Vai Rīgas bijušo mēru portretu tradīcija ir iznīkusi?

Vairākus gadus Rīgā turpinājās tradīcija – izvietot pilsētas domē bijušo mēru portretus. Taču jau divus gadus neoficiālā galerija nav papildināta, pēdējais tajā nonāca Jāņa Birka (Nacionālā apvienība) portrets pēc tam, kad viņš 2009. gadā nodeva galvaspilsētas atslēgas Nilam Ušakovam ("Saskaņa"). Pašreizējais mērs Mārtiņš Staķis norāda, ka tradīcija lauzta jau pirms viņa un atjaunot to negrasās, vēsta Rus.LSM.lv.

Neoficiālajā galerijā ir neatkarīgās Latvijas galvaspilsētas vadītāju portreti, sākot ar 1935. gadu.  Pēdējais portrets ir Jāņa Birka gleznojums, viņš Rīgas domi vadīja no 2007. līdz 2009. gadam.  

Kopš tā laika pilsētā nomainījušies jau trīs mēri. Ušakovs vadījis pilsētas domi gandrīz 10 gadus, kas ir rekordliels termiņš mēra amatā.

Pats Ušakovs portālam Rus.LSM.lv norādīja, ka nav stingri noteiktas kārtības, taču vienmēr pastāvēja tradīcija, ka pēc varas maiņas pilsētas pašvaldībā esošais pilsētas izpilddirektors vēršas pie bijušā mēra, aicinot izvēlēties mākslinieku, kurš uzgleznos viņa portretu, kura tapšanu apmaksā pašvaldība, un šo portretu izvieto domes telpās.  

"Es tā sapratu, ka pēdējos gados domē pietika dažādu citu problēmu un portreta tapšana nebija starp viņu prioritātēm. Taču es nesūdzējos," pauda Ušakovs.  

Pēc Ušakova atstādināšanas no amata par nākamo mēru kļuva Dainis Turlais, taču viņš šajā amatā pavadījis mazāk par mēnesi, un ar opozīcijas balsīm viņu no amata atbrīvoja.

Turlais atzina, ka pašreizējais mērs var izradīt iniciatīvu par portretiem un var arī neko nedarīt, taču viņš pārliecināts, ka šis jautājums pašlaik nav aktuāls.

Pēc tam mēra amatā no 2019. gada augusta līdz domes atlaišanai 2020. gada februārī mēra krēslā sēdēja Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai"). Viņš pauda, ka līdz šim portrets nebija vajadzīgs, jo viņš vēl bija domes deputāts.  Tiesa, tagad viņš ir ievēlēts 14. Saeimā un darbu domē atstās 1. novembrī.

"Tagad, ja pašreizējais domei ir principiāli iebildumi, es negrasos nevienam lūgties. Taču, ja šāds lēmums [par portreta tapšanu] būs pieņemts, labi. Viss atkarīgs no tā, vai to grib vai negrib," sacīja Burovs.  

Pašreizējais pilsētas vadītājs Mārtiņš Staķis, jautāts, vai galerijā būs arī trīs viņa amata priekšteču portreti, pauda, ka kāds jau šo tradīciju ir apturējis.  

Katrs nākamais mērs nodrošināja iepriekšējā mēra portretu, taču Turlais nepaspēja izveidot portretu Ušakovam, Burovs nepaspēja izveidot portretus viņiem abiem, "bet man vispār nebija mēra, man varu nodeva pagaidu administrācija", atgādināja Staķis.

"Droši vien mums būs jāizdomā jauna tradīcija," piebilda mērs.  

Pilsētas izpilddirektors Jānis Lange savukārt portālam Rus.LSM.lv norādīja, ka par portretu jautājumu būs jādomā, bet "šobrīd tā nav mūsu pirmā prioritāte, bet es domāju, ka mēs līdz tam nonāksim. Nevaru pateikt kad,  pašlaik ir daudz citu aktuālo jautājumu. Taču agri vai vēlu nonāksim arī līdz tam," sacīja Lange.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti