakovina rīcību, ejot uz darbu ar Covid-19 simptomiem, pārbaudi sākusi Valsts policija.

2017. gadā LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” vēstīja, ka Juris Jakovins ir ārsts ar vislielāko pacientu skaitu savā praksē – toreiz vairāk nekā 7300 pacientu.

Ieteikumi un rīcība kontaktpersonām atrodama šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti