Panorāma

Lēts alkohols kārdinās pusaudžus

Panorāma

Regulatoram neizdodas samazināt siltuma tarifus

Rīgas mērs Dainis Turlais zaudē amatu

Rīgas mērs Turlais neiztur uzticības balsojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēc pāris stundu ilgām debatēm Rīgas domes vairākums ceturtdien, 20. jūnijā, atbalstīja opozīcijas partiju rosināto pilsētas mēra Daiņa Turlā ("Gods kalpot Rīgai") atbrīvošanu no amata.

Ar «Saskaņas» patriekto dumpinieku balsīm opozīcijai izdodas gāzt Turlo no Rīgas mēra krēsla
00:00 / 04:06
Lejuplādēt

Turlais gāzts no Rīgas mēra amata divdesmit pirmajā dienā pēc ievēlēšanas. Šodienas domes sēde par vēsturisku uzskatāma vismaz divu iemeslu dēļ – pirmkārt, opozīcijai, pateicoties no "Saskaņas" izslēgto četru dumpinieku balsīm, nosacīti ir izdevies pārņemt kontroli galvaspilsētā, otrkārt, Turlais ir līdz šim īsāko termiņu strādājušais Rīgas mērs.

"Esmu pielicis visus iespējamos spēkus, lai visas Rīgas domē ievēlētās frakcijas deputātus iesaistītu darbā. [..] Domāju, ka nekādas citas aktivitātes no manas puses nevarēja būt. Nav iespējams neko vairāk izdarīt," atzina Turlais.

Lēmumprojektu par Turlā atbrīvošanu no Rīgas mēra amata atbalstīja 31 deputāts, pret bija 29 Rīgas domnieki – koalīcijas deputāti un opozīcijas deputāts Imants Keišs (Jaunā konservatīvā partija (JKP)). Partijas biedra Turlā uzticības balsojuma rezultātus vicemērs un arī mēra pienākumus iepriekš pildījušais Oļegs Burovs nolasīja aizsmacis.

Šodienas Rīgas domes sēdi vairāki deputāti sauca par vēsturisku, jo Turlā ievēlēšanas naktī izšķīdusī Rīgas varas partija "Saskaņa" opozīcijai ļāva cerēt uz patriekto četru domnieku balsīm, lai pēc ilgākiem centieniem gāztu Rīgas varu. Pēc ilgāka laika sēdē bija reģistrējušies visi 60 domnieki, tādējādi simbolizējot sēdes nozīmību.

Uzticības balsojumu rosināja "Latvijas attīstībai" frakcijas vadītājs Viesturs Zeps. Viņš pirms balsojuma norādīja - "mēs beidzot Rīgā esam tik tuvu [bijušā Rīgas mēra Nila] Ušakova un [bijušā Rīgas vicemēra Andra] Amerika bloka iznīcināšanai kā nekad agrāk". Turlais, pēc Zepa teiktā, ir Ušakova un Amerika "ieliktenis".

Zeps norādīja, ka Rīga neizskatās pēc 21. gadsimta galvaspilsētas – desmit gadu laikā tās ielas un tilti ir sabrukuši, pašvaldību skāruši korupcijas skandāli, ir virkne citu problēmu.

Kā jau iepriekš solīts, arī citas opozīcijas partijas bija par Turlā atbrīvošanu. Līdzīgi kā daudzās sēdēs iepriekš «Vienotības» frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis atgādināja daudzos skandālus, kas pēdējā laikā pārņēmuši Rīgu.

Savukārt trīs nedēļās no Turlā nav izdevies sagaidīt ātru un izlēmīgu rīcību, lai galvaspilsētu vadītu citādi. 

Ķirsis aicināja balsot par Turlā atbrīvošanu no Rīgas mēra amata cerībā, ka noteiktajā divu mēnešu laikā jaunu Rīgas mēru ievēlēt nevarēs un sekos Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas. "Es aicinu balsot par Turlā kunga demisiju, bet ar vienu vienīgu mērķi – lai mēs radītu likumā noteiktos priekšnosacījumus, kur divu mēnešu laikā nav ievēlēts jaunais mērs, un tad ir izsludināmas ārkārtas vēlēšanas," sacīja Ķirsis.

Līdz pēdējam brīdim intrigu par savu nostāju saglabāja četri deputāti, ko Turlā ievēlēšanas naktī izslēdza no "Saskaņas" par nepaklausību partijas diktātam vicemēra ievēlēšanā. Vien no "Saskaņas" izslēgtā Rīgas domes deputāta Alekseja Rosļikova izteikšanās liecināja, ka viņš ir izšķīries par Turlā atbrīvošanu.

Rosļikovs pirms balsojuma norādīja, ka Turlais savā līdzšinējā darbībā sevi pierādījis kā "īsts vīrs" un, iepriekš atbalstot viņu mēra amatā, bijusi cerība, ka viņš pretosies vecajai varai. Taču jau nākamajā dienā pēc ievēlēšanas "varu pār viņu pārņēma vecā vadība", atstājot Turlajam preses sekretāra un "ikdienas lietvedības pienākumus".

Pēc Rosļikova teiktā, Rīgas mēra amatā ir nepieciešams krīzes menedžeris, kurš darbosies neatkarīgi no iepriekšējās vadības.

"Ļoti ceru, ka pēc šī balsojuma mums būs vadītājs, domes priekšsēdētājs (..) ar olām, lai parādītu iepriekšējai vadībai, ka var darīt un darboties citādāk."

Šodienas domes sēde parādīja briestošu šķelšanos vai vismaz neapmierinātību arī pašā opozīcijā. Daļai nav pieņemama viņu partiju līderu vēlme pēc ārkārtas vēlēšanām, kas varētu sekot, ja Rīga vismaz divus mēnešus aizvadītu bez mēra. 

"Mums nav ne opozīcijas, ne pozīcijas. Ne viena, ne otra nav vienota," norādīja "Latvijas attīstībai" deputāte Iveta Ratinīka. 

Pret Turlā atbrīvošanu par pārsteigumu savai frakcijai balsoja JKP deputāts Keišs. "Tas bija negaidīti," kolēģa balsojumu Latvijas Radio komentēja frakcijas vadītājs Jānis Ozols.

Ar pašu Keišu frakcija vēl izrunājot notikušo, viņam arī pēc balsojuma pasliktinājusies veselība. Kolēģiem Keišs izteicies, ka vēlējies atturēties balsojumā, jo cienot Turlo. LTV viņš skaidroja, ka  sajaucis pogas un nospiedis “pret”.

Vēlāk Ozols paziņoja, ka no Jaunās konservatīvās partijas izslēgti deputāti Imants Keišs un Druvis Kleins.

Tomēr svaru kausus par labu mēra atlaišanai nosvēra  neatkarīgais deputāts Oskars Putniņš.

Viņš līdz šim balsojis kopā ar “Saskaņu” un “Gods kalpot Rīgai”, bet šodien balsoja kopā ar opozīciju. Deputāts stāsta, ka viņu pārliecinājis partijas “Latvijas attīstībai” mērķis izvirzīt jaunu mēra amata kandidātu no līdzšinējās opozīcijas partijām. "Es atbalstīšu gan Nacionālās apvienības mēru, JKP, “Latvijas attīstībai” vai “Vienotības” mēru. Es atbalstīšu jebkuru labējās partijas mēru," sacīja Putniņš.

Turpmāk Rīgas mēra amata pienākumus pildīs vicemērs Burovs.

KONTEKSTS:

Ilggadējais Rīgas domes Korupcijas novēršanas komitejas priekšsēdētājs Turlais 30. maija vēlā vakarā par Rīgas mēru ievēlēts ar abu koalīcijas partiju – "Saskaņa un "Gods kalpot Rīgai" – balsu vairākumu. Jauns Rīgas mērs bija jāizraugās, jo pēc ievēlēšanas Eiropas Parlamentā amatu atstāja ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņa").

Balsojuma naktī sašķēlās "Saskaņas" frakcija, jo četri deputāti negribēja, ka par vicemēru kļūtu partijas vadības virzītais Sandris Bergmanis. Visi četri – vicemērs Vadims Baraņņiks un deputāti Valērijs Petrovs, Aleksejs Rosļikovs un Vitālijs Dubovs – mirklī tika patriekti no frakcijas un partijas.

Pēc četru biedru zaudēšanas sabruka arī Rīgas domes koalīcijas pārsvars. Opozīcijas domas, ka Turlais nav piemērots mēra amatam, dažas dienas vēlāk rezultējās ar pieprasījumu pēc uzticības balsojuma. 

Ja divus mēnešus domnieki nespēs ievēlēt jaunu mēru, Saeima varēs domi atlaist, kas nozīmētu ārkārtas vēlēšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti